Na Křemešníku umělý sníh nebude

Od smělých plánů modernizace lyžařského areálu na nedalském vrchu Křemešník bude zřejmě muset upustit pelhřimovská radnice. Díky technickým problémům totiž sjezdovka zůstane i nadále odkázána pouze na přírodní sníh.

S návrhem na umělé zasněžování sjezdovky přišli radní o uplynulé, na sníh nepříliš bohaté zimě. Kromě peněz na sněhová děla je však třeba i vydatný zdroj vody. „Firma, která dělala zkušební vrty, našla dvě místa. Jedno je v oblasti studní pro hájenku Korce, druhé pod silnicí v oblasti, odkud bere pitnou vodu Pelhřimov,“ vysvětlil místostarosta Pelhřimova Bohumil Kovanda. Ani jeden vrt by však na umělé zasněžování nestačil; vydatnost každého z nich je pouze jeden litr vody za sekundu. Všechny plány na zkvalitnění zimních sportů na Pelhřimovsku a vybudování atraktivního turistického centra na Křemešníku tedy pravděpodobně končí. Pelhřimovští radní už na začátku letošního roku zařadili do rozpočtu sedmisettisícovou investici, za kterou původně chtěli pořídit sněhová děla. „Je to velká škoda, bylo by to báječné mít sjezdovku kousek od města. Možná by se měla hledat další řešení,“ řekl obyvatel Pelhřimova Stanislav Novák. Jedinou možností, jak tuto myšlenku ještě zachránit, je vybudování nádrže, do níž by se voda postupně přečerpávala. Tím by se vytvořilo množství, dostatečné k umělému zasněžování, a v případě potřeby by ji bylo možno využít i jako zásobník pitné vody pro Pelhřimov. „To by však stálo více peněz a o tom musí rozhodnou zastupitelstvo,“ řekl pelhřimovský starosta Leopold Bambula. Lokalita, která se i po dokončení rekonstrukce hotelu Křemešník mohla stát velmi vyhledávanou z turistických a rekreačních důvodů, zůstane tedy pravděpodobně závislá pouze na tom, jakou sněhovou nadílku jí v zimě přichystá příroda. Pro mnohé turisty na Vysočině je však prioritou právě lyžování, kterému zde v posledních letech počasí příliš nepřálo. Každoročně, jakmile napadne sníh, přijíždějí stovky lidí z celého okolí. Pokud je sněhu málo, popřípadě není vůbec, projeví se to i na provozu hotelu na Křemešníku, který by v případě umělého zasněžování určitě mnohem lépe prosperoval. Už teď však radní vidí, že hotel v žádném případě nevydělá na investici, která byla vynaložena. Radnice proto uvažuje o jeho prodání. „Není to na nás, musí se k tomu vyjádřit zastupitelstvo. V podstatě celé vedení radnice je tu nové, hotel jsme nestavěli a zatím neznáme ani důvody, proč se do přestavby hotelu město Pelhřimov pustilo. Než rozhodne zastupitelstvo, nechtěl bych se k otázce prodeje hotelu vyjadřovat,“ dodal Bambula. Zkušební vrty, za které město zaplatilo 45 tisíc korun, však podle starosty mohou sloužit běžné spotřebě v případě nedostatku vody.

Zdroj: MF DNES

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Na třešťském náměstí budou padat rekordy

Pá Kvě 16 , 2003
Rok po tom, co bylo oficiálně uvedlo do užívání nové náměstí v Třešti, se opět koná na stejném místě odpoledne plné hudby, tance, masek, soutěží, legrace a cykloturistiky. Součástí tohoto programu je akce Trombony kolem dokola.

You May Like

Témata