Založit účet
 
Menu
· Domů
· Ankety
· Archív článků
· Časté otázky
· Doporučte nás
· Galerie Sukna
· Hledat
· Humpolec Info
· Humpolec na UTube
· Kalendář
· Mapa Humpolce
· Odkazy
· Osobní zprávy
· Seznam členů
· Soubory
· Soutěže!!!
· Témata
· Top 10
· Váš účet

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Kalendář akcí
červenec 2019
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  

Divadlo
Kino
Koncerty
Městský úřad
Ostatní
Přednášky
Setkání
Slavnosti
Sport
Výstavy

O redakci
Server Humpolák je vydáván občanským sdružením Humpolák.

Kontaktovat redakci můžete přes e-mail na adrese redakce@humpolak.cz.

Adresa redakce:
sdružení Humpolák
Lnářská 113
396 01 Humpolec

Bankovní spojení:
eBanka
č.ú.: 1393129001/2400

Rekvalifikační kurz - Kurzy pro rodiny s dětmi

Jméno Humpolec a osoby za ním ukryté

Jednou jsem hledal nějaké telefonní číslo v internetovém telefonním seznamu Českého Telecomu. Jen tak mě napadlo napsat do vyhledávání jméno Humpolec. Jaké bylo mé překvapení, když mi počítač našel hned několik osob, resp. telefonních stanic přihlášených na toto jméno. Pokoušel jsem se přes kamaráda v Telecomu zjistit adresy všech lidí se jménem Humpolec/Humpolcová - majitelů telefonního přístroje v České republice, ale bohužel to není možné. Z časových důvodů nemohu sedět u počítače a zkoušet vyhledávat toto jméno ve všech UTO (telefonní uzly v České republice). Takže jsem použil jen adresy paní Humpolcových a pánů Humpolců z Prahy. Na každou adresu jsem poslal dopis s představením internetových stránek Humpolák a s prosbami o malou spolupráci. V odezvu jsem příliš nedoufal, ale jaké bylo mé překvapení, když jsem několik dní po odeslání obdržel mail a později také objemnou poštovní zásilku.
Ale dosti řečí, obesláno bylo celkem deset osob s příjmením Humpolcová/Humpolec z Prahy a ozvali se mi zpět dva, oba pánové vlastně za všechny ... tímto mi dovolte jim poděkovat za spolupráci a za poskytnuté informace.

Pokud tyto stránky čte nějaká paní Humpolcová nebo pan Humpolec a zdá se jim, že mohou také něčím přispět, neváhejte a kontaktujte Humpoláka!

Pan Jaroslav Humpolec se mi ozval jako první E-mailem, možná proto, že pracuje "v oboru".
Mgr. Jaroslav Humpolec (www.milcom.cz)
Dekuji za dopis, jak skvělý nápad a to se nejmenujete Humpolec.
Jsem jeden z pražských Humpolců, Zdeněk je bratr; Jakub, Jiři, Martin, Zuzana a Pavel naše děti. Milena maminka, Jaroslava švagrová. Pak zde jsou Josef, Petr, Jana, ... se kterými máme společné jen jméno.
Humpolák: Jak jste přišel ke svému jménu?
Ke jménu jsem přišel normálně po otci, on po svém otci atd. Udělali jsme pokus o rodokmen, končime někde k roku 1850, všichni byli z Českých Budějovic, pokud by měl někdo údaje další, budu jenom rád. Připadně zašleme naší část rodokmenu.

Humpolák: Jaký máte sami vztah k tomuto jménu?
Vztah ke jménu mám kladný :-)), jsou určitě jména se kterými se užije více srandy, ale nestěžuji si.
Humpolák:
Byl jste někdy v Humpolci?
Ve městě jsem byl asi 5x, doufám že se tam dostanu častěji.
Humpolák:
Máte nějakou zajímavou historku spojenou s Vaším jménem, kterou jste sami zažil nebo někdo z Vaší rodiny?

