Omikron se šíří Českem. Je i v Humpolci.

8

V Libereckém kraji jsou další tři potvrzené případy varianty koronaviru omikron. U dalších dvou lidí je vážné podezření, že jsou stejným typem koronaviru také nakažení. Na výsledky sekvenace jejich vzorků se ale ještě čeká. Nové případy omikronu byly přes víkend potvrzené i v Humpolci na Vysočině a Pohořelicích u Brna.

Ve všech případech z Libereckého kraje se jedná o cestovatele, kteří se vrátili z afrických zemí. V pondělí to uvedla Eva Nekvindová, zastupující ředitelka Krajské hygienické stanice v Liberci.

Sekvenace už potvrdila variantu omikron u manželů s ročníkem narození 1949 a 1950. „Podchytili jsme jejich kontakty, je tam pouze jeden úzký rodinný kontakt. Manželé jsou v izolaci a zmíněný kontakt v karanténě,“ upřesnila Nekvindová.

„Třetí osobou (s potvrzeným nakažením variantou omikron) je mladá žena, která má také cestovatelskou anamnézu, ale nemá souvislost s manželským párem. Je také v izolaci, měla několik málo kontaktů, které jsou v karanténě. A v rámci předběžné opatrnosti nesledujeme jen okruh úzkých kontaktů, ale i širší souvislosti,“ dodala Eva Nekvindová.

Podle ní není nikdo z nakažených hospitalizován a jedna osoba má mírný průběh nemoci. Cestovatelskou anamnézu mají podle Nekvindové i další dva lidé, u kterých se na výsledky sekvenace vzorků teprve čeká. Ani oni nemají mezi sebou žádnou souvislost a nesouvisí ani s už potvrzenými případy.

Pokud sekvenace potvrdí variantu omikron i u těchto dvou cestovatelů, bude v Libereckém kraji už celkem sedm potvrzených případů. Prvním oficiálně potvrzeným případem omikronu v Česku byla koncem listopadu žena z Liberce, která se vrátila z Afriky. Druhým nakaženým byl její manžel.

Nové případy na Vysočině a jižní Moravě

Také laboratoře Fakultní nemocnice v Brně (FNB) přes víkend odhalily další případy varianty koronaviru omikron. Další nakažení přibyli k již dříve odhaleným případům v Adamově a Brně, nově je ale mutace potvrzena v Humpolci a Pohořelicích.

„K dnešnímu dni naše laboratoře odhalily už 17 případů mutace omikronu,“ potvrdila v pondělí mluvčí FNB Veronika Plachá.

Diskriminační analýza vzorků potvrdila další případy v Adamově, kde se omikron šíří u žáků místní základní školy. Ke dvěma nakaženým pracovníkům FNB a dvěma dětem přibyl další rodinný příslušník. Po dalším případu pak přidalo Brno, Humpolec a Pohořelice.

„Z posledních 11 odhalených případů pouze jeden člověk udává příznaky v podobě kašle a horečky, jinak jsou všichni bezpříznakoví,“ dodala mluvčí Plachá. Brněnská laboratoř provádí důkladnější analýzu vzorků z laboratoří, které nejsou schopny varianty viru odhalovat. Nemocnice provádí také potvrzení metodou sekvenace.

Axl

8 thoughts on “Omikron se šíří Českem. Je i v Humpolci.

  1. Stále čekám na hnojomet….. a ono nic.
    No tak už to někdo konečně napište!! Jsem celej nesvůj..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Hadina CUP 2022

Út Pro 21 , 2021
Dovoluji si Vás pozvat na tradiční rybářské závody dvojic ,, HADINA CUP 2022,, .Bližší informace naleznete v článku.
Hadina CUP 2022

You May Like

Témata