Proč se pálí čarodějnice

6

Ve čtvrtek 30.dubna se již tradičně rozhoří ohně kolem měst i vesnic – nastane večer čarodějnic. Církev nazývá noc ze 30. dubna na 1. května nocí Filipojakubskou na počest svátku apoštolů Filipa a Jakuba.

Během Filipojakubské noci se měly čarodějnice a čarodějové slétat na kopcích, sněmovat o tom, jak budou v nadcházejícím období škodit lidem a dobytku, a provozovat spolu se silami temnot nečisté, dokonce sexuální orgie. Nesměl chybět ani kotel plný žab a hadů, stejně jako nádoby s jedy. Čarodějnice se tu s oblibou proměňovaly ve vlky, psy a jiná zvířata a vyprávěly si, co všechno zlého se jim od posledního setkání podařilo lidem natropit.  Čarodějným dopravním prostředkem bylo samozřejmě koště zhotovené z jasanového dřeva, vrbových a březových proutků. Do vzduchu se na koštěti nedostaly čarodějnice jen tak samy o sobě, musely si připravit magickou mast a tou si natřít tělo, zejména oblast podpaždí, krku a břicha. Recept z knihy Magia Naturalis z roku 1560 uvádí, že tato mast se skládala z tuku nevinného hocha, aloe, oměje, durmanu, rulíku, topolového listu a kadidla.


Proti čarodějnicím lidé vrcholky kopců blokovali zapálenými ohni. Ty měly osvětlit co největší část krajiny a tím čarodějnicím překazit jejich plány. Kdyby snad nějaká čarodějnice na kopci u ohně přece přistála, mohla být okamžitě v ohni upálena – z toho také pochází dnešní tradice „pálení čarodějnic“. Bylo zvykem skákat přes žhavé uhlíky a tropit co největší hluk – čarodějnice se křiku a povyku bály a nepřiblížily se. Mladíci zapalovali košťata a vyhazovali je do výšky – proto, aby viděli čarodějnice létající na košťatech v povětří. Tradovalo se, že je tak možno čarodějnici také srazit k zemi.


Na Filipojakubskou noc si dříve dívky dělaly z dřívek křížečky a pouštěly je po vodě. Podle toho, kam dopluly, se ta která dívka dozvěděla, zda se vdá ve vsi nebo tzv. přes pole. Také se věřilo, že v noci Filipojakubské mají všechny „zelinky“ natrhané před východem slunce zázračnou moc. Dívky hledaly na mezích a stráních „zelinku přiďkumě“, která jim měla přivábit ženicha. Říkalo se, že každá děvucha, i kdyby pěkná nebyla, nosí-li takovou zelinku u sebe, pak se určitě do roka vdá.

Čtěte dále:   Na úpatí kopce Melechov na Vysočině stojí zřícenina staré tvrze. Postaru se jmenuje Nelechovská

Lidé tuto noc také věřili například v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých se daly nalézt poklady.



Mast umožňující létání na koštěti si asi těžko vyrobíte, neboť
tuk nevinného hocha zřejmě nebude běžně sehnatelnou ingrediencí,  proto přikládám aspoň recept na mast proti peklu, který sepsal Alois Stejskal v roce 1919, toho času sluha v kláštěře O.O. minoritů v Českém Krumlově. 


 


Masť proti peklu – velmi důležitá pro ženské pohlaví


 


Vezmi 5 lotů vážné mlčenlivosti, 10 lotů trpělivosti, 15 lotů štědroty, 25 lotů pokory. Vše se utluče v hmoždíři víry paličkou síly. Pak se k tomu přileje ¼ žejdlíku náděje. Upraží se to na pánvi spravedlnosti nad ohněm křesťanské lásky. Promíchá se to častokraté modlitbou, by se to plesnivou marností světskou nezkazilo.


Touto mastí která se panna nebo žena tříkraté denně namaže, nemusí se pekla báti. Věru, věru, věru zázračný recept do nébe. Jsou-li manželé a zachovávají-li 10 přikázání a patero přikázání církevních, tak po smrti oba dvá šůp do nebe. Ale která žena ráda svého muže poslouchá?????

myska

6 thoughts on “Proč se pálí čarodějnice

  1. No pravda je, že dneska sehnat nevinného hocha je vlastně nemožné, natož pak jeho tuk. Zato čarodejnic se tu všude najde opravdu dost a dost. Takže ve čtvrtek bacha a pěkně po kopcích raději poctivě pálit ohně a vyhazovat košťata. :))))

    1. Vyhláška o bezpečnosti létání na koštěti

      27.04. 2008
      Federace čarodějnic ČR

      Obecně závazná vyhláška
      č. 1/2007
      O bezpečnosti létání na koštěti

      Federace čarodějnic ČR se na svém mimořádném sletu dne 13. dubna 2007 usneslo vydat na základě §20 zákona č. 1/1568 Sb., čarodějnického kodexu, ve znění pozdějších předpisů, tuto obecně závaznou vyhlášku:

      Čl. 1
      Základní ustanovení

      1. Čarodějnicí rozumíme inteligentní bytost ženského pohlaví, atraktivního zevnějšku a příjemného chování ovládající let na koštěti.
      2. Koštětem rozumíme dopravní prostředek čarodějnice, včetně vysavače. Vysavač musí býti vybaven:
      a) spínačem „Tahem zapni, stiskem vypni“
      b) trojcestným katalyzátorem.
      3. Létání je povoleno pouze čarodějnicím starším 15 let. Výjimky uděluje Federace Čarodějnic ČR (dále jen FČČR).
      4. Létat se povoluje pouze v podroušeném stavu s minimálním obsahem mandragory v krvi 0.89417 promile.
      5. Převážet více jak jednu osobu je zakázáno.
      6. Čarodějnici může být propůjčeno koště pouze a jen na základě zvláštního povolení FČČR.

      1. Myslím, že v dnešní době pálit čarodejnice je trochu neekologické. Co kdyby třeba Bursík přispěl na injekce ?

          1. Myslím, že se zas už můžou pálit. Zelení jsou minulostí, a navíc, jak pravil Dr.Dlaha v Simpsonových, oheň očišťuje!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Čarodějnice v Humpolci a okolí

Po Dub 27 , 2009
Na Horním náměstí se ve čtvrtek 30.dubna uskuteční již VI.slet čarodějnic. Program pro děti proběhne od 17 do 18 hodin. Čtěte dále:   Antropolog Aleš Hrdlička: Z Humpolce až k celosvětové slávě

You May Like

Témata