Historek typu:
Volám v Teplicich do obchodu, jestli mají toner do tiskárny, mají, ale proč si ho nekoupím třeba v Praze, když ho v HUMPOLCI nemají ... atd.
Jednu historku speciálně pro vás a vaše spolupracovníky mám.
Asi před 4-6 roky telefonoval pan prof. Jiří Rychetský k nám. Doma byl jenom syn. Několikrát jsem pana profesora sháněl telefonicky, ale marně. Každý rok trávím poslední celý týden v srpnu na kolech. Při cestě přes Humpolec jsem se rozhodl navštívit pana profesora. Zašel jsem do muzea, v kanceláři bylo pohledné mladé děvče. " Dobrý den, jmenuji se Humpolec a sháním pana profesora Rychetského ..." řekl jsem na úvod. "Jé, vy se jmenujete Humpolec, to jsem ještě neslyšela" řekla slečna. To je celé, pan profesor byl někde s nějakým Angličanem a já se s ním nesetkal. Snad přes INTERNET se dozvím, proč k nám tenkrát telefonoval.

Pan Pavel Humpolec mi poslal objemnou obálku plnou "své práce", tzn. skvělých obrázků a zajímavých textů, ale také dosti poučných informací ke jménu Humpolec z hlediska historického a také z pohledu kultury nám bohužel dosti vzdálené. Pokusím se zde vybrat to nejzajímavější a slibuji, že se pokusím s panem Humpolcem domluvit nějakou akci přímo ve městě Humpolci.
Všechny obrazy na této stránce jsou pracemi pana Pavla Humpolce.

Ph1.jpg (43968 bytes)     Phlogo.jpg (16383 bytes)


Pavel Humpolec člen Sdružení pražských malířů
* 1956 v Pekingu, Moravák, žije v Praze (studia UK Praha - prof. Z. Sýkora, L.Leitgeb)
Pracoval jako výtvarník, fotograf, kameraman, učitel, výtvarné výchovy, instruktor parašutismu, ředitel galerie,  v současnosti jako výtvarník ve svobodném povolání. Kromě malování - volné tvorby, se věnuje užité grafice a fotografii, většinou pro reklamní účely.
ph2impuls.jpg (33199 bytes) ph3thailand2.jpg (39916 bytes) Ph4hora.jpg (34257 bytes)
Humpolák: Jak jste přišel ke svému jménu?
Pavel Humpolec: Se jménem Humpolec jsem se setkal v historických zprávách pouze několikrát:
10. stol. Gumpoldova legenda o sv. Václavu
13. stol. Vám jistě známé okolnosti, kdy královský lokátor Gumpolds jménem krále českého zakládal nová města a jedno z nich nazvali po něm.
Ve 14. stol. nastala v češtině změna G na H a z Gumpolds se stal Humpolec. A tak lidé, kteří někam přišli z tohoto města byli pro upřesnění zváni ... z Humpolce. Např. Václav z Humpolce byl jeden z konšelů, kteří byli při první pražské defenestraci vyhozeni z okna Novoměstské radnice do dnešní Vodičkovi ulice a bídně zamordováni.
Dále jsem narazil na Oldřicha z Humpolce z Prostiboře na Lochkovicích, pražského erbovního měšťana, který byl v letech 1545-1552 místopísařem Českého království. Zemřel v roce 1552. (erb č.1)
Mikuláš Humpolec z Tuchoraze (erb č.2) byl rytíř, rožmberský úřadník, regent Viléma z Rožmberka, starosta komorniční u českého zemského soudu.
Dále se několik rodů nižší šlechty (zemani, rytíři) psali Humpolečtí z Nelechova, Humpolecký z ..., např. Humpolečtí z Leveče nebo Humpolečtí z Rybenska. (erb č.3)
Humpolečtí z Rybenska, původně český rod sídlící poč.16.stol. v Čáslavi, přesídlili na Moravu. Roku 1610 Jan Jiří, místopísař Markrabství moravského, získal Osovou, Dolní Loučky a další místa a psal se Jan Jiří Osovec Humpolecký z Rybenska. Rod zchudl za třicetileté války.
Pherb1.jpg (25451 bytes)   Pherb2.jpg (25294 bytes)   Pherb3.jpg (27658 bytes)
Humpolák: Máte nějaké historické prameny o původu ve Vaší rodině apod.?
Pavel Humpolec: Co se týká naší rodiny - pochází z Jižní Moravy, děda se narodil v Dolních Loučkách a po letech ve Vídni, kde se narodil i můj otec, se vrátili zpět na Moravu do Tišnova. Dědův bratr odešel kamsi na západ.
Humpolák: Byl jste někdy v Humpolci? Máte nějakou zajímavou historku spojenou s Vaším jménem, kterou jste sami zažil nebo někdo z Vaší rodiny?
Pavel Humpolec: Do Humpolce jsem dojížděl v době mých studií, neboť zde bydlí tři mí spolužáci. Při první návštěvě jsem od jedné spolužačky volal dalšímu, který však nebyl doma a telefon vzala jeho matka. Představil jsem se, optal se na syna a ona se zeptala kdo volá. Znovu jsem jí řekl své příjmení, padlo pár vět a ona dobrá ženase mě znovu ptala kdo volá. Potřetí jsem řekl své jméno a po pár dalších větách jsme zavěsili. Výsledný vzkaz údajně zněl asi takto:"Volal ti nějaký spolužák z Prahy, ale vůbec se, nezdvořák, nepředstavil." 

