Knižní plácek

Kterak neuvěřitelné se stalo skutkem

Náš trh s knihami se mi někdy zdá být až neuvěřitelný. Většině lidí jsou asi sympatická menší, útulná knihkupectví s personálem, který je schopen kvalifikovaně poradit a ještě si s pochopením vyposlechnout osobní problémy některých zákazníků.
Jsou ovšem i knihkupectví méně útulná, dvou, tří i čtyřpatrová, která ovšem mají tu výhodu, že tam obvykle zákazník najde to co hledá.
Ale nedávno mě dostala jedna paní zákaznice: „Jé, vy máte Sommerovou. Tu už nemají ani v Hypernově.“ Prásk ho.
Nebo naopak. Jeden můj známý se mi nedávno svěřil, kterak vedoucí knihkupectví „sršela odborností.“ Na dotaz, zda mají knihu scénářů legendární anglické skupiny Monty Pythons, která tehdy vyšla u nakladatelství Argo, se mu skutečně dostalo odpovědi: „Monty co????“Prásk ho
A nyní k některým knižním zajímavostem. Začnu jednou, která není úplná novinka. Jedná se o knihu Bez ohňů je undergroundJana Pelce, který vedl rozhovor s legendou českého undergroundu Mejlou Hlavsou. Mejla je zde coby naprosto skvělý vypravěč, který jednak citlivě a jednak otevřeně (nikoliv bulvárně) líčí historii Plastic People of the Universe a všech dalších plastických lidí, co se točili kolem.
Pelc zřejmě neměl s rozhovorem věru velkou práci. Stačilo jen ťuknout na téma a Mejla se neuvěřitelně rozjel.
Celá kniha je velmi čtivá a samozřejmě opatřena doprovodnými fotografiemi O. Němce, I. Pospíšila a J. Ságla. Předmluvu dodal I. M. Jirous a doslov sepal V. Brabenec.
Původně měla být kniha rozšířena. K tomu ovšem kvůli Mejlově smutnému odchodu nedošlo.
Knihu vydalo nakladatelství Maťa. Vřele doporučuji

Další dnešní bonbónek pochází z pera Toma Wolfa a jmenuje se Kyselinovej test. Je to základní kniha o hippies a kronika vpádu LSD do USA. Děj se točí okolo party Veselých šprýmařů, soustředěných kolem autora slavné knihy Vyhoďme ho z kola ven, Kena keseyho, kteří život pojali jako jednu velkou nekončící hru.
Když se v roce 1964 ve školním autobuse, pomalovaném psychedelickými barvami a s beatnickým hrdinou Nealem Cassadym za volantem, vydali z Kalifornie do New Yorku, měla Amerika a její státní orgány o zábavu postaráno.
Tom Wolfe své zápisky a poznámky z cesty převyprávěl prostředky experimentální prózy a vytvořil tak dílo, které je dnes již klasikou žurnalismu.
Vydalo nakladatelství Maťa

Čtěte dále:   Slet čarodejnic

Karel Kratochvíl, knihkupectví Jana Zábrany

Karel Kratochvíl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Pojďte pracovat

Čt Srp 23 , 2001
Hledáte místo? Hledáte místo v Humpolci? Zde je Vaše šance. Čtěte dále:   ... a vánoční přichází čas. Světélkování s Ivou Fraňkovou (TARA design)

You May Like

Témata