Defibrilátor zachránil ženě život. Přístroj dostanou i rychnovští hasiči

Ženě ve středním věku se náhle zastavilo srdce. Ke kolapsu došlo na Pelhřimovsku a jako první byli na místě hasiči z Humpolce. U pacientky prováděli resuscitaci s použitím automatizovaného externího defibrilátoru (AED) až do příjezdu zdravotnických záchranářů. A právě díky zmíněnému přístroji a včasnému zásahu se podařilo začátkem letošního roku zachránit ženě život.

Automatizovaný externí defibrilátor budou v blízké době mít k dispozici i hasiči z Nového Rychnova. „Rozhodně to vítám. Sami jsme o to usilovali několik let, takže jsem rád, že se to nakonec podařilo,“ pochvaloval si velitel jednotky Sboru dobrovolných hasičů v Novém Rychnově Milan Vopálenský.

Výjezdovou jednotku hasičů vyšlou na místo v případě potřeby pracovníci operačního střediska Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina současně s posádkou zdravotnické záchranné služby.

Podle mluvčího krajských záchranářů Petra Janáčka je dojezdová doba záchranky do Nového Rychnova z nejbližší výjezdové základny v Pelhřimově zhruba třináct minut. „V zimě nebo za špatného počasí je dojezdová doba záchranky na hraně. Ve chvíli, kdy bude jakékoliv bezvědomí nebo srdeční příhoda, tak vyjede jednotka hasičů a na místě bude třeba o pár minut dřív než sanitka. To zvyšuje šanci pro zachraňovaného,“ řekl záchranář Radek Benda, který nákup potřebného přístroje v Novém Rychnově inicioval.

To potvrzuje i Petr Janáček. „S každým novým přístrojem a jeho včasným použitím se zvyšuje šance na přežití u pacientů s náhlou zástavou oběhu,“ sdělil Janáček.

Dodal také, že v průběhu několika posledních let se staly automatizované externí defibrilátory standardní výbavou složek integrovaného záchranného systému. „Mnohdy se stává, že nejblíže k postiženému jsou právě hasiči nebo policisté, kteří pomáhají poskytnout první pomoc a v případě nutnosti použijí AED a defibrilují postiženého,“ řekl mluvčí krajských záchranářů.

Přítomnost AED ale podle jeho slov vnímají jako naprostou nutnost i na místech s vysokou koncentrací osob, například v nákupních centrech nebo sportovních halách.

Čtěte dále:   Až třicet kilometrů navíc – sjet nebo najet na dálnici u Humpolce ve směru na Brno teď není možné

Defibrilátor tak může díky svému hlasovému a vizuálnímu navádění použít v případě potřeby i veřejnost. „Nepřímou srdeční masáží se do mozku dostane třicet procent kyslíku, který zůstává v krvi v oběhu. Ale tím, že oběh nefunguje, tak mozek kyslík nedostane. Ostatní orgány vydrží i desítky minut bez kyslíku, ale u mozku jde o minuty. Pak už tam dochází k nevratnému poškození mozku,“ informoval Radek Benda.

Pomocníka, který umí zachránit život, pořídila do výbavy novorychnovských hasičů obec ze svého rozpočtu. „Původně jsme chtěli udělat sbírku, ale paní starostka Iva Reichová rozhodla a zastupitelstvo koupi schválilo,“ doplnil Benda.

Defibrilátor zachránil ženě život. Přístroj dostanou i rychnovští hasiči
Defibrilátor zachránil ženě život. Přístroj dostanou i rychnovští hasiči

Zdroj: https://pelhrimovsky.denik.cz/zpravy_region/defibrilator-zachranil-zene-zivot-pristroj-dostanou-i-rychnovsti-hasici-20210602.html

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Uspěli jen humpolečtí tenisté, ostatní budou hrát o udržení

St Čvn 2 , 2021
Jako jediní na Vysočině zvládli humpolečtí tenisté úvodní divizní duel v soutěži smíšených družstev. Po venkovním vítězství 6:3 nad LTC České Budějovice B postupuje LTC Humpolec do bojů o umístění v lepší polovině výsledkové listiny. Čtěte dále:   Tipy na víkend na Pelhřimovsku. Přijedou Posedlí Dakarem, budou i dechovky
Humpolečtí chtějí nové tenisové kurty. Budou o nich jednat radní

You May Like

Témata