Jak se kde slaví Vánoce

3

Už pohané slavili svátky zimního slunovratu – naše Vánoce. Křesťané pak zařadili 25.prosinec jako den narození Ježíše do římského kalendáře v roce 336. Dárky se o tomto svátku začaly nadělovat počátkem tisícitetí, k nám zvyk dorazil ve 14.století. Na vánoční stromek však české děti čekaly až do století devatenáctého. Podívejme se nyní, jak se slaví Vánoce v zahraničí.


Velká Británie
25.prosince děti po probuzení nacházejí v červených ponožkách dárky od Santa Clause. Celá rodina se pak v poledne sejde nad nadívaným krocanem a švestkovým pudinkem – podivnou směsí oříšků, rumu, vajec, strouhanky, cukru, citrónu a bůhvíčeho ještě, samozřejmě včetně švestek. Podává se flambovaný koňakem a s horkým punčem.


Itálie
Štědrý večer se slaví jako předvečer narození Páně jen schůzkou s přáteli. Také italské děti dostávají dárky až na první svátek vánoční ráno. Ve srovnání s našimi jsou italské Vánoce velmi odbyté – vždyť ani nepečou cukroví! Jenom ta půlnoční mše je stejná.


Austrálie
V zemi klokanů slaví Vánoce stejně jako ve V.Británii – jen s tím rozdílem, že vedra dosahují až 35 stupňů Celsia. Tradiční vánoční kratochvílí je zde proto surfování – nikoli po internetových vodách, ale v mořských vlnách. A někdy dokonce v plavkách ála Santa Claus.


Francie
Ježíšek země galského kohouta – Pere Noël – je služebně nejmladší mezi všemi nadělovači. Svou profesi převzal od svatého Mikuláše teprve počátkem minulého století. Večer dávají děti své vyčištěné boty před domácí krb nebo kamna a pevně doufají, že jim Pere Noël boty naplní dárečky. S tímto dobrým vánočním duchem ale často chodí i Pere Fouettard, který naopak vyplatí zlobivé děti plácnutím na zadek.


Švýcarsko
Základní švýcarskou tradicí je důkladný předvánoční úklid. Z mytí, cídění a drhnutí se během let stala takřka společenská událost. Teprve až doma všechno září čistotou, postaví se jesličky a do každého pokoje stromeček. K dětem na Štědrý den přichází monsieur Chaland. Obří loutka s hlavou jako kulatá lucerna a se svíčkami místo očí má velikou pusu a hlavně břicho, v němž se ukrývá spousta dobrot. Tohoto obrovského panáka plného malých dárků většinou staví rodiče za dveře dětského pokoje.


Čtěte dále:   Odemykání dětského potenciálu

Spojené Státy
Za oceánem jsou Vánoce největším svátkem roku, přestože se slaví pouze jeden den – 25.prosince. Do něj se musí vejít jak radost z dárků (čím ví, tím líp a totéž platí i o velikosti stromečku), tak hostina s krocanem s domácí kaštanovou nádivkou. Santa Claus je zde komerční postavou a v městských ulicích se objevuje už dávno před příchodem Vánoc.


Rusko
Štědrý den je v Rusku obyčejným pracovním dnem. Pravoslavné Vánoce totiž připadají až na 6. a 7.ledna. Původně byly spojeny s velkým množstvím lidových zvyků. Po zákazu Vánoc v roce 1918 však zvyky upadly v zapomnění a nyní většina Rusů místo nich slaví Nový rok s “jolkou” a dárky od dědy Mráze.


Polsko
Polské Vánoce jsou velkým náboženským svátkem. Kdysi projížděli zemí herci s maňásky, kteří na náměstích a návsích hráli dojemné představení o narození Ježíška. Vyvinul se tak zvláštní typ jesliček, tzv.szopki, jejichž kulisy netvoří betlémská krajina, ale panoramata polských měst a známých historických staveb. V celém Polsku jsou dodnes tyto betlémy mnohem oblíbenější než vánoční stromečky.
Dárky naděluje dětem 24.prosince svatý Mikuláš. Na štědrovečerním stole nesmí chybět 12 chodů symbolizujících měsíce v
 roce. Místo rybí polévky je podáván boršč nebo zelňačka a hlavním chodem bývá ryba – kapr, sleď či jeseter. V poslední době je ale stále populárnější krocan.


V Skandinávských zemích chodí nadělovat jakýsi děda = skřítek, v Portugalsku dokonce ježibaba, tak si říkám: není ten náš Ježíšek vlastně nejpoetičtější?

myska

3 thoughts on “Jak se kde slaví Vánoce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Vtipná kaše

Pá Pro 10 , 2004
Série vtípků a zajímavých odkazů na Internetu na weekend. Čtěte dále:   Přednáška Jarmily Mandžukové

You May Like

Témata