Založit účet
 
Menu
· Domů
· Ankety
· Archív článků
· Časté otázky
· Doporučte nás
· Galerie Sukna
· Hledat
· Humpolec Info
· Humpolec na UTube
· Kalendář
· Mapa Humpolce
· Odkazy
· Osobní zprávy
· Seznam členů
· Soubory
· Soutěže!!!
· Témata
· Top 10
· Váš účet

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Kalendář akcí
srpen 2019
  1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Divadlo
Kino
Koncerty
Městský úřad
Ostatní
Přednášky
Setkání
Slavnosti
Sport
Výstavy

O redakci
Server Humpolák je vydáván občanským sdružením Humpolák.

Kontaktovat redakci můžete přes e-mail na adrese redakce@humpolak.cz.

Adresa redakce:
sdružení Humpolák
Lnářská 113
396 01 Humpolec

Bankovní spojení:
eBanka
č.ú.: 1393129001/2400

Knihkupectví Jana Zábrany je online

Kdo je ten Humpolák

Humpolák je obyčejná postavička jako Vy. Všímá si, co se děje kolem něho a o událostech přemýšlí. Žije ve městě Humpolec na Českomoravské vysočině, ale to neznamená, že je upnutý pouze na tuto oblast.

Vymysleli si ho jeho autoři někdy v roce 1997, když chtěli zmapovat humpolecké hospody na Internetu. Potřebovali průvodce a tak se Humpolák narodil...

Trápí Vás, jak přišel ke svému jménu - Humpolák?

Především se jmenuje podle města, kde se narodil a kde žije. Protože naše čeština je velmi pestrá a o jeho jméně se mnozí vyjadřovali hanlivě, dali jsme si tu práci a navštívili Národní knihovnu v Praze v Klementinu. Na Internetu totiž, bohužel zatím žádné vyhledávače toto heslo neznají. Takže jsem přemluvili paní knihovnici, aby nás pustila pouze na občanku do studovny (mimochodem tu si tu Olaf potom zapomněl a po týdnu si ji opět v pořádku vyzvedl). S nadšením vědců jsme se zahloubali do starých, tlustých a ohmataných knih. Nebylo to jen tak, nemohli jsme se zbavit dojmu, že pisatelé novějších publikací opisují od těch starších autorů a tak se v různých slovnících dozvídáte v podstatě totéž.

