TEROR: Civilizace na baterky

Spadly i hlavní webové informační služby ! Soudím, že tato civilizace je na baterky. Lidé ale přežijí.

Je 16:30 a náhodně si čtu „flash“ na Psu: Macek rezignoval, dvě letadla narazila do budovy WTC, třetí do Pentagonu, zaráží mne. Má úplně první idea je, že to musela být nehoda a že těm letadlům zřejmě spadly nějak synchronizovaně Windows, možná je v publikované zprávě i nějaký informační šum. Nejsem vůči tomuto OS zaujatý, ale asi mi je nejbližší metaforou pro zákoutí naší civilizace, nebo mým profesním náhledem do světa katastrof. V druhém momentě jsem si uvědomil, že řídící systém letounů ještě na okna přejít nemohl a tak se mi to zdálo prostě neuvěřitelné. Další hypotéza – někdo hacknul Psa nesmyslem, skoro už píši Ondřejovi, aby se na to podíval. Ohýbám si ještě raději elektronický svět, abych nemusel brát realitu vážně.

Než stačím otevřít mailer, kliknu si browserem na yahoo, jež ale má WTC disaster v headlajnu. Podrobnější stránky yahoo jsou ale tuhé. Otevírám CNN – rovněž bez odpovědi. Zkouším iDnes a dostávám hlášení „Server too busy“, czech-tv.cz se omlouvá, že dnes zpravodajství nechodí už od rána. Pro změnu mě osobně mrzne má vlastní paměť, kdeže jsou další zpravodajské servery. Vracím se na yahoo, přes které se postupně dostávám na první velmi kusé agenturní zprávy – zdá se, že spadly obě věže. Jen vršek, nebo celé, to snad není ani možné. Inzerované videoklipy jsou bez odezvy. Konečně se zotavuje CNN websajt – čirá HTML stránka jak z roku 1993, bez reklamy, bez všeho, titulní strana Hurontarie s jedním animovaným gifem je proti tomu high-tech. I druhá strana odkazovaná z homepage na CNN má jako jediný formátovaný prvek tabulku, žádné javascripty, žádné DHTML. Jakž takž se začíná ozývat yahoo – informací z Reuters je zde již dostatek.

Skutečně disaster. Myslí mi táhnou témata jako Pearl harbour II, Temelín, jak to odteď dál bude dál s létáním a tak vůbec. Otvírám pozapomenuté iHned – jede, zdá se, dobře a má ony zprávy Reuters přeložené již do češtiny.

Večerní zprávy ČT i Nova jsou poměrně decentní, ukazují záběry náletu druhého jetu a jak se později zhroutily obě věže. Neuvěřitelné. Do Boeingu 757 (jedno z postrádaných letadel) se ovšem vejde okolo 40 tun leteckého benzinu, bomby přidávat netřeba. Uvnitř muselo být peklo.

Pod náporem se zhroutil i BBC webserver (v BBCWorld zprávách toto právě nevypichují, zato jsem si poslechl Blairův výstup o novém zlu v tomto světě, prováděném fanatiky; ten chlap umí formulovat.). ČT uvádí mylnou informaci – Bush se nevrátil z Floridy do Washingtonu, ve skutečnosti se vůbec neví, kde teď právě je. Jeho zvláštní prezidentské jumbo, schopné být non-stop ve vzduchu, vyjelo totiž z hangáru.

Americké televize (CNN: America under attack, MSNBC: Attack On America) jsou o poznání věcnější a klidnější, než české zpravodajství. Spíše emoce tlumí, než by je rozpoutávaly, v ulicích jich bude více, než dost, i tak. Pokud se někdo domnívá, že se američané pitvají intelektuálními úvahami o tom, zda-li jim někdo nevrací nálety na Bagdád nebo Bělehrad, tak se velmi mýlí – nic takového, aspoň zatím. Dokola se opakují záběry nejhorších momentů, a šíří informace. Od svědků neštěstí, od vládních aj. veřejných činitelů. Z kouřícího mrakodrapu prý vyskakovali lidé, nebo byli vymrštěni výbuchy.

Čtěte dále:   Béčko Velkého Meziříčí na Humpolec nestačilo

Gerhard Schroder považuje nálet za útok na celou civilizaci (šéf německé SPD názorově synchronizován s českým předsedou ODS, jenž ovšem v zahraničí citován není), Chirac se vyjadřuje diplomaticky, že v této těžké chvíli stojí Francie zcela za USA. Český premiér je v nemocnici po operaci v plné narkóze a ČT tlumočí prohlášení prezidenta Havla. Redaktor ČT Klepetko, jenž byl během vánoční stávky na regulérní dovolené, pak měl být v budově ministerstva obrany právě během té chvíle, kdy na ní dopadl letoun. Nevíš dne, ani hodiny, hochu.

V podvečerním souhrnu Ondřej míní, že strategická defensiva je tímto ospravedlněna. Jo i ne, jako skoro vždycky. Když si U.S. nechá spadnout letadlo na Pentagon půl hodiny potom, co jiná dvě zasáhnou WTC (druhé v přímém televizním přenosu – sic!), pak soudím, že i američtí oficiálové měli, stejně jako já, počáteční problém uvěřit. Asi i těm svým médiím. SDI možná může poskytnout jisté tlumení systému, odfiltruje část většího útoku, ale dokud se podstatná rozhodnutí ponechají lidem, moment překvapení nevymizí. A pokud se nenechají, tak nás zase překvapí nečekané technické chyby. Že se nás to netýká – ale ano, týká – teoretizuje se, že pokud by se balistické rakety chtěly sestřelit během sestupné fáze, nemusí to být technicky snadné (souhlasím), pokud se zasáhnou během vzestupu (což se plánuje), mohou zbytky, včetně hlavice, spadnout kdekoliv po cestě k cíli. Nejenom tunelem ohrožen jest kopec Mrázovka.

Americké televize interviewují různé osobnosti, telefonicky, i obrazově. Jásir Arafat vypadá, že neví, co má vlastně říkat a zdá se, že opakuje, co mu zezadu napovídá nějaký jeho helfr. Třesou se mu rty. Henry Kissingerovi po telefonu není moc dobře rozumět, stejně nic neví, jen upozorňuje, že za to můžou i ti, kteří podobné ideje uvádějí na scénu a politicky zaštiťují. Interview s osobou z ústřední zpravodajské služby – FBI, CIA ani NSA prý nic nezanedbaly, povzdech, že teroristé využívají komunikační a kryptovací prostředky, jež nelze rozšifrovat (teroristé, kteří jsou schopni unést 4 jety zároveň a dovést je na cíl, jsou ale nyní vždycky schopni používat silné šifrování, a přitom bude nedokazatelné, že vůbec šifrují, tak to prostě je!).

Co si o tom tedy myslím? Že akci provedli vojensky vycvičení piloti některé nedávno poražené armády. Odkud? To je tak 40:40 a zbytek pro děda vševěda a na ty fanatiky.

A jinak – že ta naše civilizace je hodně křehká i na mnoha místech pokrytecká. Že to vím, ale že mi to nikdo nemusí právě takto připomínat. Nezoufejte si – byli jsme před 40 letou studenou válkou, budeme i po ní. Někdo/něco určitě přežije. A to je dobře.

Správce webu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Amerika ztratila svou nevinnost

Čt Zář 13 , 2001
Minulý týden měl českou premiéru PEARL HARBOR, jehož slogan zněl „Den, kdy Amerika ztratila svou nevinnost“. Čtěte dále:   Zálesí - podzim 2023

You May Like

Témata