Novinky.cz: U Humpolce vytáhl kůrovec na světlo vzpomínku na středověkou vesnici

Kůrovcová kalamita posvítila u Humpolce na dávnou historii. Pokácený les obnažil místo zaniklé středověké vesnice i pozdější kapličky. Humpolecká radnice aktuálně řeší, jak s další podobou památeční lokality naložit.

Foto: Jana Pechová, Novinky

Vzpomínkovému místu chce humpolecká radnice dát důstojnější podobu.

Článek

Jde o vzpomínkové zastavení nad hájenkou ve směru na Jihlavu, kudy patrně vedla stará zemská stezka z Čech na Moravu. Stávala tu jedna z nejstarších doložených vsí na Humpolecku, Dobrá. V rámci druhé výpravy Zikmunda Lucemburského proti husitským Čechám v prosinci 1421 ji vypálila a zcela zničila uherská vojska, a to včetně kaple sv. Kateřiny.

O více než dvě století později byl na základech kaple vystavěn kostelík ke cti sv. Václava. „O svátku tohoto patrona sem z Humpolce chodilo procesí,“ uvádí strojopisná informace v zasklené skříňce s omšelým rámem, která turistům mířícím po zdejší stezce minulost místa připomíná spolu s křížem a lidovými obrázky světců.

Foto: Jana Pechová, Novinky

Historicky už nepůsobí jen vyvolané vzpomínky na středověk, ale vlastně i samotný text psaný na psacím stroji.

Neslavně totiž skončil i kostelík: spory mezi želivskou kanonií a humpolecko-heráleckou vrchností o jeho hospodářskou správu dopadly tak, že se nestaral nikdo. Materiál připravený na opravu se odvezl na stavbu kostelíka v Úsobí a o zkázu zchátralého objektu se pak postaralo počasí, příroda i zloději stavebního kamene.

„Ještě ve druhé polovině 19. století prý byly na místě patrné základy stavby,“ uvedl památkář a znalec místní historie Vladimír Staněk.

Zavátý život odhalila těžba dřeva

Místo dodnes zvané U Svatého Václava postupně zakonzervoval les. Ten v důsledku kůrovcové těžby zmizel a do prostoru, pod nímž někde v hloubce se dají tušit možná i cenné stopy po zavátém životě, znovu proniklo denní světlo. Vyzývá tak k úvahám, zda nevyužít dočasnou holinu jako pozvánku pro archeology.

„Věcí se aktuálně zabýváme, jen z trochu jiného úhlu. V letošním rozpočtu města jsme vyhradili peníze na studii, která by měla navrhnout možnosti, jak tento vzpomínkový prostor řešit,“ uvedl starosta Humpolce Petr Machek. Podle jeho slov bude třeba vybrat i konkrétní místo, a tam by se pak archeologický průzkum v nějaké podobě nejspíš ke slovu dostal.

Na rozsáhlé archeologické práce ale asi zatím nedojde z kapacitních i finančních důvodů. Nicméně pokud někde pod zemí čekají na podání výpovědi o naší minulosti nějaké stopy, prý se jim nic nestane.

„Pozůstatky té vesnice budou v určité hloubce,“ míní Vladimír Staněk s tím, že lesní porost bývá spolehlivou ochranou. A jak doufá, na řadu snad časem přijdou nové metody, jak se s menší potřebou rozsáhlých výkopů dostat dějinám na zoubek.

zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/historie-u-humpolce-vytahl-kurovec-na-svetlo-vzpominku-na-stredovekou-vesnici-40463958

Čtěte dále:   Termínový kalendář - autokros Humpolec

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

In Margine

Po Bře 18 , 2024
Autorská adjustace, tedy příprava uměleckého díla k vystavení samotným tvůrcem, je často na okraji divákovy pozornosti a stejně tak je marginalizována v dějinách umění. Výstava IN MARGINE upozorňuje na umělecké zpracovaní rámů, soklů nebo i vitrín. Právě nyní můžeme hovořit o určité romantizující renesanci používání výrazných principů napomáhajících autorovi vtáhnout […]

You May Like

Témata