Město si zaslouží mít svůj symbol na viditelném místě, zdůrazní to jeho identitu. To si myslí Jan Herman z Humpolce na Pelhřimovsku. Dokonce už má místo, kde by se symbol města vyjímal. Zelenou plochu uprostřed kruhového objezdu v Humpolci.
Svůj návrh přihlásil do soutěže města Participativní rozpočet 2025, kam mohou obyvatelé Humpolce přicházet s návrhy a nápady, co ve městě nebo místních částech vylepšit. Radnice pak projekt uskuteční i zaplatí.

Návrh na osazení sochy či uměleckého díla na okružní křižovatce ulic Kamarytova a Lužická. Jjeden z hlavních symbolů města spjatý s jeho historií a identitou.
„Jedná se o osazení sochy či uměleckého díla na okružní křižovatce ulic Kamarytova a Lužická. Tato socha by měla reprezentovat jeden z hlavních symbolů města a být spjata s jeho historií a identitou,“ popsal autor svůj návrh a dodal: „Pro volbu symbolu je vhodné využít veřejný průzkum a odborné poradní orgány, například komisi. V případě nižší finanční náročnosti je možné osadit další symboly na další kruhové objezdy,“ upřesnil.
Podle mluvčího humpolecké radnice Jiřího Aujezdského je projekt uskutečnitelný, ale záleží na jeho dalším osudu. „Symbol města je ve finále mezi několika dalšími projekty. Záleží na tom, kolik hlasů mu lidé v Humpolci dají,“ upřesnil. Symbol města se utká s dalšími návrhy, jako je psí hřiště, venkovní sprcha u rybníka Pařezáč v Plačkově nebo skluzavky a hřiště pod hradem Orlík, které zatím získalo nejvíc hlasů.
Jak upřesnil Aujezdský, symbol města na kruhovém objezdu není špatný nápad, ale k jeho možnému uskutečnění by vedla dlouhá cesta. „Už samotný výběr symbolu. Nabízí se jich celá řada s ohledem na významné akce spojené s městem Humpolec. Rozhodnout by musela veřejná anketa. To je i přání samotného autora,“ dodal.
Podle technika Radka Cihláře by to mohl být třeba kůň jako symbol humpolecké soutěž Zlatá podkova. Ten také upozornil, že Humpolec už jeden symbol na kruhovém objezdu má.
Jak napsal Deník, jedná se o maketu známé Bernardovy rozhledny pivovaru Bernard na silnici první třídy 34, která je vstupní branou do města na trase Humpolec – Pelhřimov. Vznikla na pozemku Ředitelství silnic a dálnic a investor splnil legislativní povinnosti.
Vedení Humpolce však považuje výstavbu makety rozhledny dodnes za nešťastnou. Mluvčí města Jiří Aujezdský ke stavbě poznamenal, že radnice nebyla vůbec přizvána k diskuzi. „Ani nebyla seznámena se záměrem výstavby. Druhým důvodem je kontroverzní propagace komerčních aktivit,“ doplnil.
Jde totiž o to, že takto významné místo by nemělo být spojováno s komerčním subjektem, ale mělo by odkazovat na skutečnou identitu města.
Kdo dřív přijde, ten dřív mele. Mluvčí pivovaru Bernard Radek Tulis naopak stavbu makety rozhledny bránil. „Mrzí nás, jak někteří jednotlivci naši aktivitu vnímají. Rodinný pivovar Bernard splnil veškeré náležitosti, které mu ukládá legislativa. Nepřísluší mu rozhodovat o tom, kdo se má, či nemá k záměru vyjadřovat. Pokud radnice měla s prostorem kruhového objezdu nějaký záměr, mohla ho uskutečnit stejně jako kdokoliv jiný,“ upozornil.
Siluetu hradu Orlík, siluetu Aleše Hrdličky, klidně ano. Nápis Humpolec si myslím zas tak nic moc neřekne. Ale je to třeba můj názor pouze.
V každém případě si myslím, že na kruhových objezdech by především měla být dobrá viditelnost a ne moc jakýchkoliv ozdob.
Přesně. Dobrá viditelnost je nejdůležitější.
