Humpolecký rodák z USA koupí pro zdejší kostel ojedinělé varhany

Unikátní varhany, které v regionu nebudou mít konkurenci, se do humpoleckého chrámu sv. Mikuláše rozhodl zakoupit Stanislav Kotyza, místní rodák žijící již spoustu let v Americe, kde také úspěšně podniká.

Stanislav Kotyza emigroval do spojených států v roce 1984. Jelikož vystudoval operní zpěv a má blízký vztah ke zdejšímu kostelu, rozhodl se část svých peněz investovat na dobročinné účely. Americké daňové zákony mu umožňují investovat peníze i v jiných zemích, a tak se rozhodl pro Humpolec. „V Americe je naprosto normální, že když podnikatel vydělá nějaké peníze, část jich dá právě na dobročinné účely jako je třeba tento,“ říká Stanislav Kotyza. Varhany, které pro Humpolec vyrábí krnovská firma Kánský-Brachtl, budou postaveny podle jihoněmeckého barokního vzoru a jejich cena přesáhne čtyři miliony korun. Varhany mají být zhotoveny tak, že pokud se nebudou například v postním období tak často používat, bude je možno uzavřít do podoby barokního oltáře. Podle Kotyzy se má jednat o nástroj, který v širokém okolí nemá obdoby. „Měly by být hotovy v září příštího roku a krátce po jejich instalaci do kostela bude uspořádán slavnostní koncert,“ přiblížil humpolecký starosta Jiří Kučera.

Slavnost by měla být doprovázena i celodenním kulturním programem na Horním náměstí, o který se postará městské kulturní a informační středisko. Vedení města, které přislíbilo i technickou pomoc a přípravu chrámu před instalací varhan, v současné době zajišťuje firmu, jež by vnitřní prostory kostela vymalovala. Podle humpoleckého faráře, pátera římskokatolické církve Mariana Sokola, by bylo potřeba udělat i nějaké úpravy ve vstupu do prostoru chóru a celkový interiér by se měl trochu zlepšit. V Humpolci se tak podle starosty významně rozšíří kulturní život, který získá mnohem lepší úroveň. V průběhu roku by se zde totiž měly pořádat významné koncerty a festivaly varhanní hudby pod záštitou nadace Harmony Foundation, kterou Stanislav Kotyza vlastní. „Humpolec se tak stane významným střediskem duchovní hudby,“ dodal Kotyza. Město se výrazně zviditelní, neboť se dá předpokládat, že významné koncerty sem budou jezdit navštěvovat i umělci z širokého okolí. „Myslím, že takové varhany by si přáli mít v každém kostele. Pro nás je to velká pocta a velice se na ně těšíme,“ řekl páter Sokol. Podle něj by na kostel této velikosti stačily varhany s patnácti rejstříky a tyto nové budou mít pětadvacet rejstříků. „V současné době řešíme ještě problém instalace, protože varhany budou mnohem větší než ty, co máme v kostele nyní,“ uvedl dále Sokol. Budou však umístěny ve stejném prostoru jako ty současné, které chce farnost věnovat jinému kostelu.

Čtěte dále:   „Hommage à Santini“ 2023

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

S jarem přicházejí zdravotní potíže alergiků

Út Dub 29 , 2003
Jen, co zjara rozkvetou první stromy a do vzduchu se dostanou dráždivé pyly, objeví se na čele alergiků ustarané vrásky. S opuchlým obličejem, uslzenýma očima, rýmou, kašlem a dušností vyhledávají lékaře a ládují se léky, které jim s alergií umožňují žít. Čtěte dále:   Farmářské trhy

You May Like

Témata