Zatočíte páčkou, zmáčknete tlačítko a roura mluví. V Humpolci mají Poesiomat

Nadělal bych se, můj Bože, mnohem méně volovin, kdybys Ty mě býval stvořil, z míň než ze tří polovin, line se z černé ocelové roury. Ta vede přímo ze země na Horním náměstí v Humpolci, kde právě stojí i tvůrce myšlenky této prapodivné hrací skříňky.

„Stačí devětkrát zatočit klikou a pomocí tlačítka si navolit požadovaného autora. Prostě takový jukebox,“ vysvětluje, jak funguje takzvaný Poesiomat Ondřej Kobza, český tvůrce městských projektů pro veřejnost a jak teď sám říká také „trošku bývalý“ kavárník.

Z humpoleckého Poesiomatu proudí převážně básně, ale i krátké úvahy, próza či specifické zvuky. „Humpolec má v sobě nesmírné bohatství. Humpolcem prošla řada osobností, které jsou dost významné nejen pro Vysočinu, ale i pro celou českou kulturu. To je Ivan Martin Jirous a jeho sestra Zorka, Bohumil Vít Tajovský, Zábranovi, Jan Zrzavý či Zdeněk Matěj Kuděj. Řada tvůrců po sobě zanechala nějaké písemné svědectví, básně, memoáry. A střed těch textů je Humpolec,“ přibližuje, co v sobě ocelová roura ukrývá dramaturg Poesiomatu v Humpolci a spisovatel Miloš Doležal.

Mluvící roura, která je také v Praze, Brně, ale i New Yorku, či Berlíně, je tak od čtvrtečního poledne k dispozici také Humpoleckým a návštěvníkům města. „Moc jsem se nepídila po tom, o co jde, ale hned mě to zaujalo, tak jsem se přišla podívat. Je to určitě fajn, že tu něco takového máme. Je to i takový kulturní prvek, bonus, který sem třeba přiláká další návštěvníky,“ pochvaluje si originální výtvor Marcela Němcová.

Atraktivní upoutávka
Iniciátorem nápadu zařadit město Humpolec s Poesiomatem po bok světových i českých metropolí je humpolecký starosta Karel Kratochvíl. „Zájem oživovat veřejné prostory v našem městě, zejména pak právě Horní náměstí, a výročí významných osobností literatury spjatých s Humpolcem se propojily a daly vzniknout myšlence spolupráce s Ondřejem Kobzou a instalaci Poesimatu. Jsem přesvědčený, že jde zároveň o důstojnou i velmi atraktivní upoutávku na poezii či literaturu vůbec, která má navíc v Humpolci své místo,“ říká Karel Kratochvíl.

Čtěte dále:   Koncert v Humpolci. Zpěvačka Kateřina Marie Tichá zavzpomínala na Davida Stypku

Čtvrteční odhalení humpolecké hrací skříňky oživil svým vystoupením český hudebník, literát a člen kapely The Plastic People of the Universe Vratislav Brabenec. Ten je s dílem spjatý díky básníku Ivanu Martinu Jirousovi, který byl právě manažerem zmíněné rockové skupiny.

Podle slov Ondřeje Kobzy u nás plánují rozmístit celkem asi třicet hlásných rour. „Na Vysočině budou další Poesiomaty zřejmě v Třebíči nebo v Lipnice nad Sázavou,“ přemítá Kobza, který je také autorem projektů Piána na ulici, Café v lese, Prostřený most a mimo jiné i Šachy na ulici.

Na Horním náměstí v Humpolci mají Poesiomat.
Na Horním náměstí v Humpolci mají Poesiomat.

Zdroj: https://www.denik.cz/regiony/zatocite-packou-zmacknete-tlacitko-a-roura-mluvi-v-humpolci-maji-poesiomat-20210.html

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Podceňovaná Kanada uloupila hokejové zlato!

Po Čvn 7 , 2021
Mistrovství světa v hokeji ukázalo jedno. Nikdy nepodceňujte kanadské hokejisty. Nikdy. Za žádných okolností. V jakémkoli složení. 🙂 Čtěte dále:   Koncert v Humpolci. Zpěvačka Kateřina Marie Tichá zavzpomínala na Davida Stypku
Podceňovaná Kanada uloupila hokejové zlato!

You May Like

Témata