Jak pomoc ježkům přečkat zimu

1

V techto dnech se na ochrance prirody obraci mnoho lidi s prosbou o radu, jak pomoci nalezenym jezkum.
Návod posílá pan Koubek ze sdružení Zelené sdrce.V těchto dnech se ochránci přírody velice často setkávají s dotazy na možnou záchranu malých ježků, kteří se objevují v blízkosti lidských sídel. Ježci se snaží před příchodem zimy doplnit tukové zásoby tak, aby mohli v úkrytu přespat pro ně nepříznivé zimní období a z tohoto důvodu jsou mnohem aktivnější. Bohužel je to však také vidět na okrajích silnic, kde jich množství zahyne pod koly projíždějících automobilů.
Jak ježkům pomoci a neublížit ? Ježek, který má v tomto období váhu 650 gramů má dostatečné tukové zásoby, které mu umožní přespat zimu a největší pomocí pro takového ježka je, ponechat jej na místě, kde byl nalezen. Ve známém prostředí dokáže lépe hledat potravu, vyhnout se nástrahám a najít si zimní úkryt.
V případě, že má ježek menší váhu, tak se jej můžeme pokusit dokrmit a zazimovat. Nalezeného ježka umístíme do bedýnky o velikosti nejméně 1×1 m o výšce nejméně 40 cm a raději ji ještě zakryjeme víkem. Jako výstelku lze použít seno, hrubé hobliny (nikoliv piliny) a bedýnku umístíme do místnosti s teplotou kolem 15 stupňů. Ježek je všežravec a k tomu musíme uzpůsobit předkládanou potravu, která může být tvořena vařeným masem, uvařeným vajíčkem, ovesnými vločkami, kousky zeleniny, piškoty, masem z konzerv pro psy a kočky a rozmočenými kočičími granulemi. Stále se traduje, že ježek má velice rád mléko, ale to může ježkovy způsobit poškození jater a dokonce i smrt a proto je ke krmení nepoužíváme, nesmíme však zapomenout na misku s čistou vodou. Když ježka dokrmíme do váhy nejméně 600 gramů, můžeme jej zazimovat. Přeneseme jej do místnosti s teplotou kolem 5 stupňů a ježek si vytvoří ze slámy či sena hnízdo ve které usne zimním spánkem. Základním předpokladem pro úspěšně přezimování je, aby nerušeně prospal alespoň jeden měsíc. Po přenesení do tepla se ježek po krátké době probudí a znovu začne přijímat potravu.
Do přírody ho můžeme vypustit s příchodem jara, kdy teplota v noci neklesá pod bod mrazu. Za zimní péči se určitě odvděčí lovem slimáků a dalších drobných živočichů na zahradách.
V případě, že nemáte k přezimování ježka podmínky, lze se obrátit na stanice pro poraněné živočichy, které se o ně postarají.

Čtěte dále:   Sháníte zubaře?


Autor: Pavel Koubek (Zelené srdce)

olaf

One thought on “Jak pomoc ježkům přečkat zimu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Astronomové: V listopadu bude ještě jedno úplné zatmění Měsíce

Pá Říj 31 , 2003
Letos 9. listopadu bude ještě jedno úplné zatmění Měsíce. Informuje o tom na internetu pražská Štefánikova hvězdárna. Nastane ale pozdě v noci. Měsíc vstoupí do plného stínu ve 02:10 a ve 02:31 z něj zase vystoupí. Zájemci o tento zajímavý astronomický úkaz proto půjdou pozdě do postele. Čtěte dále:   […]

You May Like

Témata