Komorní orchestry zazní v koncertních místnostech

Popularita slavností stoupá příčku po příčce vzhůru. Každý měsíc si humpolečtí milovníci klasické hudby přijdou na své. V rámci devátého ročníku Hudebních slavností Vysočiny se uskuteční čtrnáct koncertů klasické hudby. Termíny připravovaných koncertů by měly souhlasit, ale ve výběru hudebních těles ještě může dojít k některým změnám. Skálopevné jsou prozatím pouze tři první koncerty.

Tak trochu netradičně odstartoval devátý ročník Hudebních slavností Vysočiny, a to středečním koncertem Mandolínového orchestru Moravanu Brno. Malé ohlédnutí za loňským rokem provedl předseda Občanského sdružení pro rozvoj kulturních tradic Vysočiny a zároveň hlavní pořadatel slavností František Novák. „S klidným svědomím mohu říci, že úroveň hudebních slavností neustále stoupá. Mám možnost porovnávat kvalitu našeho festivalu s jinými, protože se často účastním jiných hudebních festivalů po celé republice. Důležité je hledat stále nová zázemí a exkluzivní účinkující. V loňském roce mě nejvíce zaujal květnový národní festival, na kterém se sešla tři hudební tělesa, Humpolecký komorní orchestr, Pardubický komorní orchestr a Komorní orchestr akademie Praha. Vyjma národního koncertu, kde kapacita Spolkového domu nedostačovala, se potýkáme, i přes nízké vstupné, s nedostatkem diváků. Průměr na jedno představení se pohybuje kolem padesáti posluchačů. Hlavním cílem je na koncerty přilákat více posluchačů a především mladé publikum, které má vstupné zdarma.“Jednotlivé koncerty celoročního festivalu jsou pořádány nejen v Humpolci, ale postupně se rozšířily i do mnoha měst našeho regionu. Na neprofesionální hudební tělesa se mohou těšit obyvatelé Jihlavy, Želiva, Žďáru nad Sázavou a Chotěboře. Slavnosti by stěží pořadatelé organizovali bez přispění mnoha institucí. Celkové náklady na plánovaných čtrnáct koncertů se totiž vyšplhají na téměř pětadevadesát tisíc. Na Fond Vysočiny sdružení podalo žádost o dvacet tisíc korun, městský úřad by měl přispět částkou pětadvaceti tisíc korun, městské kulturní a informační středisko pěti tisíci korunami a ministerstvo kultury pětatřiceti tisíci korunami. „Koncerty bychom chtěli v letošním roce pojmout trochu slavnostněji, protože letošní rok je vyhlášen rokem České hudby – nedílné součásti evropské kultury,“dodal František Novák.

Program:


Čtěte dále:   Kabát se v Humpolci předvedl jako dobře namazaný stroj. Podívejte se

20. února – Lhotecké smyčcové kvarteto

18. března – Tišnovský komorní orchestr

23. dubna – Kyjovský komorní orchestr

28. května – Komorní orchestr mladých Chotěboř

11. června – Humpolecký komorní orchestr

24. června – zahraniční soubor z FSU Jihlava

9. července – Kvinteto akademického orchestru Praha

27. srpna – Táborské smyčcové kvarteto

14. září – Helfertovo orchestrální sdružení Brno

8. října – Komorní orchestr akademie Praha

26. října – Musica sarensis Žďár nad Sázavou

25. listopadu – Comenius Jana Nerudy Praha

20. prosince – vánoční koncert Humpoleckého komorního orchestru nebo Bumova komorního orchestru a pěveckých sborů. Někteří účinkující svoji účast zároveň spojují s návštěvou různých historických památek v širokém okolí.

Listy Pelhřimovska

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Miliony neznámých fotografií války míří na Internet

St Led 21 , 2004
Více než 5 milionů fotografií britského královského letectva z období 2. světové války si může od včerejšího dne kdokoliv prohlédnout na internetu. Britský národní archiv převedl do digitální podoby všechny fotografie, které byly před lety odtajněny. „Najít konkrétní fotografii trvalo několik dní. Na internetu to trvá několik vteřin,“ řekl agentuře […]

You May Like

Témata