Počasí a doprava na Vysočině

1

Sněžení a vítr – kalamitní stav. Po ránu stále sněží hlavně na SV Čech, Moravě a Slezsku! Ale i Na Vysočině je stále oblačno se sněhovými srážkami.

Na Třebíčsku je uzavřena silnice první třídy mezi Telčí a Třebíčí a několik dalších vedlejších komunikací. Na Jihlavsku jsou podobné problémy mezi Novou Říší a Želetavou, na silnicích kolem Telče a mezi Horní a Dolní Cerekví.

Vážná je situace i na tahu mezi Jihlavou a Znojmem. Silnice je na několika místech kvůli uvízlým kamiónům neprůjezdná.

Dnes ráno hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek vyhlásil na žádost ředitelství Krajské správy a údržby silnic kalamitní stav prvního stupně v okrese Žďár nad Sázavou. Problémy na silnicích nižších tříd

Silnice jsou zavřené především v Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji a na Vysočině. Jde o silnice druhých a třetích tříd, protože silničáři dávají přednost péči o dálnice a silnice prvních tříd.

Sněhova kalamita zavřela i některé vlakové trasy především na Vysočině a v Pardubickém kraji. České dráhy předpokládají, že většinu tras zprovozní do deváté hodiny ráno.

"Na Žďársku je neprůjezdná silnice první třídy mezi Novým Městem na Moravě a Bystřicí nad Pernštejnem a dalších 17 silnic třetí třídy.

Kvůli závějím a zapadlým kamionům je na Vysočině uzavřena řada silnic na Jihlavsku, Žďársku a Třebíčsku. Silničáři jsou v terénu se vší technikou.

Kolaps na dálnici D1 (středa 15.2.2012)

Série hromadných nehod zastavila také provoz na dálnici D1 v okolí 96. kilometru směrem na Brno. V karambolu zhruba v polovině trasy mezi exity Humpolec a Větrný Jeníkov zůstalo velké množství vozidel, provoz policie odklonila pouze pro osobní vozy, za nehodou se vytvořila dlouhá kolona.

Podle přímého účastníka dění na D1 bylo v inkriminované oblasti asi 50 havarovaných aut, která se připletla do celé řady drobných kolizí.

StudentA.jpg

Na D1 se v řetězové havárii srazil autobus Student Agency s jeřábem vyprošťovací služby.

FOTO: HZS kraje Vysočina

Aktuální stav D1 (88 km, 101 km):

Kameradal2.JPG

Kameradal3.JPG

Čtvrteční počasí:

Ve čtvrtek bude oblačno až polojasno a místy, zejména na horách sněhové přeháňky. Na Moravě a ve Slezsku zpočátku až zataženo s občasným sněžením nebo sněhovými přeháňkami. Nejvyšší teploty -3 až 1°C, na horách v 1000 m kolem -5°C. Čerstvý severozápadní až západní vítr 4 až 9 m/s, na Moravě a ve Slezsku ještě zpočátku od vyšších poloh nárazy 15 až 20 m/s, bude odpoledne slábnout.
Mapapo.jpg

Kraj Vysočina vyhlásil na Žďársku kalamitu

Čtěte dále:   Tipy na víkend na Pelhřimovsku. Hrad Orlík zavírá brány, výlov v Červené Řečici

Zhruba třicet silnic nižších tříd na celé Vysočině uzavřel sníh, na Žďársku byl vyhlášen kalamitní stav. Informaci potvrdila mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatočová.

Přívaly sněhu a silný vítr komplikují dopravu na Vysočině. Nejhorší situace je na Žďársku a na Jihlavsku, kde už sníh uzavřel zhruba tři desítky silnic nižších tříd, které silničáři nestačí prohrnovat. „V tuto chvíli se musíme soustředit na to, abychom udrželi sjízdné alespoň silnice I. a II. třídy,“ potvrdil ředitel Správy a údržby silnic Kraje Vysočina Jan Míka.

I to se ale daří stěží. Jak řekla krajská dispečerka SÚS Vysočina Jiřina Wölflová, aktuálně jsou na Žďársku zcela neprůjezdné i dvě silnice I. třídy. „Na silnici I/19 u Divišova se vzpříčil kamion a nedokázala s ním pohnout ani odtahová služba. Neprůjezdná je i silnice I/37 mezi Křižanovem a Ořechovem na Žďársku,“ řekla dispečerka.

Krizový štáb Kraje Vysočina a hejtman Jiří Běhounek vyhlásili o půl osmé dokonce kalamitní stav I. stupně na Žďársku. Problémy hlásí i policie. „Za posledních čtyřiadvacet hodin jsme přijali hlášení o 90 nehodách a dalších 145 tísňových volání,“ řekla mluvčí policie Kraje Vysočina Dana Čírtková.

Přívaly sněhu zasypaly i koleje, v Česku kvůli tomu ve čtvrtek ráno stojí osm tratí, na většině z nich provoz nahradily autobusy. Informace potvrdil mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Již od středečního odpoledne stojí podle Hally úseky Valšov – Rýmařov, Mělník – Mšeno, Kostelec u Jihlavy – Slavonice a Bystřice nad Pernštějnem – Nové Město na Moravě.

zdroj: www.mediafax.cz

Petr

One thought on “Počasí a doprava na Vysočině

  1. Vyprošťovací tank a další speciální vyprošťovací vozidlo byly povolány na pomoc při kalamitním stavu, Technika bude ihned nasazena na silnici mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem. Kamióny tam stojí už 12 hodin. Policie se před polednem rozhodla uzavřít pro kamióny sjezdy z D1 na 112. a 119. kilometru v obou směrech. Odstavené kamióny zde totiž zablokovaly přivaděče v okolí dálnice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Informace z městského úřadu

Čt Úno 16 , 2012
Vybrané dokumenty, oznámení a další z městského úřadu v Humpolci. Čtěte dále:   Tipy na víkend na Pelhřimovsku. Slavnosti obsadí Počátky, v Humpolci je jarmark

You May Like

Témata