Rychlé řešení situace v Iráku obchodu pomůže, míní firmy

Rychlé řešení dlouhodobě napjaté situace kolem Iráku by mohlo mezinárodnímu obchodu pomoci, míní představitelé firem z Vysočiny.

Zahraniční zákazníci s objednávkami v posledních měsících váhají nebo zadávají nižší objemy než jindy touto dobou. Nejistota při uzavírání kontraktů se podle představitelů firem neprojevuje jen na Blízkém východě, ale téměř po celém světě.

Tradiční zákazníci humpolecké textilky Sukno v Kuvajtu a v Sýrii ročně odebírají do deseti procent produkce podniku. „Letos zvolili opatrnický přístup a zakázky nechávají na období po válečném konfliktu, kdy to pro ně bude čitelnější,“ řekla dnes ČTK Eva Rybková, ředitelka firmy Novitex, která pro Sukno zajišťuje veškerou obchodní činnost.

Podle ní je proti krizi odolnější Amerika než evropský trh. S obdobnou situací se firma setkala po teroristických útocích v roce 2001. „Po 11. září všichni čekali, že se americká ekonomika položí, ale v naší branži tam došlo k velkému oživení. Naopak evropští zákazníci váhali,“ řekla. Protože společnost není odbytově vázaná na jedno teritorium, současná situace by ji nemusela výrazně postihnout, dodala.

„Na trhu USA jsme zatím napjatou situaci nepocítili,“ potvrdil také ředitel společnosti Bohemia Piano, která v Jihlavě vyrábí klavíry a pianina také pro severoamerické zákazníky. Podle ředitele Stanislava Křemeláka by mohly vývoz ovlivnit případné změny kurzu dolaru.

Mluvčí společnosti Crystalex, pod kterou spadá i největší tuzemský výrobce olovnatého křišťálu Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, míní, že když sklářský průmysl poznamenal teroristický útok 11. září, lze očekávat i určitý dopad války s Irákem. Poptávka po draze vyráběném ručním skle podle něj celosvětově klesá. „Nicméně mám za to, že kontrakty, které se nám podařilo uzavřít na veletrhu ve Frankfurtu, nejsou nijak ohroženy vzhledem k diverzifikaci našeho odbytového trhu,“ uvedl mluvčí firmy Crystalex Petr Tomíšek.

Čtěte dále:   Chovatelská výstava zvířat

Přímý ekonomický dopad napjaté mezinárodní situace již pocítila sklárna Kryf z Antonínova Dolu na Jihlavsku. Své zakázky po novém roce zcela zrušili odběratelé ze Saúdské Arábie. „Jednu zakázku jsme vždycky dělali před Vánocemi, druhou v lednu nebo v únoru. Ta je zrušená,“ řekla ČTK ekonomka sklárny Vlasta Slámová. Zrušený kontrakt ve výši jednoho milionu korun pro producenta ručně vyráběného broušeného a malovaného skla představuje asi měsíční obrat. Obchod v posledních dnech omezila také Amerika.

Bílé sýry vyváží do arabských zemí Mlékárna Polná na Jihlavsku. „Válka v Iráku ani přípravy na ni nás nepoškodily, vyvážíme normálně,“ řekl ředitel Josef Kvasnička. Podle něj export českých sýrů na tyto trhy víc poškozuje klesající státní podpora jejich vývozu.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Jak vyzrát na bankovní poplatky

Pá Bře 21 , 2003
Nejste spokojeni s bankou, která nyní spravuje vaše finance a hodláte ji proto změnit? Nechce se vám však platit sto a více korun za zrušení starého účtu? Čtěte dále:   Klienti pěti SeniorCenter SeneCura navštívili v Praze Senát, setkali se i s Milošem Vystrčilem

You May Like

Témata