Z deníku hasičů

6

Předpověď meteorologů se vyplnila. Na Pelhřimovsku hasiči chytali vzácného papouška. Nehoda tří vozidel v Humpolci. Nehoda na 85. km dálnice D1 – karavan vs. os.auto.

Předpověď meteorologů se vyplnila a Vysočinu zasáhly bouřky doprovázené silným větrem. 

Aktualizace stavu k 15:00 hod: Počet událostí vystoupal na 370

Počet událostí v souvislosti s počasím vystoupal na Vysočině na více než 370. Hasiči v kraji i nadále odstraňují popadané stromy z komunikací, a to hlavně na Jihlavsku. V odpoledních hodinách byl zásah nutný například na ulici Josefa Hory v Třešti, na ulici U Studánky v Polné nebo u Batelova. V Beranovci spadl strom na osobní vůz a vozík, jednotka sboru dobrovolných hasičů ze Stonařova jej odstranila motorovou pilou.

Aktualizace stavu k 10:00 hod: Hasiči na Vysočině stále odklízejí následky bouřek

I nadále hasiči na Vysočině odstraňují následky  bouřek, od rána je zaměstnávají převážně popadané stromy. Odstraňují je hlavně z komunikací, kde brání plynulému provozu. Několikrát byli hasiči také povoláni k odstranění stromů, které padly na zaparkovaná osobní vozidla. Od šesté hodiny ráno do desáté hodiny dopoledne zasahovaly jednotky požární ochrany v Kraji Vysočina u dalších třech desítek událostí, a to převážně na Jihlavsku a Žďársku. Celkový počet událostí v souvislosti s počasím se tak vyšplhal od včerejšího pozdního odpoledne na 330. Stromy z komunikací hasiči dnes ráno a dopoledne odstraňovali na Jihlavsku například na ulici Nádražní v Třešti, u Opatova nebo Kostelní Myslové. Na Žďársku zatarasily popadané stromy komunikaci například u Vojnova Městce nebo Radostína. V Jihlavě na ulici Dělnická spadl strom na dům, nikdo naštěstí nebyl zraněn. Popadané stromy ze zaparkovaných osobních aut hasiči odstraňovali například na ulici Vlasty Pittnerové v Polné, nebo na ulici Kosovská v Jihlavě.

 
 
 
Aktualizace stavu k 06:00 hod: Bouřka potrápila Vysočinu, hasiči evidují téměř tři sta výjezdů
 
Hasiči měli plné ruce práce s odstraňováním následků bouřek, které včera pozdě odpoledne zasáhly Vysočinu. Popadané stromy na komunikacích, ale také na budovách a osobních vozidlech, zatopené sklepy a uvolněné krytiny na střechách domů, takto to prakticky vypadalo po celé Vysočině. Od půl sedmé večer se hasiči v našem kraji  nezastavili a v odstraňování následků bouřek a hlavně velmi silného větru pokračují i v těchto chvílích. Nejvíce událostí jsme zaznamenali na Jihlavsku, nejméně naopak na Třebíčsku. Celkový počet událostí se od pozdního odpoledne do šesté hodiny ráno vyšplhal na 300 (denní průměr výjezdů se přitom pohybuje okolo 25).
 
Nejčastěji hasiči odstraňovali stromy,které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu. Některé komunikace zůstaly na Vysočině po pádu stromů zcela neprůjezdné. Ve Žďáru nad Sázavou na ulici Brodská padl strom na zaparkované osobní vozidlo. Nejednalo se o jediný případ, v průběhu noci a rána jsme řešili hned několik takovýchto výjezdů. Strom také padl v kempu u Řásné na Jihlavsku na chatku, při události se lehce zranila jedna osoba. V průběhu večera a noci jsme vyjížděli také k pěti požárům. V Meziboří na Žďársku hořel strom, v Chotěboři sloup vysokého napětí. V Lažínkách u Moravských Budějovic shořela po půlnoci stodola s dílnou. S požárem bojovalo šest jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Předběžně byla škoda vyčíslena na půl milionu korun. Proč začala stodola hořet nyní zjišťují naši vyšetřovatelé.
 
Aktualizace zprávy k 22:40 hod: Vysočinu potrápily bouřky, hasiči zasahovali u 150 událostí

Hasiči na Vysočině mají stále plné ruce práce s odstraňováním následků bouřek. Od 18:30 hod do 22:40 hod zasahovaly jednotky požární ochrany u 150 událostí, nejčastěji na Jihlavsku (51). Naopak nejméně událostí evidujeme na Třebíčsku. Nejvíce zaměstnaly hasiče stromy, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu. Některé komunikace zůstaly kvůli popadaným stromům zcela neprůjezdné. V několika případech hasiči také čistili ucpané kanalizace a provizorně zajišťovali střechy domů. V kempu u Řásné na Jihlavsku spadl strom na chatu, událost si vyžádala jedno zranění. 

Zpráva zveřejněna v 19:37 hod: Na Vysočinu dorazily bouřky, hasiči vyjížděli již ke čtrnácti událostem

Předpověď meteorologů se vyplnila a Vysočinu zasáhly bouřky doprovázené silným větrem. V průběhu uplynulé hodiny  hasiči zasahovali či stále ještě zasahují u 14 událostí. Nejčastěji zatím jednotky požární ochrany odstraňovaly stromy, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu. Nejvíce událostí evidujeme zatím z oblasti Pelhřimovska, kde hasiči odstraňovali stromy například u Hořepníku, Košetic nebo Plačkova. Na ulici Myslotínská v Pelhřimově zůstal pod mostem uvězněný kvůli vzniklé laguně vody řidič s osobním vozidlem. Všechny události se zatím obešly bez zranění osob.

