knižní plácek

Nejenom internetem živ¨je člověk. Přečtěte si také nějakou knížku…

KNIHKUPECTVÍ JANA ZÁBRANY

Olga Sommerová: O ČEM SNÍ ŽENY

(váz., 210 stran, 159 Kč)
Kniha režisérky Olgy Sommerové vychází z úspěšného dokumentu O čem sní ženy natočeného v roce 1999 pro Českou televizi filmovou společností FEBIO. Není však jeho pouhým přepisem, nýbrž záznamem celých rozhovorů z natáčení, z nichž byla do filmu zahrnuta pouze část. Autorka poprvé vstupuje na literární pole, a to bez nástrojů své profese – zvuku, obrazu a hudby, ale jako vždy s pochopením a láskou. Výsledkem jsou autentické příběhy žen, které nám takto dovolují nahlédnout do svých životních osudů. Nechybí ani životní příběh samotné autorky, kterou na závěr „vyzpovídala“ Slávka Kopecká.

Bohumil Vít Tajovský: ČLOVĚK MUSÍ HOŘETI
(váz., 608 stran, 449 Kč)
Rozhovor Aleše Palána a Jana Paulase s opatem želivského kláštera Bohumilem Vítem Tajovským (1912-1999) mapuje celý jeho život – dětství na Havlíčkobrodsku, seminární studia, vstup k premonstrátům, život v želivském klášteře za první republiky, válečná léta, profesorskou dráhu, volbu opatem, léta strávená v komunistických žalářích, práci lesního dělníka a topiče, tajné opatské působení, ale i pád komunismu a návrat řádové komunity do kláštera. V knize vzpomíná Tajovský mimo jiné také řadu osobností, s nimiž se v životě setkal, například Josefa Berana, Jakuba Demla, Václava Havla, Jana Masaryka, Zdeňka Rotrekla, Pavla Tigrida, Františka Tomáška, Jana Zábranu a další. Životní cesta želivského opata zrcadlí dramatické události, kterými prošla česká společnost během celého uplynulého století.

Jiřina Zábranová: OHLÉDNUTÍ
(váz., 342 stran, 110 Kč)
Je to jedna z mála knih na českém trhu, které připomínají básníka a překladatele Jana Zábranu. Napsala ji ve druhé polovině 60. a na počátku 70. let jeho matka Jiřina Zábranová – Píchová. Vzpomíná v ní na svůj život, jenž obsahoval období jak radostná, tak tragická. Bylo jí šestačtyřicet let, když byla s cejchem „nepřítele lidu“ odsouzena na 18 let do komunistického žaláře. S podlomeným zdravím pak po propuštění živořila v pražském podnájmu, protože do Humpolce se již vrátit nemohla. Vzpomínky, které s obtížemi zaznamenávala do poznámkových bloků, jsou výrazem její vůle žít, potěšit a předat svědectví.

Fieldingová Helen: DENÍK BRIDGET JONESOVÉ
(váz. 259 stran, 179 Kč)
Kultovní román známé britské autorky otřásá životy svobodných třicátnic. Sebeironie, vtip, elegance a šarm s jakým je její deník napsaný odhaluje mnohá tajná zakoutí ženských duší a srdcí. Zradil vás partner? Nejste filmová hvězda? Uletěl vám kanárek? Nevejdete se do plavek? Nemiluje vás James Dean? S každým problémem vám svým naprosto originálním způsobem poradí Bridget Jonesová!

…..na začátku nebylo nic, jen nekonečná plochost. Pak se zjevil Koberec….ten se postupem času stal domovem mnoha rozličných kmenů a lidí a vzniká i nový příběh. O Velké pračce, která po sobě zanechává cestu zkázy napříč celým Kobercem……jak vyřeší tuto situaci odvážní Kobercové se dovíte v nové veselé knize dnes již kultovního autora sci-fi Terryho Pratcheta KOBERCOVÉ(brož.,206 stran, 169 Kč)

Robert H. Patton: PATTONOVI
(váz., 384 stran, 299 Kč)
Z rodu Pattonů pocházela řada vojáků, kteří proslavili své jméno v mnohých bitvách novodobé historie. Jejich údělem bylo bojovat i zemřít na slavných bojištích a natrvalo se tak zapsat do paměti lidstva. Autor – vnuk generála George S. Pattona, který se účastnil osvobozování Plzně – krok za krokem sleduje příběh této rodiny. Jeho láskyplná účast mu napomáhá odhalovat nejen obdivuhodné vlastnosti svých dědů a pradědů ale také jejich slabosti a pošetilosti, zejména rozporuplnou osobnost generála Pattona, který byl „nejúchvatnější gentleman ve společnosti, nejtvrdší chlap ve sportovní šatně a vždy měl poslední slovo“.

Ondřej Neff: TAJNÁ KNIHA DIGITÁLNÍ FOTOGRAFIE
(brož., 192 stran, 220 Kč)
Hlavním tajemstvím této knihy je názorné vyprávění namísto „vědy“ takže se spíše než o knihu tajnou jedná o knihu netajnou, o knihu objasňující a to jak profesionálům tak i naprostým laikům všechny výhody a všechna úskalí, která na ně čekají při zakoupení a při používání digitálního fotoaparátu. Dovíme se zde nejen technické podrobnosti o fotoaparátech a jejich typech, ale kniha poskytne i informace, rady a fígle jak fotit, jak upravovat obrázky v počítači, jak je tisknout na různých tiskárnách a jak je uchovávat.

Karel Kratochvíl

One thought on “knižní plácek

  1. Dalsi, kdo si uvedomil, ze je v Humplu i par lidi co na inetu nebrowsi jen za warezama, chatama a pornama.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Tipovací soutěž 2001

Po Srp 20 , 2001
Kolik se vypije piva o pivních slavnostech?

You May Like

Témata