Počasí a doprava na Vysočině

1

Sněžení a vítr – kalamitní stav. Po ránu stále sněží hlavně na SV Čech, Moravě a Slezsku! Ale i Na Vysočině je stále oblačno se sněhovými srážkami.

Na Třebíčsku je uzavřena silnice první třídy mezi Telčí a Třebíčí a několik dalších vedlejších komunikací. Na Jihlavsku jsou podobné problémy mezi Novou Říší a Želetavou, na silnicích kolem Telče a mezi Horní a Dolní Cerekví.

Vážná je situace i na tahu mezi Jihlavou a Znojmem. Silnice je na několika místech kvůli uvízlým kamiónům neprůjezdná.

Dnes ráno hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek vyhlásil na žádost ředitelství Krajské správy a údržby silnic kalamitní stav prvního stupně v okrese Žďár nad Sázavou. Problémy na silnicích nižších tříd

Silnice jsou zavřené především v Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji a na Vysočině. Jde o silnice druhých a třetích tříd, protože silničáři dávají přednost péči o dálnice a silnice prvních tříd.

Sněhova kalamita zavřela i některé vlakové trasy především na Vysočině a v Pardubickém kraji. České dráhy předpokládají, že většinu tras zprovozní do deváté hodiny ráno.

"Na Žďársku je neprůjezdná silnice první třídy mezi Novým Městem na Moravě a Bystřicí nad Pernštejnem a dalších 17 silnic třetí třídy.

Kvůli závějím a zapadlým kamionům je na Vysočině uzavřena řada silnic na Jihlavsku, Žďársku a Třebíčsku. Silničáři jsou v terénu se vší technikou.

Kolaps na dálnici D1 (středa 15.2.2012)

Série hromadných nehod zastavila také provoz na dálnici D1 v okolí 96. kilometru směrem na Brno. V karambolu zhruba v polovině trasy mezi exity Humpolec a Větrný Jeníkov zůstalo velké množství vozidel, provoz policie odklonila pouze pro osobní vozy, za nehodou se vytvořila dlouhá kolona.

Podle přímého účastníka dění na D1 bylo v inkriminované oblasti asi 50 havarovaných aut, která se připletla do celé řady drobných kolizí.

StudentA.jpg

Na D1 se v řetězové havárii srazil autobus Student Agency s jeřábem vyprošťovací služby.

FOTO: HZS kraje Vysočina

Aktuální stav D1 (88 km, 101 km):

Kameradal2.JPG

Kameradal3.JPG

Čtvrteční počasí:

Ve čtvrtek bude oblačno až polojasno a místy, zejména na horách sněhové přeháňky. Na Moravě a ve Slezsku zpočátku až zataženo s občasným sněžením nebo sněhovými přeháňkami. Nejvyšší teploty -3 až 1°C, na horách v 1000 m kolem -5°C. Čerstvý severozápadní až západní vítr 4 až 9 m/s, na Moravě a ve Slezsku ještě zpočátku od vyšších poloh nárazy 15 až 20 m/s, bude odpoledne slábnout.
Mapapo.jpg

Kraj Vysočina vyhlásil na Žďársku kalamitu

Čtěte dále:   Týdenní fronta jako ve Žďáře? Ve Větrném Jeníkově budou prodávat pozemky

Zhruba třicet silnic nižších tříd na celé Vysočině uzavřel sníh, na Žďársku byl vyhlášen kalamitní stav. Informaci potvrdila mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatočová.

Přívaly sněhu a silný vítr komplikují dopravu na Vysočině. Nejhorší situace je na Žďársku a na Jihlavsku, kde už sníh uzavřel zhruba tři desítky silnic nižších tříd, které silničáři nestačí prohrnovat. „V tuto chvíli se musíme soustředit na to, abychom udrželi sjízdné alespoň silnice I. a II. třídy,“ potvrdil ředitel Správy a údržby silnic Kraje Vysočina Jan Míka.

I to se ale daří stěží. Jak řekla krajská dispečerka SÚS Vysočina Jiřina Wölflová, aktuálně jsou na Žďársku zcela neprůjezdné i dvě silnice I. třídy. „Na silnici I/19 u Divišova se vzpříčil kamion a nedokázala s ním pohnout ani odtahová služba. Neprůjezdná je i silnice I/37 mezi Křižanovem a Ořechovem na Žďársku,“ řekla dispečerka.

Krizový štáb Kraje Vysočina a hejtman Jiří Běhounek vyhlásili o půl osmé dokonce kalamitní stav I. stupně na Žďársku. Problémy hlásí i policie. „Za posledních čtyřiadvacet hodin jsme přijali hlášení o 90 nehodách a dalších 145 tísňových volání,“ řekla mluvčí policie Kraje Vysočina Dana Čírtková.

Přívaly sněhu zasypaly i koleje, v Česku kvůli tomu ve čtvrtek ráno stojí osm tratí, na většině z nich provoz nahradily autobusy. Informace potvrdil mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Již od středečního odpoledne stojí podle Hally úseky Valšov – Rýmařov, Mělník – Mšeno, Kostelec u Jihlavy – Slavonice a Bystřice nad Pernštějnem – Nové Město na Moravě.

zdroj: www.mediafax.cz

Petr

One thought on “Počasí a doprava na Vysočině

  1. Vyprošťovací tank a další speciální vyprošťovací vozidlo byly povolány na pomoc při kalamitním stavu, Technika bude ihned nasazena na silnici mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem. Kamióny tam stojí už 12 hodin. Policie se před polednem rozhodla uzavřít pro kamióny sjezdy z D1 na 112. a 119. kilometru v obou směrech. Odstavené kamióny zde totiž zablokovaly přivaděče v okolí dálnice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Informace z městského úřadu

Čt Úno 16 , 2012
Vybrané dokumenty, oznámení a další z městského úřadu v Humpolci. Čtěte dále:   Osm nových tůní prospívá na Vysočině krajině i živočichům

You May Like

Témata