Magor jako jinoch aneb Milovat Humpolec. Po stopách dětství a dospívání Ivana Ma

40

Zajímavý radiodokument o I. M. Jirousovi. V dokumentu vzpomínají Jirousovi učitelé, spolužáci a přátelé Milan Adamec, Jan Ságl, Jan Zítko, Libuše Adamcová, Přemysl Pech, Jarmila Neomytková, Václav Bareš, Jiří Hájek, Hana Komrsová a Zbyšek Sion.


Miloš Doležal: Jistým bodem počínaje aneb Jirous Humpolecký. Po stopách humpoleckého dětství a dospívání Ivana Martina Jirouse. V dokumentu vzpomínají Jirousovi učitelé, spolužáci a přátelé.

Článek si můžete přečíst a radiodokument poslechnout na adrese: https://vltava.rozhlas.cz/magor-jako-jinoch-aneb-milovat-humpolec-po-stopach-detstvi-a-dospivani-ivana-5346219

Čtěte dále:   Stávka učitelů 2023: na Pelhřimovsku se má zapojit většina, školy zatím váhají

Axl

40 thoughts on “Magor jako jinoch aneb Milovat Humpolec. Po stopách dětství a dospívání Ivana Ma

 1. Vzdyt to byl jen opilec a ozrala on i Havel a cela ta Havlova smetanka. A jeste se mu dela pomnik. Je tohle normalni?

  1. Vase jmeno? Anonym ze? Jak jinak. Neboli bezvyznamna Humpolecka nula. Jak Jirous tak Havel se nesmazatelne zapsali do dejin naroda. Kdyby jste mel nejake informace a vytahnul hlavu z prd..e tak nemuzete napsat takovou kravinu.

   1. napsal Anonym 😀 jinak znakem inteligence je, že píšete kdybyste ne kdyby jste. Zkuste zapracovat prvně na gramatice než nás budete poučovat

    1. Odmitam se bavit o gramatice. Obsah meho sdeleni se tim nijak nezmeni, inteligente.
     Navic-kdybyjste neni spatne, pouze nespisovne/toliko pravidla ceskeho pravopisu.

     1. přesně, mi sme volici demokratyckych stran a morální elita tyhle zemně. lopaty a rusští šváby sou všude i tady v humploci, nuli.

 2. Vzdyt to byl jen opilec a ozrala on i Havel a cela ta Havlova smetanka. A jeste se mu dela pomnik. Je tohle normalni?

  1. a co je dnes normalni? Je podle Vas normalni ze zeny maj ridicak a volebni pravo? Na zac. 20 stoleti to tak nebylo…..

   1. Hašek byl úplně stejný a dnes ho uznává celý svět. A s Magorem to bude podobné, takže buďme na něho hrdí a neodsuzujte to.

    1. Hlavne, ze pro nej pro opilce starosta Kucera chystal chlebicky za nase chlebicky a ppslouchal opilecke reci. To byla cela parta jako Havel. Ten taky prolil hrdlem co mohl.

     1. moje chlebicky teda Magor nikdy nejed. Mozna lemtal muj rum na Stromovce ale chlebicky u toho nebyly.

 3. Jo pamatuju ho jak se belhal po Humpolci opřený o dvě děvky, každou chvilku se svlíkal do naha a snažil se jim prchnout. naháněli ho i novináři a motal se tam i jakopartizán. Určitě měl i lepší chvilku kdy prý napsal i nějakou báseň, osobně jsem žádnou neviděl, ale snad to byl i básník. Bohužel v době kdy jsem ho poznal, bych ho nazval jinak. Možná muž s nahou pdr..lí a kloboukem na hlavě 🙂

  1. Je zajímavé, náš prezident málem pozvracel korunovační předměty posilněn z ruské ambasády a je dál prezdident a lidem to nijak zásadně nevadí. Ale Magor o toho se každý otře.

   1. Článek je o Magorovi, tj ne o prezidentovi. U korunovačních klenotů se dělo spousta věcí, i porno se tam točilo.

    1. Jirous hrdina? 😀 ten nikdy nikoho nepodrazil, nedonášel… 😀 vlastně po pár letech dodáme, že to byl i abstinent… škoda ho, ten by pro svoje pevné morální postoje mohl dnes hnedle do ODSky… 😀

   2. Přesně tak, buďme hrdí na takové hrdiny a literáty jako byl Ivan Martin Jirous. Všichni ti, kteří se o něj otírají jsou jen ubožačci ubohý, kteří nikdy neměli tu lidskou odvahu se čelem postavit zrůdnýmu komunistickýmu režimu. Nikdo si vletech normalizace neodseděl víc let v kriminálech než Jirous. Nejdřive si o něm přečtěte, ale hlavně ho nesuďte. Na to nemáte morální právo. Je to a byl náš obrovský hrdina, kterého je nutno si vážit a básně si můžete přečíst. Čest Jirousovi!!!

