Hasiči v prvním pololetí častěji zasahovali u požárů, naopak pokles byl zaznamen

Hasiči na Vysočině řešili v průběhu prvního pololetí letošního roku 3200 událostí, což je o 434 událostí méně, než ve stejném období roku 2013. Klesl počet výjezdů k dopravním nehodám, naopak narostl počet zásahů u požárů.

Nejčastěji hasiči jako již tradičně zasahovali u technických zásahů. Počet výjezdů k technickým a technologickým zásahům dosáhl 1986, oproti roku 2013 tak došlo k poklesu o 327 událostí. Technické a technologické události zahrnují mimo jiné výjezdy k odstranění popadaných stromů, k čerpání zatopených objektů, k odstranění nebezpečného či obtížného hmyzu, likvidaci a odstranění sněhu a převisů, ale také  zásahy, při kterých hasiči velmi úzce spolupracují s policisty a zdravotníky. Jedná se například o otevírání prostor, ve kterých hrozí nebezpečí z prodlení nebo transporty pacientů.
 
Pokles o 99 výjezdů byl zaznamenám u dopravních nehod. Za letošních prvních šest měsíců zasahovali vysočinští hasiči u 546 nehod. Z tohoto počtu bylo 532 nehod silničních, jedna nehoda letecká a třináct nehod železničních.
 
Únik nebezpečné látky likvidovali hasiči v 146 případech, což je o tři události méně než v loňském roce. Nejčastěji se jednalo o likvidaci provozních kapalin, které unikly na komunikace a do půdy po dopravních nehodách.
 
Velký pokles byl zaznamenán u výjezdů k planým poplachů. Zatímco v prvních šesti měsících loňského roku vyjížděli hasiči k 225 planým poplachům, tak letos to bylo „pouze“ k 173.
 
Za první pololetí letošního roku si hasiči na Vysočině připsali do statistiky 324 požárů, což je o 42 více než v loňské roce.
 
Činnost hasičů byla prověřena cvičením 25krát, ve stejném období roku 2013 proběhlo 20 prověřovacích cvičení.
 
Otravy oxidem uhelnatým, problém, o který se hasiči zajímají neustále
 
Hned na začátku roku se hasiči  v Havlíčkově Brodě začali potýkat s otravami oxidem uhelnatým. Tyto otravy měly bohužel fatální následky a  vyžádaly si tři lidské životy a několik zraněných. V souvislosti s těmito tragickými událostmi se hasiči neustále snaží prohlubovat si v rámci speciálních školení a seminářů své znalosti o této problematice, ale hlavně  apelovat na širokou veřejnost a lidem neustále připomínat, jaká rizika v sobě skrývá tento tichý zabiják. Nejúčinnější je přitom prevence, lidé by měli udržovat v řádném a provozuschopném stavu v domácnosti veškerá plynová zařízení. U nich doporučujeme každoroční kontrolu odborníkem. Přímo ze zákona vyplývá povinnost nechat si zkontrolovat jedenkrát ročně odborníkem spalinovou cestu od těchto spotřebičů. Rozhodně je také vhodné domácnost vybavit detektorem oxidu uhelnatého. Otravy oxidem uhelnatým nejsou výhradně doménou zimních měsíců a k intoxikaci může dojít prakticky v průběhu celého roku, a to kvůli ohřevu vody v tzv. karmách.
 
 
Rozsáhlé cvičení prověřilo záchranáře v kraji
 
Začátkem června proběhlo v areálu vojenského prostoru v obci Vícenice u Náměště nad Oslavou rozsáhlé taktické cvičení, jehož námětem byl pád vojenského vrtulníku do obytné zóny. Do cvičení se zapojilo na 170 členů integrovaného záchranného systému, figurantů nejen ze střední zdravotnické školy, armádních i policejních vyšetřovatelů, pozorovatelů a další desítky lidí cvičily aktivaci traumaplánu v Nemocnici Třebíči.  Při několik hodin trvajícím cvičení si zúčastněné složky ověřily možnost společného zásahu, komunikaci a vzájemnou koordinaci. Závěry z cvičení jsou ve skrze kladné, cvičení neodhalilo žádné vážnější nedostatky nebo pochybení.
 
Mezi běžnými zásahy bylo i pár kuriozit
 
I v prvních šesti měsících letošního roku se hasiči setkali s výjezdy, nad kterými jim zůstal rozum stát a vzbudily lehké pousmání. V březnu zachraňovali jemničtí profesionální hasiči z bahna vypuštěného rybníka chlapce. Při hře s dalšími dětmi mu tam spadl míč. Chlapec se dostal do vzdálenosti přibližně deseti metrů od břehu, pak už to nešlo ani tam, ale ani zpět. Hasiči jej z bahna vytáhli za pomoci lan, z události naštěstí vyvázl bez zranění.
 
V květnu zasahovali hasiči v domě  v Koněšíně u malé, teprve tříleté holčičky, té zůstala ve sportovním stroji orbitrek uvězněná hlava. Dívenka měla hlavu uvězněnou mezi středovou tyčí stroje a jedním ze šlapadel. Bez použití jakéhokoliv nářadí se hasičům po pár minutách podařilo hlavu dívenky vyprostit. I ona vyvázla bez zranění.
 
 
Četli jsme dětem, otevřeli brány stanic a zapsali se do registru dárců kostní dřeně
 
V březnu se havlíčkobrodští profesionální hasiči zapojili do projektu Celé Česko čte dětem a po dva večery v havlíčkobrodské nemocnici předčítali malým pacientům pohádky. Akce se setkala s velkým ohlasem, stejně tak jako květnové Dny otevřených dveří, které přilákaly na jedenadvacet stanic profesionálních hasičů v kraji několik tisíc malých i velkých návštěvníků. Několik profesionálních a dobrovolných hasičů se společně s policisty nechalo koncem května zapsat v pelhřimovské nemocnici do registru dárců kostní dřeně.
Čtěte dále:   Houby porostou jako po dešti. Podívejte, kde je na Pelhřimovsku největší šance

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Volební souboj žen v Humpolci

Po Srp 11 , 2014
Říjnové komunální volby se blíží a v našem Humpolci dojde po čtvrt století od převratu k věci zcela nebývalé a možná neočekávané. Čtěte dále:   Zapojte se do debat Letní žurnalistické školy v Havlíčkově Brodě

You May Like

Témata