Na Pelhřimovsku hasiči chytali vzácného papouška

U poměrně nezvyklé události zasahovali v pátek hasiči ze dvou profesionálních jednotek v Dobešově poblíž Černovic na Pelhřimovsku. Před jedenáctou hodinou dopoledne byli požádáni o pomoc se záchranou vzácného papouška, který uletěl majitelce z klece, a to na strom do sousední zahrady

Pap1.jpg

Pap2.jpg

Na místo události vyjeli kameničtí  hasiči s cisternovou automobilovou stříkačkou a také pelhřimovští hasiči s plošinou. Ara hyacintový pojmenovaný jménem Merlin byl na stromě zhruba ve výšce 25m. Přítomnost hasičů jej trošku zneklidňovala. Do koše plošiny proto musela kromě zasahujícího hasiče i ochrannými prostředky plně vybavená  majitelka papouška. Zásah měl naštěstí dobrý konec a dvouletý Merlin  poslechl majitelku a nechal se od ní chytit do ruky. Nezraněný potom putoval zpět do klece.

Pap3.jpg

Nehoda tří osobních vozidel v Humpolci se obešla bez zranění

Humpolečtí profesionální hasiči zasahovali v neděli odpoledne u dopravní nehody tří osobních vozidel na křižovatce ulic Okružní a Pražská v Humpolci. Při nehodě nebyl naštěstí nikdo zraněn.  

Hlášení o nehodě přijalo Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina v 18:26 hod. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění osob. Hasiči zajistili havarovaná vozidla proti požáru a uniklé provozní kapaliny zlikvidovali speciálním sorbentem. Příčinu dopravní nehody vyšetřují policisté.
Nehhu1.jpg

Na dálnici D1 se střetl karavan s osobním vozidlem

Zraněním jedné osoby a psa skončila středeční dopravní nehoda obytného karavanu a osobního vozidla na 85. km dálnice D1 ve směru na Prahu, ke které došlo po půl deváté dopoledne. U nehody zasahovala jednotka profesionálních hasičů ze stanice Humpolec.  

 
Při nehodě se lehce zranila řidička obytného karavan. Přivolaní zdravotníci ji ošetřili na místě události. V karavanu cestoval také v době nehody pes. Zranění, která při nehodě utrpěl, mu ošetřil veterinární lékař v Humpolci.  Posádka osobního vozidla značky Peugeot vyvázla z nehody bez zranění. Dálnice zůstala po nehodě průjezdná jedním jízdním pruhem. Hasiči zajistili havarovaná vozidla proti požáru a uniklé provozní kapaliny zlikvidovali speciálním sorbentem. Příčinu nehody vyšetřují policisté.
Nehdal1.JPG

zdroj: HZS Kraje Vysočina

http://www.hzscr.cz

Petr

6 thoughts on “Z deníku hasičů

 1. Pojďme sepsat petici za kruhový objezd na křižovatce Okružní-Pražská. Nedávno nás tam málem sestřelilo auto od Icomu, které zběsile brzdilo před dementem, který jel od Želiva do města a nedal přednost. Tady fakt všichni čekají na to, až tam někdo zařve… M

  1. Mám pocit- (z doslechu cca 20 let dozadu), že ta stopka se tam objevila až když tam byl nějaký smrťák. Tj jeden život= 2 metry trubky a nějaký plech
   Na kruháč potřebujete 4 značky s cedulí kruhový objezd kus pozemku, asfalt
   …. Ale hlavní problém bude s placem, jedna část okolo je Vodaku a druhá, tedy parkoviště, chodník.. je nějakých Pražáků (SWPF Alpha Plus s.r.o)
   Takže nelze udělat kruháč na které zatočí kamion

   1. SWPF Alpha Plus s.r.o. je SPV (special purpose vehicle), které vlastní nemovistosti. Ty si v konkrétním případě Pražské ulice pronajímá Penny Market (možná jako formu operativního/finančního leasing). Nejsou to tedy nějací Pražané. 😉

 2. Je to tam opravdu nebezpečné. A spousta řidičů ani nemá ponětí jak takovou křižovatku projíždět. Ve špičce se zbytečně zacpavá výjezd z města.

  1. Jel jsem loni od Icomu a jedna mladá pipina jedoucí od Želiva mě tam sestřelila, auto na odpis, ale jinak oba „jen“ řezný rány a pohmožděniny. Z vlastní zkušenosti říkám „ANO“ kruhový objezd !!!

 3. Kruhovým objezdům odzvonilo,už i ministr dopravy si všiml,že jich je moc v republice.A vše předražené.

  Na zméněné křižovatce je potřeba udělat výraznější značení,aby byla vidět hlavní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Next Post

FESTIVAL MUSICA FIGURATA, KLÁŠTER ŽELIV

St Čvc 31 , 2013
Dalším milníkem v programu festivalu Musica Figurata bude Pouť smíření, konaná 3. srpna jako připomínka kněží a řeholníků internovaných v želivském klášteře v 50. letech minulého století. Pout´začne Křížovou cestou v 15.30 a bude pokračovat mší v 16 hodin. Při této příležitosti navštíví Želivský klášter spisovatelka Eda Kriseová, která přečte […]

Témata