Z deníku Policie

Z traktorů zmizela nafta. Kontrolovaný řidič měl blokaci řidičského oprávnění . Odcizil fasádní barvy. Řidič byl pod vlivem drog. Při nehodě se lehce zranil řidič. Brigádník fingoval vloupání do stánku. Kriminalisté vyšetřují podvod se solární energií.

PELHŘIMOVSKO: Pachatel odcizil sto litrů motorové nafty 

Pelhřimovští policisté pátrají po pachateli, který v noci z pondělka na úterý odcizil naftu z traktorů zaparkovaných v areálu zemědělské společnosti v obci Rynárec. Dosud neznámý pachatel v době od pondělních osmnácti hodin do úterního rána vnikl do oploceného areálu a vypáčil nádrže u dvou zaparkovaných traktorů. Z nádrží pak odčerpal asi sto litrů motorové nafty a způsobil škodu nejméně za patnáct tisíc korun.
Policisté místo krádeže ohledali a případ zadokumentovali. Případ dále prověřují pro podezření z přečinu krádeže.

PELHŘIMOVSKO: Za spáchaný přestupek mu hrozí pokuta až padesát tisíc korun 

Dnes krátce před šestou hodinou ráno zastavili policisté při výkonu dohledu nad provozem na pozemních komunikacích v ulici V Cípku v Humpolci osobní automobil značky Peugeot. Při kontrole jim devětapadesátiletý řidič nepředložil řidičský průkaz a policisté následnou lustrací zjistili, že muž má po dosažení 12 bodů v bodovacím systému blokaci řidičského oprávnění. Navíc k jízdě použil vozidlo, které nemělo platnou technickou prohlídku.
Policisté muži další jízdu zakázali. Případ dále šetří jako přestupek podle zákona o provozu na pozemních komunikacích, podezřelému hrozí pokuta od pětadvaceti do padesáti tisíc korun.

PELHŘIMOVSKO: Po pachateli policisté pátrají 

Policisté z Kamenice nad Lipou pátrají po neznámém pachateli, který se v době od 1. do 2. října dopustil v obci Horní Cerekev krádeže. Zloděj odcizil z areálu základní školy 28 nádob s fasádní barvou. Majiteli způsobil škodu za více jak 20.000 korun. Policisté věc šetří pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. V případě dopadení hrozí pachateli až dvouletý trest odnětí svobody.
 

PELHŘIMOVSKO: Test byl pozitivní na amfetamin 

Včera krátce před třiadvacátou hodinou zastavili policisté na ulici Lnářská v Humpolci osobní automobil značky Renault. Při kontrole provedli u devětatřicetiletého řidiče také test na přítomnost návykových látek, který byl pozitivní na amfetamin. Následně se řidič dobrovolně podrobil lékařskému vyšetření ve zdravotnickém zařízení.
Policisté muži na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Případ nyní šetří jako přestupek podle zákona o provozu na pozemních komunikacích. Pro další právní kvalifikaci bude rozhodující výsledek expertízy z oboru toxikologie.

PELHŘIMOVSKO: Řidič dodávky nedal přednost protijedoucímu vozidlu 

Dnes krátce před sedmou hodinou ráno vyjížděli policisté k dopravní nehodě, která se stala na křižovatce ulic Nádražní a Tomáše ze Štítného v Pelhřimově. Řidič dodávky jedoucí ve směru od centra města odbočoval vlevo a přitom nedal přednost v jízdě protijedoucímu osobnímu automobilu Škoda Fabia. V prostoru křižovatky došlo ke střetu, při kterém byla dodávka odmrštěna na další osobní automobil. Při nehodě byl lehce zraněn řidič fábie, který byl převezen na ošetření do pelhřimovské nemocnice. Ke zranění dalších osob nedošlo, hmotná škoda byla vyčíslena na 220 tisíc korun. Policisté provedením dechových zkoušek zjistili, že žádný z účastníků nehody nebyl pod vlivem alkoholu. Veškeré okolnosti nehody policisté dále šetří.

PELHŘIMOVSKO: Mladík odcizil tržbu přes deset tisíc korun 

Pelhřimovští policisté šetří případ vloupání do stánku s nápoji na Pražské ulici v Pelhřimově. V sobotu 13. září v dopoledních hodinách přijali oznámení o vloupání do uvedeného stánku. Pachatel odcizil finanční hotovost ve výši nejméně deset tisíc korun. Policisté ihned začali případ prověřovat, místo krádeže ohledali a kriminalistický technik zajistil stopy.
 
Na základě šetření a vyhodnocení stop policisté zjistili, že krádeže se dopustil osmnáctiletý mladík z jižních Čech, který ve stánku pracoval jako brigádník. V pátek 12. září odpoledne částečně odšrouboval petlici zajišťující dveře stánku. Při odchodu pak odcizil tržbu a stánek uzamkl. Druhý den pak další prodavačka, která o jeho činnosti nevěděla, oznámila vloupání.
 
