Založit účet
 
Menu
· Domů
· Ankety
· Archív článků
· Časté otázky
· Doporučte nás
· Galerie Sukna
· Hledat
· Humpolec Info
· Humpolec na UTube
· Kalendář
· Mapa Humpolce
· Odkazy
· Osobní zprávy
· Seznam členů
· Soubory
· Soutěže!!!
· Témata
· Top 10
· Váš účet

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Kalendář akcí
říjen 2018
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  

Divadlo
Kino
Koncerty
Městský úřad
Ostatní
Přednášky
Setkání
Slavnosti
Sport
Výstavy

O redakci
Server Humpolák je vydáván občanským sdružením Humpolák.

Kontaktovat redakci můžete přes e-mail na adrese redakce@humpolak.cz.

Adresa redakce:
sdružení Humpolák
Lnářská 113
396 01 Humpolec

Bankovní spojení:
eBanka
č.ú.: 1393129001/2400

Knihkupectví Jana Zábrany je online

Humpolcem chodilo patnáct Kašparů, Melicharů a Baltazarů 
O HumpolciDoslova na každém kroku mohli obyvatelé Humpolce v sobotu potkat trojice malých koledníků, kteří v doprovodu dospělých s pokladničkou vybírali příspěvky do Tříkrálové sbírky. Akci už počtvrté uspořádala místní farnost a její výtěžek poputuje na charitativní účely. Než se ale pětačtyřicet dětí v bílých komžích a s čepicemi, jaké nosili historičtí Kašpar, Melichar a Baltazar, rozběhlo do ulic, mohli místní lidé na Horním náměstí obdivovat živý betlém a hlavně scénu tří králů. To připravili nadšenci z místní farnosti ve spolupráci s oblastní charitou.

Jak prozradila dobrovolnice charity Dagmar Arnotová, zatímco Josefa hraje už léta stejný herec, Panna Marie se rok od roku mění. „Je to vždy ta maminka, jíž se ten rok zrovna narodilo děťátko,“ vysvětlila Arnotová.
Letos to štěstí měla osmatřicetiletá Ivana Loskotová, jež před třemi měsíci přivedla na svět třetí dítě, Matouše. Ten je v jejím náručí nesmírně hodným Ježíškem. „Když má plné břicho, je v pohodě,“ svěřila se maminka, již nabídka na účinkování v živém betlémě velmi překvapila. „Bála jsem se, jestli to zvládnu, ale je to moc pěkné,“ poznamenala „Panna Maria“.
To už ale humpolecký kaplan Tomáš Rastislav Höger žehná malým koledníčkům a také všem přítomným. „Bůh nás má rád, konejte toto své krásné poslání s radostí a vnitřní opravdovostí. Jděte ve jménu Páně,“ znějí jeho slavnostní slova. Požehnání končí modlitbou. Malí koledníci mezitím chroupají linecká kolečka a jiné napečené zákusky, aby se před koledou posilnili.
Vtom zazní hlas trubky a na náměstí se objevují Kašpar, Baltazar a Melichar na koních. Rozmlouvají s králem Herodem, jenž stojí na balkonku městského úřadu, poklekají před malým Ježíškem a do slámy, kde se tetelí dvě černá jehňata, skládají zlato, myrhu a kadidlo. Jen co celé náměstí zazpívá koledu Narodil se Kristus Pán, koledníci vyrážejí.
„Letos máme patnáct skupinek, to je úspěch. Začínali jsme se čtyřmi,“ říká Arnotová. A čím si tak vysoký počet zájemců vysvětluje? „Jsme dobrá parta, takže o akci je čím dál větší zájem,“ míní.
Desetiletá Terezka Hertlová a její stejně stará kamarádka Zdeňka Fikarová nepůjdou s kasičkou poprvé. „Jsem tu počtvrté, takže už trochu vím, jak to chodí,“ říká Zdeňka. Koledování je prý dobré, jen od toho trochu bolí nohy. O pár let mladší Klárka z jiné skupinky se umí moc pěkně představit. „Mé jméno je Kašpar, to znamená strážce pokladu,“ odříkává svou roli malé děvčátko.
Sobotní akce přitáhla několik stovek lidí, což potěšilo nejen organizátory. „Jsem ještě student a tady v Humpolci se toho účastním poprvé. Jsem moc nadšený tím, kolik je tu lidí. Je vidět, že svátek Tří králů není jen na papíře, ale lidé to berou jako určité povzbuzení do svého života,“ nechal se slyšet otec Höger.
„Lidé si uvědomují, že tento svátek je aktuální i v dnešní době. Koledníci vybírají peníze na charitu a veřejnost ví, že taková finanční pomoc je důležitá,“ dodal želivský premonstrát.
Tříkrálová slavnost v Humpolci založila během čtyř let pěknou tradici. Ta starší se však pojí s mnohem dávnějším obdobím. Prameny praví, že až do čtvrtého století se Vánoce slavily 6. ledna a tento den zachovávají křesťané dodnes jako slavnost Tří králů nebo Zjevení Páně. K tomuto dni se od 16. století váže koledování a také požehnání domům a příbytkům.
Výtěžek humpolecké sbírky pomůže pečovatelským službám v havlíčkobrodském vikariátu, mateřskému centru Rolnička ve Světlé nad Sázavou a poradenským službám ve Světlé a Ledči nad Sázavou.
Publikováno: Úterý, 13.01. 2004 - 00:00:00 Od: axl
 
Související odkazy
· Více o tématu O Humpolci
· Další články od autora axl


Nejčtenější článek na téma O Humpolci:
Policejní cvičení


Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


"Humpolcem chodilo patnáct Kašparů, Melicharů a Baltazarů" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře jsou moderovány, pravidla jsou uvedena v záhlaví formuláře pro odeslání. Upozornění na závadný obsah zasílejte na adresu redakce@humpolak.cz
Všechny obchodní známky, názvy a články patří jejich právoplatným vlastníkům, komentáře patří jejich odesílatelům. Komentáře jsou moderovány, pravidla jsou uvedena v záhlaví formuláře pro odeslání. Upozornění na závadný obsah zasílejte na adresu redakce@humpolak.cz.

(c) 1999 - 2008 Občanské sdružení Humpolák


Powered by Copyright © UNITED-NUKE - upravil a implementoval AXL Systems
Všechna práva vyhrazena.

Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.178 sekund

Tvoje Účetní     Petra Plast     Knihkupectví Jana Zábrany      Maryška Elektrocentrum