Z historie vánočního stromečku

Předchůdci klasických smrčků, boroviček a jedlí byly pravděpodobně ovocem, pentlemi a cukrovinkami zdobené haluzky a pruty – tak zvané dary pastýřské, a to již při římských saturnáliích, pořádaných ve starověku. K nám se zvyk zdobit vánoční stromeček rozšířil z německých oblastí, odkud se v 17.století šířil po celé Evropě.

Poprvé se klasický vánoční strom, jak ho známe i dnes, objevil v roce 1605 v německém Štrasburku a byl ozdoben různobarevnými papírovými růžemi, panenskými jablíčky, cukrovinkami a pozlaceným řetězem. V Praze poprvé spatřili ozdobený a osvícený vánoční stromeček hosté ředitele Stavovského divadla J.K.Liebicha, a to v roce 1812. Stromeček zdomácněl především v domech nejbohatších měšťanů a posléze i šlechty. Do lidových vrstev pronikal pomalu, někde ho neznali ještě koncem 19.století.


Když se stromek ujal i na venkově, bylo zvykem jej ne stavět ve světnici hned po ustrojení, ale zavěšoval se nad štědrovečerní stůl a spouštěl se až k slavné večeři. Stromeček v té době samozřejmě nevypadal tak jako dnes. Na zelených větvičkách nevisely třpytivé ozdoby, ale jablíčka, ořechy, kousky cukru zabalené v papírkách (ty se nekupovaly, ale děti si je po celý rok schovávaly a shromažďovaly právě na Vánoce). Svíčky byly napíchány špendlíky zespoda větviček. Tam, kde uměli plést ze slámy, objevily se i slaměné ozdoby a ve sklářských krajích časem přibyly foukané skleněné baňky. Jinde visely na větvích ozdůbky vystříhané z papíru a umně poskládané. V krajích, kde se pěstovala kukuřice, vyráběly se ozdoby ze šustí, a téměř všude děti lepily barevné papírové řetězy.


Stromeček zdobíval domy až do svátků Tří králů, kdy se slušelo jej odstrojit, rozřezat a věnovat ohni. Takové zakončení života symbolu Vánoc nebylo to nejhorší a musíme si je připomenout, když vidíme po radostných svátcích smutné kostřičky smrčků, jedliček i borovic kdekoliv poházené. Možná je pak dobrým řešením stromek umělý, který se stal módním symbolem na celém světě. Ačkoliv bezesporu má své přednosti, přece jen mu chybí ona přirozená vůně jehličí, která nenahraditelně provoní celý byt.

Čtěte dále:   Humpolec na videu: Obrázky z Humpolce od roku 1900

myska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Aktuální válečné zpravodajství

Út Pro 21 , 2004
Odpůrci výstavby sterilizační jednotky neváhají nasadit i tu nejmodernější techniku – letoun EF-2000 prolétá nad Humpolcem. Čtěte dále:   Na úpatí kopce Melechov na Vysočině stojí zřícenina staré tvrze. Postaru se jmenuje Nelechovská

You May Like

Témata