Mimořádná povodňová situace Vysočině nehrozí

Pravidelné jednání Povodňové komise Kraje Vysočina řízené hejtmanem kraje Jiřím Běhounkem se dnes obsahově „točilo“ především kolem aktuální zásoby vody ve sněhu na území kraje, volné kapacity významných vodních nádrží a také dopadu letošní zimy na zásoby podzemních vod v Kraji Vysočina

„Podle aktuálních informací povodí a hydrometeorologů Kraji Vysočina nehrozí v nejbližším týdnu mimořádná povodňová situace. Pokud k nám bude počasí shovívavé, mohlo by dojít i k mírnému zvýšení hladiny podzemních vod,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
 
 
 

I když se to pocitově nezdá, je podle hydrometerologů letošní zima srážkově podnormální, zásoba vody ve sněhu není mimořádně vysoká, povodně aktuálně nehrozí a v porovnání s povodňovým rokem 2006 dnes ve sněhu není ani 1/3 tehdejší vody. „Stále platí, že hladiny podzemní vody zůstávají pod dlouhodobým průměrem. Odhadovaný deficit srážkové vody na Vysočině za poslední dva roky je 200 mm. Pokud nenastane prudké oteplení nebo nepřijdou intenzivní srážky, mohla by letošní zima tuto bilanci i zlepšit. Především na Vysočině je nyní půda schopna pomalu vodu infiltrovat, půda není podle informací odborníků na značné části území regionu promrzlá, neboť ji kryje vyšší vrstva sněhu,“ informuje na základě poznatků získaných od členů povodňové komise Kraje Vysočina hejtman Jiří Běhounek.

 

Krajská povodňová komise měla na svém programu také informaci o bezpečnosti velkých vodních děl (vodních nádrží) na Vysočině. V tomto ohledu zde nehrozí žádná aktuální rizika, na rozdíl od mnohdy nedostatečně udržovaných malých vodních děl – rybníků. „Zde je třeba apelovat na vlastníky, aby technický stav rybníků kontrolovali nejen v jarním období, ale pravidelně průběžně a nejlépe po celý rok. Jarní povodně jsou pouze jednou z hrozeb pro jejich stabilitu, větším problémem mohou být přívalové srážky velké intenzity,“ upozorňuje radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí, vodního a lesního hospodářství a zemědělství Martin Hyský.

Čtěte dále:   POZOR NA ZVÝŠENÝ ZÁPACH PLYNU

 

Zatím poslední výrazné povodně, které zasáhly území celého Kraje Vysočina byly v druhé polovině března 2006. Byly způsobeny jarním táním, sněhu na území Vysočiny bylo tehdy asi 3x více než nyní.

V roce 2008 zasáhly region menší povodně způsobené vydatnými přívalovými srážkami. Prakticky každý rok se vyskytují lokální (bleskové) povodně způsobené přívalovými dešti.

 

  • Jaroslav Mikyna, odbor životního prostředí a zemědělství

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Čistá Vysočina: Registrace dobrovolníků pokračuje

Po Úno 20 , 2017
Ještě dva týdny, tedy do konce února 2017 mohou jednotlivci i organizace, týmy a kolektivy, školy nebo obce poslat přihlášku do tradičního jarního úklidu Vysočiny s názvem Čistá Vysočina. Čtěte dále:   Pozor na změny v Brodě. Kvůli novému obchvatu mění město dopravní značení

You May Like

Témata