ph5livingplanet.jpg (36938 bytes) Ph6tao.jpg (39997 bytes) ph8livingplanet.jpg (29012 bytes)
My Evropané jsme stále vychováváni v duchu tradic, vycházejících z názorů počátků křesťanského středověku. Podle nich jsme my nejchytřejší, nejkrásnější, nejušlechtilejší a vůbec ve všech ohledechnejdokonalejší ze všech živých bytostí na celé planetě i v širokém okolí. Naše "západní" kultura, zahleděná sama do sebe, je tou nejlepší ze všech, co kdy a kde byly, jsou, či budou. Ve škole se učíme jen o evropských dějinách, evropské kultuře, evropských vynálezích (často věcí, které se už dávno používaly jinde), evropském umění, evropských zámořských objevech, aniž by nás zarazilo, že "objevitele"na břehu čekalo přátelské přivítání lidmi, kteří tam byli dávno před nimi (za což zpravidla byli objeviteli brzy vyvražděni). Teprve na konci tohoto století se stále více lidí z USA a západní Evropy začíná zajímat i o jiné oblasti, studují jazyky, historii, kulturu nebo lékařství a jsou uchváceni hudbou, výtvarným uměním nebo přírodou těchto zemí. Přitom z údivem zjišťují, že například v Asii a nejen tam, došli moudří už před více než dvěma tisíci lety k poznání, že vše se netočíjen kolem vlastního JÄ, ale že člověk je pouze drobná součást života této planety, že je partnerem všem tvorům a rostlinám a existence jeho vlastního druhu je přímo závislá na schopnosti žít s přírodou v rovnováze a harmonii.
P.S.
Podle Murphyho zákona se lidé začnou chovat podle zdravého rozumu teprve tehdy, až vyčerpají všechny osotatní možnosti.
Murphy ovšem neříká, zda to lidstvo ještě stihne.

To, že my lidé jsme nejdokonalejší životní formou a vrcholem vývoje, je pouze náš názor.
Bohužel, není dosud potvrzen z žádných jiných, nezávislých zdrojů.
                        Pavel Humpolec
 ph7livingplanet.jpg (27411 bytes)
A na závěr ještě jedna lahůdka zaslaná panem Pavlem Humpolcem:
 phrazitko.jpg (7289 bytes)Phznaky.jpg (6937 bytes)

Autorem tohoto článku je Olaf. Převedeno ze starého Humpoláka.

Copyright © Humpolák
Všechna práva vyhrazena.

Publikováno: 04.09. 2003 (4052 čtenářů)

[ Zpět ]
Všechny obchodní známky, názvy a články patří jejich právoplatným vlastníkům, komentáře patří jejich odesílatelům. Komentáře jsou moderovány, pravidla jsou uvedena v záhlaví formuláře pro odeslání. Upozornění na závadný obsah zasílejte na adresu redakce@humpolak.cz.

(c) 1999 - 2008 Občanské sdružení Humpolák


Powered by Copyright © UNITED-NUKE - upravil a implementoval AXL Systems
Všechna práva vyhrazena.

Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.078 sekund

Tvoje Účetní     Petra Plast     Knihkupectví Jana Zábrany      Maryška Elektrocentrum