Hlavně tam nedávejte symbol sila z polského pozinku, co jsou teď dominantou Školního statku… 🙂
humpolec nezklame… kruhák kde je hovno videt a je tam i hodně chodců dát sochu… jeste na krizovatku k bille by to chtelo umístit nejaky emblem
ta slavná maketa na kruháku z pejru taky bomba… jeste by to chtelo to tam nechat víc zarust… to je unikat, že vjedete do kruháce a nevíte co vás bude cekat a kdo bude kde najizdet.. a naopak
co to meleš? Tobě dává někdo zprávy, když jedeš pod dálnicí, že bude najíždět? Nebo u Penny? Mě teda ne. Dej dyžtak echo na tu skupinu, dík.
Jedna z hlavních dopravně-bezpečnostních zásad je požadavek na neprůhlednost okružní křižovatky. Proto se ty středové ostrůvky dělají vyvýšené a nechají se zarůst zelení. Chce to se něco jako účastník provozu nejprve naučit, než tady začnete plivat jedovaté sliny a ještě ze sebe dělat hlupáka.
Ale ani já nejsem příznivcem různých soch a pomníků, za mě tam patří zeleň.
Doplním, jedna z hlavních, aktuálně protěžovaných dopravně – bezpečnosstních zásad …..
Podívejte se prosím, na zdůvodnění oné neprůhlednosti okružní křižovatky. Je to přesně v duchu, v jakém jsou teď dopravní stavby budovány: všude obrubníky, svodidla, zelené kužely, city bloky, ostré nájezdy do křižovatek …. a neprůhledné kruháky. Řidič je nastaven do role tupého prvku co točí volantem a dopravu „řídí“ odborná studie pomocí norem, studií a dopravních modelů.
Situace, kdy by lidé, kteří řídí dopravní prostředek měli možnost vyhodnotit situaci před sebou a podle toho zareagovat jsou systematicky potlačovány. Na vše jsou studie a modely.
Přitom reálné dopady na bezpečnost v provozu jsou takřka nulové, stačí se podívat na statistiku nehod a pak si počíst libovolné mainstream medium, kde se dozvíte, jak je nebezpečno, ale jak zpřísnění legislativy a dopravně stavební úpravy situaci vyřeší. Alespoň posledních asi 30 roků co se tomu věnuji to tak je 🙁
Tak ta neprůhlednost je požadována hlavně pro protilehlý jízdní pruh právě z důvodu možného oslnění a obecně z důvodu možné dezorientace řidiče. Pokud je mi známo, tak je právě u okružních křižovatek žádoucí, aby řidič „neviděl“.
Jinak s Vámi souhlasím, jen doplním, že řidiče do role „tupého“ prvku dotlačila zejména sama veřejnost, potažmo sami „řidiči“, neustálými požadavky ve smyslu toho, aby nemusel nikdo na nic dávat moc pozor, aby všude a na všechno byla dopravní značka apod. A hlavně, aby nikdo nemusel moc přemýšlet. To jsou pak ty obrubníky, city bloky a moře značek.
To slyším prvně,že se kruháky dělají úmyslně,aby nebylo vidět. Naopak vždy je třeba, aby řidič mohl pohledem kontrolovat kdo přijíždí.
Drobnou zeleń na kruhovém objezdu chápu, ale ne les z obřím vyvýšením
Potřebujete vidět na vjezd a kruchový objezd směrem vlevo. V tom Vám jakákoliv socha nebo zeleň na objezdu nijak nebrání. Pokud by Vám kruhový objezd umožnil průlet, tak je to špatně navržený objezd. Cílem je auto zpomalit na stejnou rychlost jako mají auta na kruhovém objezdu a plynule se zařadit klidně i do proudu vozidel na objezdu. Koukněte se třeba do Španělska, kteří jsou mistři v kruchových objezdech. Na každém je nějaká instalace, což mimochodem dobře pomáhá orientaci v ulicích.
Vy v tom Humpolci… Vám je to tam malý… byste měli jít řídit republiku… třreba v Práglu ty kruháky nejsou vůbec zarostlý a žádný sochy, tak byste jim tam měli poradit
Symboly na kruhových křižovatkách uvnitř města jsou nesmysl. Bernardova zmenšenina věže na Okružní má jasnou reklamní funkci. Symboly v podobě plastik, soch a jiných uměleckých děl mají být v parcích. Nápad pana Hermana rozhodně nepodpořit, byly by to vyhozené peníze. Ne že by jich tedy současný majitel města nevyházel dost za nesmyslné studie a další aktivity, ale není třeba dělat další chujoviny.
