První pomoc, záchrana života, fingované nehody. Mladí zdravotníci soutěží v Mladých Bříštích

Jak pomoci při dopravní nehodě nebo otravě alkoholem? Budoucí zdravotníci v Mladých Břištích soutěží v těchto dovednostech.

Studenti zdravotnických škol soutěží v poskytování první pomoci. 23 týmů dnes musí splnit záchranářské práce na celkem pěti stanovištích. Už včera v Mladých Břištích u Humpolce zasahovali u dvou zinscenovaných situací.

Dopravní nehoda

Tým čtyř studentek z různých zdravotnických škol nabíhá k zinscenované dopravní nehodě dvou aut. Zatímco tři z nich se rovnou ujímají ošetřování prvních zraněných, čtvrtá už vytáčí tísňovou linku.

Zatímco někteří z figurantů mají jen lehká zranění jako třeba natržené čelo, u dalších už musí dívky provést resuscitaci, tu samozřejmě předvádí na umělé figuríně.

Celá záchranná akce trvá kolem pěti minut a tým při ní bedlivě pozorují krajští záchranáři. Právě ti pak jejich výkon i hodnotí.

Parta mladistvých

U druhého stanoviště pak zase týmy musí vyřešit partu mladistvých, z nich má jeden epileptický záchvat, další otravu alkoholem a poslední je pod vlivem drog. Zásah u dopravní nehody se ale soutěžícím dívkám zdál složitější. „Situace byla hrozně zmatená. ve chvíli, kdy se musí člověk zorientovat, je to trochu náročnější,“ shodují se studentky Sára a Vanesa.

Situaci měly navíc týmy složitější už kvůli tomu, že o složení družstev rozhodl náhodný los a jednotliví členové se tak neznali.

Dnes budou soutěžit školní týmy a studenty čeká celkem pět stanovišť. Podle zástupkyně ředitele pro zdravotnickou školu v Jihlavě Hany Vorálkové jsou zinscenovaná zranění vždy inspirovaná okolím tábora. „Třeba pády ze skály, byl tady i pád parašutisty, alergická reakce na poštípání hmyzu, úrazy elektrickým proudem.“

Celkem se v Mladých Bříštích sešlo 23 týmů ze zdravotnických škol po celé republice. Před koronavirem přijížděli i soutěžící z okolních států, ti ale letos zatím ještě kvůli koronavirové pandemii nedorazili.

Čtěte dále:   Píšou o Humpolci: Otevřel nejrychlejší dobíjecí hub v Česku, dnešní vozy ho neumí využít naplno

POslechněte si podcast Českého rozhlasu Vysočina: https://vysocina.rozhlas.cz/prvni-pomoc-zachrana-zivota-fingovane-nehody-mladi-zdravotnici-soutezi-v-mladych-8773795

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Letní muzejní vycházka na židovský hřbitov

Pá Čvn 24 , 2022
Tento víkend v Humpolci není jenom Bernardfest. Můžete si vyrazit i na pěknou vycházku. Čtěte dále:   Přijela do Humpolce celebrita? Ne, to jen Míša Mašková otevřela malý kousek nebe
Klub českých turistů udržuje přes 43 tisíc kilometrů pěších tras po celém Česku

You May Like

Témata