Kvůli narovnání silnice padnou tři stovky stromů. Místní jsou v šoku

18

Kraj Vysočina se rozhodl rozšířit a mírně narovnat silnici ze Světlé nad Sázavou k humpoleckému nájezdu na dálnici. Daň na přírodě je vysoká, místní jsou v šoku. Za oběť plánované stavbě padne celkem tři sta stromů.

Většina stromů v souvislé kilometrové aleji mezi Světlou a Závidkovicemi je už dokonce pokácena. Sama investice je přitom sporná, silnice totiž v tomto úseku prošla opravou za osm milionů korun už v roce 2007 a na jejím povrchu nejsou nyní viditelné známky poškození.

„Je to apokalypsa, přitom silnice je jako nová,“ neskrývala rozčarování ze zlikvidované aleje Svatava Hausvaterová z vysočinské Agentury ochrany přírody a krajiny.

Agentura se může k problému vyjádřit, ale investor – v tomto případě kraj – názor nemusí respektovat. A to se zřejmě i stalo.

„Už před několika lety jsme se k tomuto záměru vyjádřili a řekli, že předložený projekt je pro nás nepřijatelný, že je třeba najít řešení šetrnější k přírodě. Investor projekt stáhl a podruhé už se nás na nic neptal,“ řekla Hausvaterová.

Kraj bude rozšiřovat silnici mimo obce na 7,5 metru a narovnávat její oblouky. „Navrhované řešení bylo projednáno a odsouhlaseno všemi dotčenými orgány a organizacemi,“ napsala MF DNES v e-mailové odpovědi vedoucí krajského odboru dopravy a silničního hospodářství Hana Strnadová.

Záměru dal zelenou i světelský odbor životního prostředí. „Povolili jsme jen to nejnutnější. Škoda stromů je, ale snad není nenahraditelná,“ řekl vedoucí odboru Jiří Semerád. „Stromy musí ustoupit vozovce, tak je to správné, jinak bychom nemohli budovat dálnice a nic,“ podporuje záměr světelský místostarosta Josef Hnik (Pro Světelsko).

Zdroj a celý článek na: http://jihlava.idnes.cz/kraj-vysocina-pokaci-kvuli-narovnani-silnice-tri-stovky-stromu-p8e-/jihlava-zpravy.aspx?c=A150303_2144132_jihlava-zpravy_evs

Petr

18 thoughts on “Kvůli narovnání silnice padnou tři stovky stromů. Místní jsou v šoku

     1. Minulý pátek dopoledne jsem jel do Světlé a za celou dobu jsem potkal tři auta. Tak nevím, jak potřebná je tato silnice, aby se ničila krajina. Když pojedu ze Světlé na Brno, tak pojedu na Jihlavu a na Prahu pojedu zase na Ledeč. Sklárny ve Světlé se zredukovaly na 10%. Kraj by se měl raději věnovat silnici č. 34 – Věž, Skála, kde je velký provoz.

     2. Jak řekl pan místostarosta: Stromy musí ustoupit vozovce, tak je to správné, jinak bychom nemohli budovat dálnice a nic, – prostě příroda musí zase ustoupit a tak je to přece správné!!! Pavel Koubek

     3. tak to budou kamiony jezdit rybářům na Hadině za zadkem ???

     4. Pane Koubku,přírodu je nutno chránit,souhlasím. Ale je třeba přistupovat k tomu s rozumem. Není každý strom u silnice vždy ten nejzdravější, každou shnilotinu zrovna chránit nutno nemusíme.

      Víc mě mrzí, že ničíme a zastavujeme ornou půdu, o tom se dost mlčí a to nás jednou dostihne.Ovšem o tom často ekologičtí fundamentalisté typu Děti Země a ji né nenapíší ani slovo.

     5. V tomto případě jde ale o zdravé stromy v nejlepších letech – jen si prostě rostou na špatném místě – můžete se na ně podívat. Když dendrolog řekne, že strom je špatný a je potřeba ho pokácet, tak to respektuju. Když to říká silničář, který má doma kotel na dřevo, tak je to otázka jiná. Ano, souhlasim, že ničení orné půdy je problém, ale ve chvíli, kdy jsou supermakety plné jídla to zajímá jen malou skupinku lidí právě z neziskovek a odborníků a když se o to nezajímá širší veřejnost, nodostanete se s tím do novin, když to není v novinách, tak to nezajímá politiky. Je to něco, jako když při slunečném počasí upozorňujete na hrozbu povodní -taky to nikoho nezajímá do chvíle, než začne pršet. Jestli umíte poradit, jak na to upozornit, tak budu rád a podpořím to. Ekologické fundamentalisty ale u nás neznám. Když narážíte na Děti Země, tak třeba ten obří sesuv půdy na stavbě dálnice D8 ukazuje, že i oni mají svou pravdu. Pěkný den přeje Pavel Koubek.

