J. Rudiš, Nebe pod Berlínem (příběh berlínského metra)

Kdo z vás je milovníkem filmů a knih, toho bych rád upozornil na neobvyklou kontinuitu mezi slavným filmem W. Wenderse „Nebe nad Berlínem“ a knihou J. Rudiše „Nebe pod Berlínem“, a to nejen v názvu.

   Já osobně jsem hned po vydání knihy (Labyrint 2003), která se vzápětí stala slavnou pojal trošku nedůvěry, zda se nejedná o tzv. rychlokvašku. Autorova prvotina o tom, že v Německu založil punkrockovou kapelu ve mě spíš navozoval pocit, že se jedná o teenegerskou záležitost. Nicméně kniha se opravdu dobře prodávala (zejména poté, co obdržela prestižní cenu Jiřího Ortena). Loni o Vánočních svátcích jsem se setkal se svými kamarády v Jeseníku v restauraci U Dvou štírů, kde jsem se s Jaroslavem Rudišem seznámil. Bylo mi trochu trapně, že jsem Nebe pod Berlínem ještě nečetl, tak jsem se do toho pustil. A výsledek? Skvělé. Naprosto skvělé. Výborná pozorovací schopnost a vypravěčský talent spolu s navozením temné i světlé atmosféry berlínského metra U-Bahn mě opravdu dostaly a knížku jsem doslova zhltnul. Můžu směle doporučit všem, kdo rádi nahlížejí do duší lidí i měst. Punkrocková kapela U-Bahn, kterou autor v knize popisuje skutečně existuje a koncertuje po Čechách.

   S Jaroslavem Rudišem jsme se i domluvili na autorském čtení v Humpolci. Bude to až někdy v září, kdy by mu měla vyjít nová kniha. Možná přijede i U-Bahn.

Karel Kratochvíl

Čtěte dále:   Klavírní recitál Matyáše Nováka - Koncert k Roku české hudby

Karel Kratochvíl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Jiskra má sice nadějný náskok, rozhodnuto však není

Čt Úno 10 , 2005
S náskokem šesti gólů vstoupí do dnešní odvety semifinále play off krajského přeboru hokejisté humpolecké Jiskry. Ti svého jihlavského soka přehráli především zásluhou výborného výkonu v poslední třetině. Čtěte dále:   Humpolec nezapomíná

You May Like

Témata