Humpolák

Sezóna zlodějů je tady
Publikováno: Čtvrtek, 05.11. 2009 - 00:00:00
Téma: Různé


O víkendu jsme se jako tradičně vypravili na naší chatu, kterou máme u Pelhřimova. Jsem vcelku čerstvý chatař – chatu jsme si pořídili teprve počátem tohoto roku. Od té doby tam jezdíme každý volný víkend, já tam trávím často i všední dny. Přece jenom u plápolajícího krbu v krásné dřevěné chatě je lépe než u plynového topení v bytovce. Teď už začaly zimy a ačkoliv naši sousedé již chaty vyklidili a nevídáme je zde, tak mi nadále o víkendu vyrážíme si ho užít v lese u potoka a u ohně. Tento víkend nás však čekalo nepříjemné překvapení.

Už po příjezdu mi bylo divné, že je venku převrácený stolek. Jakmile jsem ale chatu odemknul hned jsem si všiml že něco není vpořádku. Pootvírané dveře, válející se věci na chodbě. Jak jsme rychle zjistili, byli jsme vykradeni. Čekal jsem to, že to jednou přijde, tohle hold patří k radostem chalupaření. Vcelku nic moc se nestalo. Ačkoliv zcela jistě bylo co s chaty odnést a prodat, tak naši zloději pouze ukradli pár peněz co jsem nechal v hrnečku na poličce, jednu baterku na svícení, flašku slivovice a pívo, které vypili hned u chaty a obaly hodili do řeky. Jinak se neztratilo nic, takže nejvetší škodou a nepříjemnosti byly nakonec vypáčené okenice a rozbitá okna, kterými se dostali dovnitř. Stejně to ale člověka na*ere, že se mu tam někdo vloupe, leze mu po pokoji a hrabe se mu ve věcech.

Jak se zjistilo, tak naprosto stejně dopadli i naši „sousedé“ přes řeku. Ke všem se podívali dovnitř. Naštěstí ani u sousedů se tentokráte nekradlo ve velkém a kromě alkoholu, cigaret a jídla nic nezmizelo. Přijela policie, věc prošetřila, dokonce i pes byl nasazen, ale samozřejmně tu nemohlo hned na místě dojít k dopadení pachatelů. A tak paradoxně díky tomu, že zloději vlastně nic ceného neukradli, tak vlastně zůstanou nedopadeni. Kdyby snad přeci jenom něco ukradli a prodali, tak podle těchto věcí by je bylo možné dopadnout. Takhle k naším nezvaným návštěvníkům žádná stopa nepovede.

Diskutovali jsme se sousedem od naproti. Prý teď měli tři roky pokoj a nikdo je nevykradl. Jako chatařský jeliman jsem s ním probíral možnosti, jak se proti zlodějům chránit. Zdali zlepšit ochranu dvěří a oken. „Vy*erte se na to.“ zněla jeho rada. „Stejně se dovnitř dostanou a čím víc jim v tom budete bránit, tak tím více budou nasraní a tím více škody nadělají. Já jsem si před roky pořídil dvojité dveře a stejně mi je krumpáčem rozmlátili oboje napadrť. A pak jak byly nasraný, tak mi pro jistotu zdemolovali i celej vnitřek, veškeré vybavení. Lepší je nechat bejt, odvézt všechno cenné a tu flašku chlastu ať si vemou. Lepší opravit dvě okenic a dvě okna, než opravovat rozflákanou střechu. A ještě Vám to nakonec ze zlosti zapálej.“

Vcelku se sousedem souhlasím. Ale stejně mě to nedá a nechce se mi nechat všechno napospas zlodějům jen tak, k jejich libovůli. A příště by to nemuselo dopadnout tak dobře. Kolegové v práci mi doporučovali: „Vždyť jseš rybář, natáhni mezi okna vlasec s háčkama, ať si pořádně natrhnou držku až tam polezou.“ To zní sice lákavě, ale tady se zase vystavuju možnosti následné pomsty vymlácené na mém majetku. Mě napadla další věc. Co takhle nechat v chatě pěkně dvě láhve nějakého alkoholového moku, do kterého bych vpravil velikou porci projímadla? Po zkonzumování takto „vylepšeného drinku by zloděj mohl následně zažít docela pěkný den a večr. A to dokonce se zpožděním, tudíž by už ani neměl čas se mi pomstít hned na místě. Tohle se mi docela líbí.

Další věcí bylo, že k vloupání došlo v noci z pátka na sobotu. Já jsem v pátek nemohl jet na chatu, ale přítelkyně přemýšlela o tom, že tam pojede a přenocuje tam sama. Jak jí znám, tak by se vevnitř ubednila (okenice i dveře zavřené a zamčené) a zloději by ani netušili že tam je a své vloupání by pravděpodobně provedli. Vůbec nechci přemýšlet o tom, co by se dělo, kdyby se tam vloupali a moje přítelkyně byla uvnitř. To by bylo zajímavé.

A to se může stát i jindy. A tak přemýšlím, jak se bránit i případnému napadení takovouto chátrou. Sekyra, pepřový plyn a signální pistole je sice jakýsi obraný nástroj, ale přeci jenom proti bandě násilníků asi nepoužitelná. Přemýšlel jsem o tom, pořídit si zbrojní pas. Na druhou stranu, i když jsou mi tito lidé velmi nesympatičtí, tak bych nerad na ně použil ostrou střelnou zbraň. Myšlenka že bych někoho mohl zabít se mi ani trochu nelíbí. Nicméně pořádně poranit – to je jiná. A tak přemýšlím o pořízení nějaké „lehké zbraně“. Plynová pistole nebo flobertka by dle mého názoru mohla být dostačující. Vypadají opravdově, nezabijou, ale nějakou paseku na těle útočníka snad provést mohou.

Tak poraďte. Co Vy? Jak Vy chráníte svůj majetek, popřípadně svoje životy? Dejte mi vědět v diskuzi co si o tom myslíte a co byste mi poradili. Díky.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Tento článek si můžete přečíst na webu Humpolák
http://www.humpolak.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.humpolak.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4846