    1. Přál bych si kdyby v naší společnosti bylo desetitisice tak velkých intelektuálů, jako byl IMJ.

     1. Pořád tady zůstane spousty hloupých lopat, viz diskuze nahoře, který společně s robotama můžou makat do alelůja

    2. proč bychom si o něm měli něco přečíst, když jsme ho znali? To až další generace si budou moci přečíst, co to bylo za morálního velikána!

     1. Tak si přečtěte sbírky básní, a pokud nejste na básně tak pohádky pro děti, zjistíte že byl opravdu velký literát.

     2. Jako třeba jedna z jeho pohádek:

      Může bejt prázdnej celej dům,
      však na polici měj vždy rum!
      Může ti doma chybět mouka,
      může ti doma chybět pepř,
      však flaška na tě musí koukat
      z police vždycky, to mi věř!

      :-DDD

 4. O Jirousově velikosti nejlépe svědčí to, že neexistující Hliník je známější.
  A to je nezpochybnitelný fakt.

  1. To je nezpochybnitelný fakt svědčící o celkové hlouposti našeho národa. A proto máme Zemana prezidentem, STBaka premierem. Smutný fakt, že fiktivní postava Hliník imponuje více než velký básník, literát, kunsthistorik, umělec, gigantická postava českého undergroundu, bojovník za svobodu, který se nebál postavit čelem zlu. Přemýšlejme, kde se děje chyba?

   1. no a co kdybychom jim toho Hliníka zakázali nějakým zákonem nebo místní vyhláškou, stejně je to ksindl komunistickej? navrhněte to, až budete mít odesácký setkání, já to v topce zkusím rozhodně na kraji… Stejně tak to chce pracovat s dětmi tady v humpolci. když bude někdo ze starších v rodině, co ho pamatují, o něm mluvit, že chlastal nebo práskal na ostatní, tak ať to oznámí za jedničku ve škole. Dětem se pak vysvětlí, že staří lidé žili v komunismu a to je morálně zničilo. no a s těma staršíma už si poradíme, zákony na to máme nachystaný (předsudkový zločin)např. Zlehčování osudů obětí totalitních režimů. Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí

    1. Ja bych byl opatrnej s zertovanim a ironickyma poznamkama. Zijeme v dobe, kdy se toho nejakej aktivista chytne a mate to vydane ve sbirce zakonu natosup. Vcetne drakonickych trestu za poruseni. Koneckoncu, sam zminujete predsudecnou nenavist, prvni krucek k definici ideozlocinu 🙁

   2. S touto logikou by pak byl za hlupáky celý svět, neb Jirouse v něm uznává jen hrstka lidí. Pokud by jeho dílo bylo tak geniální, proč nepatří mezi nejpřekládanější české autory? Proč je ve světě známější třeba Jáchym Topol? Ano, je hezké snažit se vychvalovat místního autora, ale je na místě jistá míra, s jakou to dělat. Přiznejme si, že tvorba Martina Jirousa je podobně nicotná, jako tvorba Václava Havla. Hezký příběh o zlých komunistech, kteří jim bránili ve světovém věhlasu, je použitelný tak pro děti prvního stupně základky. A pointa je, že ani Jirous by podle všeho o nějaké svatořečení nestál. Na rozdíl od Havla, který si hrál na velkého umělce…

    1. No nevím jestli existuje momentálně v posledních 30 ti letech překládanější a uváděnější divadelní autor než je V. Havel. Ok jáchym Topol je též super, ale to je přesně ten srovnatelný level jako IMJ. A není nic jednoduššího než zajít do Knihovny Václava Havla a s Jáchymem jakož to dramaturgem této instituce se o IMJ pobavit. Ihned uvidíte ten respekt a úctu k tomuto člověku.

     1. Význam Magora bude v budoucnu vysoko ceněn a pak se s ním bude Humpolec všude chlubit. Myslím ale, že už nyní by bylo vhodné po něm pojmenovat alespoň nějakou ulici, nebo prostranství.

     2. stacila by podle nej pojmenovat nejaka louka za mestem, kde by se vsichni magori mohli schazet. Co treba Magorplatz ?

     3. mně by se líbila základní škola Ivana Martina Jirouse. Jeho těsný vztah k dětem je známý (například v létě 1995 v Českém Krumlově – i když i zde to jistě byla provokace komunistické zlovůle proti disidentovi… 😀 )

     4. A co třeba základní škola Jindřicha Honzla. Známý režisér, významný odborník, humpolecký rodák, bohužel popřevratovým systémem zapomenutý..

     5. náhodou, v současném Humpolci, by se ulice s názvem: Magorova, víc než hodila

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

První autorské čtení v parku Stromovka tuto středu

Út Čvc 9 , 2019
Letní kino tuto středu vystřídá první ze série autorských čtení. Představí se tři současní autoři z umělecké skupiny Blázni.cz. Čtení hudebně doplní kapela Hrozny prachu. Ve středu v parku Stromovka od 21:00. Čtěte dále:   Vánoční výstava patchworkového klubu HaBa z Havlíčkova Brodu

You May Like

Témata