Chmel pro speciální edici piva vyrostl na Vysočině

1

Vrchní sládek Rodinného pivovaru Bernard Josef Vávra uvařil pivo s chmelem, který vypěstoval na vlastní zahradě nedaleko Humpolce, v regionu pro tuto plodinu netypickém. Řízný a voňavý Ležák s chmelem z Vysočiny se stává tradicí, tento podzimní speciál k zákazníkům míří už potřetí, opět v limitované edici.

„Pro výrobu piva využíváme vlastní slad, vodu i kvasnice, rádi bychom měli pod kontrolou i chmel. Netajíme se myšlenkou pořídit si i vlastní chmelnice, odtud už nebylo daleko k pokusu si vypěstovat chmel doma a použít ho do piva,“ říká Josef Vávra.

„Chmel, který u nás roste, je naprosto plnohodnotný, zralý, s vysokou hořkostí a aromatickými látkami. Také jeho výnosnost je dobrá, narostlo ho hodně. Přikládám to změně klimatických podmínek a bohatším srážkám na Vysočině,“ popisuje Josef Vávra úrodu, ze které uvařil čtyřikrát chmelený ležák.

Speciál Rodinného pivovaru Bernard je světlý ležák jedenáctka s 4,5 % alkoholu, hořkostí 37 MJH (měrné jednotky hořkosti) a jemným chmelovým aroma. „Pivo má dobrý říz, celek je harmonický, ale výrazem hořkosti se od našich dalších ležáků odlišuje. Nicméně hodnocení necháme na zákaznících,“ usmívá se vrchní sládek.

Ležák s chmelem z Vysočiny, kterého uvařil Rodinný pivovar Bernard pouhých 110 hektolitrů, je dodávaný na trh ve stylových lahvích s patentním uzávěrem. Pivo je od  k dostání ve Značkových prodejnách Bernard a v e-shopu.

Úvodní foto: Kvalitní chmel může růst i na Vysočině. Dobrá úroda byla letos nedaleko Humpolce na pozemku vrchního sládka Rodinného pivovaru Bernard Josefa Vávry, který z něj uvařil limitovanou edici Ležáku s chmelem z Vysočiny.

Chmel pro speciální edici piva vyrostl na Vysočině
Chmel pro speciální edici piva vyrostl na Vysočině

Axl

One thought on “Chmel pro speciální edici piva vyrostl na Vysočině

  1. „Vrchní sládek Rodinného pivovaru Bernard Josef Vávra uvařil pivo s chmelem, který vypěstoval na vlastní zahradě nedaleko Humpolce, v regionu pro tuto plodinu netypickém.“
    Není to úplně dobře. Lipnice měla své chmelnice a lipnický chmel byl postupně vytlačen chmelem žateckým.
    Je možné dohledat, že v roce 1637 Matouš, svobodný pán z Vernieru potvrdil Lipnickým měšťanům „chmel na chmelnici každoročně očkati“.
    Lipnice měla svůj pivovar, a v něm můj předek po přeslici Vavřinec Jelínek dělal v 80.letech 18.století sládka. Důkazem pěstování chmele je, že i v současné době vidíme v přírodě v okolí Lipnice zplanělý chmel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Next Post

Africké trhy o víkendu v Humpolci

Pá Lis 19 , 2021
V neděli 21. listopadu se uskuteční v Humpolci na Havlíčkově náměstí Africké trhy, které pořádá společnost Virunga.cz. Zájemci mohou ochutnat tropické ovoce, které pěstují drobní ugandští farmáři. Všechno je zralé, zaručeně čerstvé a bez jakékoli chemie.
Africké trhy o víkendu v Humpolci

You May Like

Témata