     6. Dobře, stromu je škoda, ale zase vysází nové a dál od vozovky. Velká a nenahraditelná škoda bude zničit Hozopil. To si čejáci neuvědomují, že takové terasové krajinotvorné prvky jinde nejsou? To už by byl lepší most přes rybník Hadina 🙂 aspoň by to byl unikát

     7. Je potřeba se smířit s tím, že lidstvo je přemnožený expandující parazit, který se nezastaví. Jestli se kdysi říkalo, že je za pět minut dvanáct, tak teď už je několik hodin po dvanácté. Není šance, že to bude lepší. Celosvětově směřujeme k neodvratnému kolapsu. Pro mne je naprosto přirozené (ve svých téměř 40-ti letech) nevlastnit auto, nenakupovat v supermarketech, jíst málo jen abych mohl žít a né tloustnout, snažit se nic nemít / nechtít / nepotřebobvat. Ale dělám to jen proto abych se mohl podívat sám na sebe do zrcadla, že by to v globálu něčemu pomohlo si nemyslím. Děti sem přivést nehodlám a sám to nějak doklepu.

     8. Zasrá´´j zivot vid ? Je mi te lito. Tak snad jen poprat at ti to utrpeni dlouho netrva.

     9. Trošku mi to připomíná příběh o tom, jak už je v pekle poslední místo a venku stojí ještě dlouhá fronta. Ďábel hledá toho největšího hříšníka, až narazil na chlápka, který se hájí, že nic neudělal a je tam omylem, že jen viděl děti umírat hladem a jak je prodávají do otroctví, ale nic neudělal, že viděl lidi, jak pronásledují jiné lidi, ale nic neudělal, že viděl zloděje, jak okrádají nemocné, ale nic neudělal a zůstal vždy stát stranou. Ďábel se ho ještě ptá, zda to opravdu všechno viděl a zda opravdu nikdy nic neudělal? Když mu chlápek odpověděl, že opravdu nikdy nic neudělal, tak se jen zachechtal, vzal ho kolem ramen a pozval dál. Lepší den přeje Pavel Koubek

     10. Aby to nevyznělo jinak než jsem to myslel. Já jsem se svým životem naprosto spokojen a na nedostatek pestrého vnitřního života nebo vnitřního štěstí si rozhodně nemohu stěžovat. Vážím si aktivit lidí, kteří se snaží světu a přírodě pomáhat. Sleduji práci ekologických organizací, odebírám Sedmou Generaci, mám velký přehled o různých humanitních aktivitách, mám pane Koubek vaše krásné knihy o studánkách a zapomenutých svědcích. Hrozně tomu všemu fandím, žel můj světonázor je jiný. Mám procestováno více než 30 rozličných zemí světa, kde jsem měl čas se dlouho pozorně dívat kolem sebe a dávat si věci do souvislostí a myslím si, že celosvětový směr je jasný. Šanci tomu moc nedávám. Pokuď je můj názor mylný, tak je to jen dobře. Rozhodně ale nejsem trpící chudáček co si chce vylévat srdíčko na nějakém fóru. Je mi jasné, že většina lidí co si to přečte si řekne co je to za blbečka, ale také se může stát, že se někdo zamyslí víc do hloubky a dojde k tomu, že jediné co může jedinec udělat je naprosto radikálním způsobem snížit svojí spotřebu / ekologickou stopu. Nejspíš tím ničemu nepomůže, ale to vnitřní blaho pramenící z toho, že se na okolní zkáze nepodílí je nádherné. Dál už zde nebudu psát.

      p.s. kdyby měl někdo potřebu vyvracet ekologickou stopu vs. cestování, tak podotýkám, že většinu cest jsem absolvoval pozemní cestou, bez pomoci letecké dopravy a za velice skromných podmínek.

     11. Správně! Já chci most přes Hadinu! Toho by se mohl starosta chytit, to je dobrej monjument jak ke zviditelnění, tak ke zvěčnění! Kučero nedej se!

 1. Dnes jsem jel na Svetlou a bylo mi z toho moc smutno. Ty krasne, statne, v lete kvetouci a vonici stromy, byly proste pryc. Ta krasna alej nad Svetlou proste zmizela. Kdo ma tu moc, tu silu, tu touhu takhle nicit? Hloupi lide v nesmyslnych funkcich. Smutno mi je…….
  Michal Marek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Perníková chaloupka + Perníková chaloupka JINAK (pro dospělé)

Pá Bře 6 , 2015
Loutkové divadlo v Humpolci vás zve na 2. ročník festivalu loutkových divadel – Humpolecká marioneta.

You May Like

Témata