Český slovník věcný a synonymický, Praha, SPN, 1986
humpolácký
- nemotorný II 1255.1 (neobratný, nešikovný, olšový, neohebný, neobroušený, hrabavý, hápavý, kejdavý, patlavý, zaťachtaný, balíkovský, neohrabaný, neotesaný, neotrkaný, neokřesaný, těžkopádný, toporný, medvědí, sloní, mastodontský, hřmotný, hranatý, hromotlucký, kolohnátský, klackovitý, halamovský, grňavý, krampulatý, brkolatý)
- těžkopádný III 2347.1 (pomalý, zdlouhavý, nechápavý, nepružný, neohebný, nemotorný, toporný, nejapný, neohrabaný, neokřesaný, levý, olšový, tupokožný, zaťachtaný, krampulatý, neobratný)
- neslušný III 3170.1 (nezpůsobný, nezdvořilý, nezvedený, nevhodný, nepěkný, nehezký, nevkusný, neuhlazený, nevybroušený, neotesaný, nechvalný, ošklivý, šeredný, nesprávný, nekorektní, nenáležitý, nepatřičný, nepřiměřený, nemístný, nepřípadný, nepřístojný, neřádný, nekalý, nekloudný, nerudný, nemožný, nectný, nečestný, nevychovaný, neušlechtilý, , nejemný, neohledný, netaktní, nešetrný, nedvorný, negalantní, negentlemanský, nerytířský, neslonní, neparlamentární, nesportovní, unfair, nevybíravý, nevymáchaný, nevymytý, nevycválaný, buršikózní, impertinentní, smělý, nepříspustný, nedovolený, dvojsmyslný, silný, š'tavnatý, ostrý, peprný, štiplavý, tučný, tlustý, mastný, chlupatý, vykasaný, nahatý, frivolní, lascivní, obscénní, nemravný, obhrublý, hrubý, neostyšný, neomalený, chlapský, hrubiánský, grobiánský, klackovitý, balíkovský, hulvátský, halamský, dřevácký, feldvéblovský, pasácký, mamelucký, sprostý, ostudný, nestydatý, nemoresní, nemanýratý, hulivanský, perný, maňasovský)
humpoláctví
- neslušnost III 3170.2 (nezpůsob, nemrav, nezdvořilost, nevychovanost, nevhodnost, nesprávnost, nekorektnost, nenáležitost, nepatřičnost, nepřípadnost, nepřístojnost, neřádnost, diskonvenience, nepřípustnost, nedovolenost, neušlechtilost, nejemnost, nepěknost, nevkusnost, nekalost, nechvalnost, nešvar, šerednost, nečestnost, nehonetnost, negalantnost, nedvornost, nerytířskost, netaktnost, nesportovnost, neostýchavost, nestydlivost, buršikosnost, impertinence, dvojsmysl, siláckost smělost, frivolnost, lascivnost, obscénnost, nemravnost, nevybíravost, obhroublost, hrubost, nerudnost, nevychovanost, neomalenost, neotesanost, nevymáchanost, sprostota, nestydatost, nestoudnost, chlapství, klackovitost, hrubiánství, grobiánství, hulváctví, ostuda, pasáctví, mameluctví, neplecha, nemoresnost, nemanýra, nesrstota, nekalota, nepříslušnost, nestydkost, neřád, huňatina, maňasovství)
humpolák
- nemotorný člověk II 1255.2 (nemotora, neobrata, neohrabanec, nešika, netrefa, budižkničemu, kmotr, neotesanec, nemehlo, motovidlo, moták, nejapa, snop, šťoura, hejhula, ňouma, nekňuba, balík, chramostejl, křápa, moula, salát, matlafous, vařbuchta, varmuža, makovec, křen, ucho, pandrhola, srab, chomout, kopáč, klacek, horák, dřevo, panák, pařez, šiška, hrouda, balvan, vozembouch, hranáč, hromotluk, kolohnát, halama, medvěd, velbloud, slon, slonbidlo, trampl, trdlo, kopyto, balšán, bambula, bandor, kejda, nemrcouch, sroula, mrkva, muňa, macvejda, grňa, nekola, strk, klazan, tlouk, matinoha, kouma, volotrk, bašus, kachna, kmotra, balice)
- neslušný člověk III 3170.3 (nezpůsobný, nevychovaný, netaktní, neslušník, nezpůsoba, nezdvořák, nevychovanec, neotesanec, nevycválanec, neplecha, nemoresa, sprosťák, nestyda, nestoudník, klacek, hrubián, hulvát, halama, slouha, pasák, mameluk, nesrsta, nešvara, maňas, nezpůsoba)


Na těchto stránkách se vás Humpolák bude snažit přesvědčit, že vědci a vůbec široká veřejnost se v podstatě mýlí, když používá jeho jméno ve významech, které jste si výše přečetli.Vaše redakce

Copyright © Humpolák
Všechna práva vyhrazena.

Publikováno: 07.05. 2003 (6078 čtenářů)

[ Zpět ]
Všechny obchodní známky, názvy a články patří jejich právoplatným vlastníkům, komentáře patří jejich odesílatelům. Komentáře jsou moderovány, pravidla jsou uvedena v záhlaví formuláře pro odeslání. Upozornění na závadný obsah zasílejte na adresu redakce@humpolak.cz.

(c) 1999 - 2008 Občanské sdružení Humpolák


Powered by Copyright © UNITED-NUKE - upravil a implementoval AXL Systems
Všechna práva vyhrazena.

Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.122 sekund

Tvoje Účetní     Petra Plast     Knihkupectví Jana Zábrany      Maryška Elektrocentrum