Vysočina bude cvičit na Blackout

Všechny základní složky Integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina budou 27. dubna 2016 nacvičovat připravenost na rozsáhlý výpadek dodávky elektrické energie, takzvaný blackout.

dukovany

 Svým rozsahem půjde o největší krajské štábní cvičení v letošním roce. „Cílem je procvičit a sladit činnost orgánů krizového řízení, složek IZS a dalších strategických subjektů při vzniku mimořádné situace velkého rozsahu,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, který bude celé cvičení řídit. Blackout naposledy Vysočině hrozil ke konci roku 2014, kdy vlivem silné námrazy, došlo k rozsáhlým poruchám na elektrickém vedení. Např. Jaderná elektrárna Dukovany si blackout jednotlivých bloků vyzkoušela už několikrát. V loni využila i satelitní telefony pro spojení s vodní elektrárnou Dalešice.
 

 
 

Podle námětu nastane fiktivně náhlý a neočekávaný výpadek proudu ve středu 27. dubna 2016 v 5:00. Půjde o následek silné vichřice, která se přehnala přes východní území Kraje Vysočina, resp. zasáhla a ochromila tři okresy – Jihlava, Třebíč a Žďár nad Sázavou. Silný vítr vyřadil některá přenosová a distribuční vedení. Klíčová rozvodna Slavětice hlásí kritické kolísání frekvence i napětí. Situaci monitorují společnosti ČEPS a EON, vzhledem k vážnosti situace je v 7:00 hod. vyhlášen stav nouze v elektroenergetice s prognózou 72 hodin. Tímto je zahájeno cvičení na výpadek dodávky elektrické energie typu „BLACKOUTVYSOČINA 2016“.

„Je nutné, abychom ověřili, jak jsou veřejné instituce schopny řešit výpadek elektřiny, jak rychle a dlouho budeme schopni v krizové situaci dodávat energii z náhradních zdrojů do klíčových institucí, jako jsou například nemocnice nebo domovy pro seniory a další. Potřebujeme si ale také ověřit zabezpečení pacientů v domácnostech používajících podpůrné pomůcky závislé na elektřině, činnost dopravců, činnost vodoprávního úřadu a dodavatelů pitné vody, důsledky delšího výpadku mobilní sítě, internetu nebo absenci zásobování a omezení obchodní sítě,“ uvedl hejtman Jiří Běhounek. Během cvičení bude na území celého Kraje Vysočina cvičně vyhlášen také stav nebezpečí, který dává hejtmanovi kraje možnost nařídit tzv. krizová opatření k překonání krizové situace bez závažné újmy na zdraví obyvatel. Standardně bude pracovat několik odborných skupin. Směrem k veřejnosti bude vydáno doporučení, jak se v případě blackoutu chovat – v době mimořádné události i po ní. Cvičení bude ukončeno v nočních hodinách.

Příprava cvičení trvala zhruba půl roku. Model cvičné krizové situace byl konzultován s odborníky na energetiku a zástupci složek integrovaného záchranného systému.

Do cvičení budou kromě složek IZS Kraje Vysočina, tedy Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina, Krajského ředitelství policie kraje Vysočina a Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina, zapojeni dále pracovníci Jaderné elektrárny Dukovany, energetických společností ČEPS a E.ON, krizový štáb Kraje Vysočina, krizový štáb Magistrátu města Jihlavy, příspěvkové organizace Kraje Vysočina – Domov důchodců Ždírec, Nemocnice Jihlava, České dráhy a Správa železniční dopravní cesty, hygienici, veterináři a Vodárenská akciová společnost, divize Jihlava.

Čtěte dále:   Tipy na víkend na Pelhřimovsku. Karanténa bude v Humpolci, karneval v Máji

V Třebíčské nemocnici, která v současnosti prochází rozsáhlými stavebními úpravami, bude předveden projekt s názvem „Ostrov života Třebíč“, týkající se možnosti dodávek tepla do areálu nemocnice i při velkoplošném výpadku elektřiny.

Během cvičení Blackout nebude nikde v regionu přerušena dodávka elektrické energie. O výsledcích cvičení a přijatých závěrech bude veřejnost informována.

Kontakty:

 • Jitka Svatošová, tisková mluvčí Krizového štábu Kraje Vysočina, tel.: 724 650 123, e-mail: svatosova.j@kr-vysocina.cz
 • Dana Čírtková, tisková mluvčí Krajského ředitelství Policie kraje Vysočina, tel.: 725 375 094, e-mail: dana.cirtkova@pcr.cz
 • Petra Musilová, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina, tel.: 728 212 235, e-mail: mluvci@hasici-vysocina.cz
 • Daniela Střechová, krizový manager Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina, e-mail: strechova@zzsvysocina.cz
 • Vladimír Vácha, tiskový mluvčí energetické skupiny E.ON Czech, tel.: 724 009 033, e-mail: vladimir.vacha@eon.cz

Co je blackout?

Jde o rozsáhlý výpadek proudu, který může způsobit řada faktorů. Vedle zatížení přenosové soustavy může tato situace nastat také při extrémní spotřebě elektřiny, chybou v koordinaci při propojení národních energetických soustav nebo kvůli technickému stavu energetické sítě.

 

V případě blackoutu se řiďte těmito zásadami:

 1. Používejte pouze baterku pro nouzové osvětlení; v případě použití svíček, hrozí nebezpečí vzniku požáru.

 2. Vypněte elektrická zařízení, která jste používali, když byla pod napětím.

 3. Neotevírejte lednice ani mrazáky – déle tak uchováte jejich obsah.

 4. Poslouchejte např. v automobilu místní stanici kvůli aktualizovaným informacím, sledujte zprávy, které obdržíte do schránek.

 5. Používejte mobilní telefon pouze pro případ nouze, volejte 112, 150, 155, 156 a 158  pouze při stavu ohrožení života. Nepoužívejte tyto linky pro získání informací.

 6. Při skutečně život ohrožujících potížích volejte na číslo 112, je vhodné vyjmout SIM kartu z telefonu.

Jak se chovat při výpadku elektrické energie v 

zimním období:

 1. Neotvírejte zbytečně ledničku a mrazák – uzavřené mrazáky plní svou funkci ještě mnoho hodin i bez proudu.

 2. Dobře se oblečte – zvolte vhodné oblečení.

 3. Netopte přístroji, které jsou určeny k venkovnímu použití – hrozí otrava oxidem uhelnatým!

   

v letním období:

 1. Hrozí-li rozmražení uskladněných potravin, zpracujte je.

 2. V horkých dnech nepodceňujte možnost dehydratace – pijte vodu z ověřeného zdroje (nejlépe vodu balenou).

 3. Hygiena – snažte se v rámci možnosti udržovat hygienu s ohledem na ostatní.

   

Další doporučení budou součástí tiskové zprávy, kterou vydá Krizový štáb Kraje Vysočina jako komentář ke konkrétním úkonům cvičení.

Více informací k problematice blackoutu najdete na webových stránkách Kraje Vysočina: http://www.kr-vysocina.cz/blackout/ds-303184/p1=77773.

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Po dlouhé zimní přestávce pokračuje opět druhá liga mužů.

Út Dub 19 , 2016
O následujícím víkendu sehrají, muži „A“ národní házené, úvodní jarní kolo druhé ligy mužů. Čtěte dále:   Pocitová mapa v Pelhřimově: lidé kritizovali nádraží a ubytovnu, chválili Stráž

You May Like

Témata