Policisté včera mladíkovi sdělili podezření z přečinu krádeže a případ řeší ve zkráceném přípravném řízení. Podezřelému nyní hrozí až dva roky vězení.

KRAJ VYSOČINA: V kauze je stíhaný nejen podnikatel, ale i právnická osoba 

Kriminalisté odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina vyšetřují případ zvlášť závažného zločinu podvodu, za který je vyšetřovatelem trestně stíhána nejen fyzická osoba, ale na základě zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, také právnická osoba – v tomto případě jde o společnost s ručením omezeným. Podvodné jednání obviněných spočívá jednak v neoprávněném získání licence pro výrobu elektřiny ze solárních zdrojů a na jejím základě pak v neoprávněném získání finančních prostředků za výkup této energie.
 
Vyšetřovatel odboru hospodářské kriminality po rozsáhlém prověřování případu zahájil v uplynulých dnech trestní stíhání třiašedesátiletého muže a právnické osoby – společnosti s ručením omezeným, jejímž jednatelem a majitelem padesáti procent je právě obviněný muž. Vyšetřovatel tohoto muže na základě výsledků prověřování viní z toho, že jako jednatel společnosti uvedl v listopadu roku 2010 v omyl Energetický regulační úřad. Společnost, kterou jako jeden z jednatelů zastupoval navenek, vybudovala v obci na Třebíčsku fotovolatickou elektrárnu, pro jejíž provozování bylo zapotřebí získat licenci od Energetického regulačního úřadu.
 
„Muž v žádosti o udělení licence uvedl, že fotovoltaická elektrárna je postavena jako celek a je připojena do distribuční sítě v tehdy požadovaném výkonu 0,22 MW.  Tyto údaje se však nezakládaly na pravdě. V žádosti o udělení licence pro podnikání v energetických odvětvích muž uvedl úmyslně nepravdivé údaje, neboť si byl dobře vědomý, že k datu podání žádosti byla zprovozněna v dané lokalitě fotovoltaická elektrárna o výkonu maximálně 0,15 MW. V takovém případě by ale licenci nezískal,“ doplnil vyšetřovatel případu kpt. Ing. Roman Šoukal, vrchní komisař odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.
 
Kriminalisté v rámci prověřování zjistili, že Energetickému regulačnímu úřadu muž dále předložil rozhodnutí o zkušebním provozu a kolaudační souhlas, i když si musel být vědom toho, že tato rozhodnutí byla vydána na základě toho, že uvedl v omyl pracovníka stavebního úřadu, kterému předložil nereálné podklady. Obviněný muž jako revizní technik dále předložil neopravdivou revizní zprávu, kterou si sám vyhotovil s tím, že celé zařízení je schopné provozu v požadovaných parametrech. Těmito podvody získal neoprávněně licenci k výrobě fotovoltaické energie na dobu 25 let a zajistil si tak zvýhodněnou úhradu za vyrobenou solární energii formou zeleného bonusu ve výši 11 400 korun za jednu MWh. Výstavbu fotovoltaické elektrárny firma ale dokončila až v květnu roku 2011, kdy na základě novelizovaného zákona byly zvýhodněné zelené bonusy pro daný typ elektrárny zrušeny.
 
Svým podvodným jednáním se tak obviněný muž pokusil získat pro společnost, v níž byl jednatelem, neoprávněný prospěch ve výši nejméně 53 milionů korun, když částka ve výši dvanácti milionů korun byla již společnosti vyplacena na základě vystavených faktur za vyrobenou solární energii za roky 2011 a 2012. Zvlášť závažného zločinu podvodu se dopustila také právnická osoba, ve které měl obviněný muž padesátiprocentní podíl. Tato společnost získala neoprávněný finanční prospěch na základě uhrazených faktur, i když věděla, že nárok na vyplácenou dotovanou cenu za vyrobenou energii nemá. Uvedeným jednáním způsobila škodu ve výši téměř devět milionů korun a pokusila se získat neoprávněný prospěch za období do roku 2030, kdy měla garantovanou výkupní cenu vyrobené elektřiny ve výši přesahující 41 milionů korun.
 
V případě prokázání viny hrozí obviněnému muži za zvlášť závažný zločin podvodu, při kterém vznikla škoda velkého rozsahu, trest odnětí svobody v trvání pěti až deseti let. Právnické osobě může být uložen v souladu se zákonem o trestní odpovědnosti právnických osob trest zrušení právnické osoby, propadnutí majetku, peněžitý trest, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty, zákaz činnosti, zákaz plnění veřejných zakázek, účasti v koncesním řízení nebo ve veřejné soutěži nebo zákaz přijímání dotací a subvencí a uveřejnění rozsudku.

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Next Post

Kasalova pila zjednosměrněná

Čt Říj 9 , 2014
Pozor změna: průjezd sídlištěm Kasalova pila je možný už jen v jednom směru – od kruhového objezdu směrem ul. Lnářská.

Témata