Dálniční informační tabule na Vysočině

Dálnice D1 na Vysočině patří k rizikovým úsekům s velkým množstvím nehod. Nejvytíženější česká dálnice právě prochází několika úpravami, od kterých si ministerstvo dopravy slibuje zlepšení plynulosti provozu a snížení nehodovosti. Významnou měrou se na tom podílel kraj Vysočina, i když dálnici nespravuje, ani nijak jinak za ni neodpovídá.

Kraj Vysočina objednal a zaplatil odbornou studii, která má řešit větší bezpečnost dálnice. Průběžně na její tvorbě spolupracoval s ředitelstvím silnic a dálnic a ministerstvem dopravy. Jedním ze způsobů, jak zlepšit bezpečnostní situaci, jsou i informační tabule s proměnným textem, z nichž dvě jsou již nainstalované a další dvě to čeká v nejbližších dnech. První panel stojí od počátku ledna půl kilometru před sjezdem na Ostrovačice ve směru na Prahu (179,9. km), druhý jej hned následoval u Humpolce směrem na Brno (88,8. km). Oba vjezdy na Vysočinu jsou tak pokryté. Zatím jsou pouze ve zkušebním provozu, v únoru by měly být již v plném normálním režimu. Další informační tabule budou nainstalovány v co nejbližší době na kilometru 151,6. u Jabloňova a na 124. kilometru u Věžnic.


Ukazatele jsou digitální a umožní sdělit řidičům informaci o aktuální situaci na dálnici. Uvádějí zprávy o aktuálním stavu vozovky, počasí, povětrnostních vlivech, nehodách, kolonách či uzavírkách. Na tabuli se objeví nejen informace o místě, kde je problém, ale i o jeho druhu a současně zobrazí číslo exitu, který je vhodný pro opuštění komunikace a vyhnutí se dlouhým kolonám. Tabule obsluhuje dispečink Národního centra dopravních informací, který shromažďuje údaje od intergrovaného záchranného systému, ředitelství silnic a meteorologické služby.
Spolupracovat s dispečinkem a informovat řidiče na dálnici se chystá i krajská stanice Vysočina. V případě vážných komplikací bude vysílat informace pro řidiče dokonce i v angličtině a němčině.

Čtěte dále:   Novinky z Jihlavy - 8.–22. 4. 2024

myska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Rekordní mráz letošní zimy naměřili na Šumavě

St Úno 1 , 2006
V uplynulých lednových dnech nás silné mrazy notně potrápily. Mnozí z nás naříkali, že je zima jak v Rusku, přičemž teploty na Vysočině se pohybovali pouze kolem minus 23 až 24 stupňů Celsia. To mrazy na Šumavě dosahovaly hodnot blížících se teplotám na Aljašce. Čtěte dále:   Tipy na víkend […]

You May Like

Témata