Založit účet
 
Menu
· Domů
· Ankety
· Archív článků
· Časté otázky
· Doporučte nás
· Galerie Sukna
· Hledat
· Humpolec Info
· Humpolec na UTube
· Kalendář
· Mapa Humpolce
· Odkazy
· Osobní zprávy
· Seznam členů
· Soubory
· Soutěže!!!
· Témata
· Top 10
· Váš účet

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Kalendář akcí
říjen 2018
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  

Divadlo
Kino
Koncerty
Městský úřad
Ostatní
Přednášky
Setkání
Slavnosti
Sport
Výstavy

O redakci
Server Humpolák je vydáván občanským sdružením Humpolák.

Kontaktovat redakci můžete přes e-mail na adrese redakce@humpolak.cz.

Adresa redakce:
sdružení Humpolák
Lnářská 113
396 01 Humpolec

Bankovní spojení:
eBanka
č.ú.: 1393129001/2400

Rekvalifikační kurz - Kurzy pro rodiny s dětmi

Správce chrání rybí spánek 
O HumpolciSprávce rybníků místní organizace Českého rybářského svazu Jaroslav Volavka má v těchto dnech napilno. Jeho prvořadým úkolem je zajistit dostatek kyslíku pro ryby, které přezimují v šesti komorových rybnících. Kyslík je důležitým faktorem pro jejich přežití a se zamrzlým rybníkem a napadaným sněhem pod hladinou rychle ubývá.

"Hlavním úkolem pro tyto dny je provzdušnění vody. Když napadne větší množství sněhu, prohrnujeme určitý úsek zamrzlé hladiny, aby se pod led dostaly sluneční paprsky. Dalším úkolem je prosekat v ledu díry, které opět slouží k okysličení,"uvedl Jaroslav Volavka, který se o rybářský revír stará teprve od září loňského roku. Při každodenní kontrole komorových rybníků se správce setkává s nejrůznějšími nástrahami. Mnohdy se automobilem nedostane přímo až k rybníku a nezbývá, než zbytek cesty dojít pěšky. Na rameno si vezme lopatu a sekyru a vyrazí po svých. Za den automobilem urazí kolem třiceti kilometrů. Častěji k rybníkům vyjíždí při extrémním zimním počasí. Ryby by v těchto dnech měly spát. U kaprovitých se zpomaluje dýchání i veškeré pohyby. V bahně si vytvoří "pelechy"a nepřijímají potravu. Důležitý je odpočinek, aby přežily do jara. Občas se však stane, že jsou v pohybu a mají vysokou spotřebu kyslíku, kterého je však ve vodě málo. Proto hrozí úhyn. Tento jev je možné sledovat v rybníku u rybárny. Dravé ryby také zpomalují svůj pohyb, ale na rozdíl od kaprovitých ryb přijímají potravu. Mimo pečování o komorové rybníky má správce za úkol připravit kesery a vyspravit sítě do března, kdy se uskuteční jarní výlov. Dále udržuje v provozu vozový park. Neméně důležitým úkolem je příprava kulturních akcí, které rybáři pořádají. A není jich málo. V polovině ledna se uskuteční setkání s důchodci, následuje Rybářský ples, dětský karneval a spousta dalších. "Práce se pro mne stala koníčkem. Okolo ryb a rybníků se už pohybuji celých pětadvacet let. Nejraději mám období výlovů rybníků, kde je vidět výsledek celoroční práce. A právě loňské rybářské žně byly nadprůměrné,"pochlubil se Jaroslav Volavka. Sám je také vášnivým rybářem, ale poslední půlrok se k vodě z důvodu pracovních povinností nedostal. Za největší úlovek považuje sedmikilovou štiku sedmdesát centimetrů dlouhou. Tu ulovil v přehradní nádrži Trnávka. A varování od Jaroslava Volavky na závěr: Raději nikdy nevstupujte na led v komorovém rybníku. Ryby se občas shromažďují u přítoku, aby se nadechly čerstvého vzduchu. Při soustředění většího množství ryb na jednom místě nad nimi led roztává a hrozí nebezpečí, že se propadnete.
Publikováno: Čtvrtek, 15.01. 2004 - 00:00:00 Od: axl
 
Související odkazy
· Více o tématu O Humpolci
· Další články od autora axl


Nejčtenější článek na téma O Humpolci:
Policejní cvičení


Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


"Správce chrání rybí spánek" | Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusi
Komentáře jsou moderovány, pravidla jsou uvedena v záhlaví formuláře pro odeslání. Upozornění na závadný obsah zasílejte na adresu redakce@humpolak.cz

Re: Správce chrání rybí spánek (Hodnocení: 1)
Od: frantisek (frantisek@humpolak.cz) - Pátek, 16.01. 2004 - 19:28:36
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.osbid.cz
Hahahaha - volavka se stara o ryby v rybnice. No to je gool :-)))))

P.S. pro hnidopichy
(nemam nic proti panu Volavkovi, znam ho, ale to spojeni je jako "kozel zahradnikem:-))))))


[ Odpovědět ]
Všechny obchodní známky, názvy a články patří jejich právoplatným vlastníkům, komentáře patří jejich odesílatelům. Komentáře jsou moderovány, pravidla jsou uvedena v záhlaví formuláře pro odeslání. Upozornění na závadný obsah zasílejte na adresu redakce@humpolak.cz.

(c) 1999 - 2008 Občanské sdružení Humpolák


Powered by Copyright © UNITED-NUKE - upravil a implementoval AXL Systems
Všechna práva vyhrazena.

Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.200 sekund

Tvoje Účetní     Petra Plast     Knihkupectví Jana Zábrany      Maryška Elektrocentrum