“Vymírá nějak ten český underground“, chtělo by se říct

Na věčnost odešla další ikona českého undergroundu Egon Bondy (Zbyněk Fišer). Po Mejlovi Hlavsovi je to další persona, která významně utvářela tento fenomén. Fenomén, o kterém se asi většina lidí domnívá, že je již mrtvý a dnes nemá co říci.

Opak je pravdou. Underground existoval před Bondym a jistě bude existovat i dál, pouze se tomu dřív tak neříkalo. Podzemní kulturu  v Čechách reprezentovali před sto lety například dekadenti (Hlaváček, Panuška), jejichž umění šlo vždy proti nebo alespoň mimo obecný proud. Před a po válce se objevili lidé jako Ladislav Klíma nebo Bohuslav Reynek. Těmto lidem se spíše říkalo "outsideři". Termín "underground", tak jak je většinou vnímán byl vytvořen někdy na přelomu let 60. a 70. Nejspíš k tomu nepřímo přispěla zvláštní americká kapela Velvet Underground, která v té době fascinovala nekonvenční obecenstvo mj. tím, že v době barevných a rozjuchaných hippies vystupovala v černých sakách a brýlích a zpívala cosi o zmaru atd.
   Nejvýrazněji byli u nás lidé undergroundu vnímáni v sedmdesátých letech minulého století, nejen že jejich umění bylo mimo hlavní (oficiální) proud, ale hlavně proto že je tehdejší komunistická moc začala zavírat do kriminálů, rozhánět slzným plynem a mlátit pendreky. Na jedné straně psací stroje a hudební nástroje, na straně druhé obušky, zbraně a vězení. Jak říkal Lou Reed (Velvet Underground): v Americe vás můžou zavřít za mnoho různých věcí, ale za písničky nikdy. Underground není bojem proti něčemu. Je to styl, ve kterém se umělec oprošťuje od jakýchkoliv oficiálních norem a pracuje (i žije) výhradně podle své duše a svého jedinečného vnímání i za cenu toho, že se ocitne v očích široké veřejnosti jaksi mimo – v podzemí. Pro ilustraci doporučuji přečíst útlou knížku právě od Egona Bondyho "Invalidní sourozenci".
   Underground tedy existuje dál. Na rozdíl od Bondyho generace, podzemní umělce dnes už nehoní policajti za pobuřování, výtržnosti a podobně.

Čtěte dále:   Hotelové zálety

Karel Kratochvíl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Nejobdivovanější firmou na Vysočině se stal opět Bernard

St Dub 11 , 2007
Rodinný pivovar Bernard se stal v prestižní soutěži CZECH TOP 100 pro rok 2007 nejobdivovanější firmou kraje Vysočina, a to od roku 2002 již pošesté. Čtěte dále:   3. ROČNÍK VINOBRANÍ A PIVOBRANÍ

You May Like

Témata