Falický symbol, na počest vedení města.
Když předchozí majitel, řečeno slovy výše diskutujícího, fungoval 30 let jak fungoval, byl demokraticky po volbách odejit a nahrazen jiným. A bude to volič, který příští rok rozhodne, jak byl s novým majitelem spokojen. Pokud bude nespokojen, majitel odejde. Otázkou je, kdo ho nový a lepší nahradí. Zatím v řadách bývalých majitelů lepšího nového vidět není. A řady zájemců z jiných uskupení, hnutí, či stran zatím před radnicí nestojí, že by se stali těmi majiteli a lepšími.
Jako občan musím říct, že zatím nejsem přesvědčen o tom, že by současný starosta skutečně hájil zájmy města a jeho obyvatel. Prosazuje jen své vlastní vize, bez širší diskuze a bez snahy hledat shodu. Naslouchání jiným názorům mu bohužel není vlastní – pokud se s jeho postojem neshodujete, vaše argumenty pro něj jednoduše neexistují. A to je škoda, protože dobrý starosta by měl být především týmovým hráčem a moderátorem veřejné debaty, ne jen sólo lídrem.
Ano moderátorem debaty by měl být, naslouchat také Ale to by chtělo aby měl starosta pozici jako na Slovensku, kde je volen přímo a je jaksi nad zastupitelstvem
Machek se bohužel chová jak majitel. Určitě by se našel člověk s větší pokorou a zvládnutým egem. Jestli půjdu volit, tak Machka rozhodně ne. Co se stane, pokud na všechny ty jeho vize ze studií nesežene peníze k realizaci? Zůstanou jen na papíře, a bude to hodně drahá sranda. Brukner byl v rozhazování peněz za studie do šuplíku proti Machkovi břídil…Díky Zdenečku
Mam to opacne. Machka rozhodne volim, protoze lepsiho starostu mesto od revoluce nemelo. Je to vzdelany clovek, co ma napady.
Dobrý den, paní Machková.
😀
Kdyby věděla…
Ukažte mi toho člověka.. Jestli ho najdete tak budeme rádi.. Lidi nejsou, je to problém více měst a kor vesnic, kde horko těžko dají počet kandidátů vůbec dohromady. Kritizovat umí všichni, dělat něco to nikdo nechce. A když se někdo najde, zase jen kritika od těch co dělat a pomoci nepůjdou. A to je v Humpolci i jinde.
Souhlasím, Město žádný nový symbol nepotřebuje! Proč město „nálepkovat“, proč něco vyzdvihovat, nad ostatní symboly města. Akorát z toho vyjde zase půllitr, město ochmelků. A nebo Hrdlička, jehož moto bylo smazáno z opěrky u pelhřimovského kruháče v sousedství ochmelkové věže. Kruháče jsou technické prvky, nikoliv estetické.
I technický prvek by měl splňovat estetická kriteria. Byť souhlasím, že v případě kruháce je oním kriteriem inženýrská strohost a jednoduchost tvarů spíše než vršení ozdob (výjimku uděluji kruháku ve Dvoře Králové se surikatami reflektujicími aktuální dění).
Proč ten nápis ze zdi zmizel??
Spis proc tam ten vandalismus byl tak dlouho.
Protože strohý nápis nevoněl „pivovarským“ – zejména Mikundovi – prý dělal plaketě rozhledny na kruháči ostudu ! Možná vadil jeho obsah?
Já bych za tím nehledal senzaci. Slušný obsah v naprosto tristním provedení, alespoň toť můj názor.
frrrr
A protože byl lživý…
Máme tu chytrého antropologa nějakého. Jistě znalce.
Mistni krupani nevi jak se po kruhaci jezdi, natoz aby vedeli jak ma vypadat.
ty křupane… já když jedu do toho vašeho Kocourkova, tak si prvně nazuju holínky
Tak hlavne krupan neni definovan mistem pobytu, ale myslenim.
To jedete Zetorem, ty holínko.
zalez kudrnáči