Humpolec: Srdce zimního stadionu ukrývá gró rozsáhlé rekonstrukce

Novou chladící technologii doplňuje nová ledová plocha a čerstvější vzduch.

Na první pohled se může zdát, že se příliš nezměnilo, ale opak je pravdou. Zimní stadion v Humpolci má úspěšně za sebou jednu z nejrozsáhlejších rekonstrukcí ve své historii. To hlavní se událo ve strojovně, v pomyslném srdci sportoviště, kde zhovitelská firma H + H Technika vyměnila zastaralou čpavkovou chladící technologii za moderní a hlavně ekologická chladiva. S novým systémem chlazení pak bylo samozřejmě spojeno rozebrání původní ledové plochy a kompletní vybudování nového kluziště. Město Humpolec sportoviště oficiálně slavnostně otevřelo v pátek 28. srpna.

K této příležitosti připravilo odpolední program pro veřejnost, kde nechyběla krasobruslařská exhibice, bruslení pro všechny zájemce s profesionály nebo zápasy malých, větších i největších hokejistů.

Pozornější návštěvník zrekonstruovaného zimního stadionu si už pravděpodobně všimne, že další novinkou je zúžení ledové plochy o metr z každé strany v souladu se současným trendem. Kluziště pak lemují nové mantinely, které jsou o deset centimetrů nižší, s vyššími ochrannými skly a sítěmi. Modernizace se nevyhnula ani střídačce a trestné lavici nebo boxu pro časoměřiče, který dostal zastřešení. Výčet změn završuje nová sněžná jáma. „Celá rekonstrukce vyšla celkem zhruba na 45 milionů korun, což z ní činí největší investici v našem městě pro letošní rok. Z té částky pokryje asi sedm milionů korun dotace, kterou se nám podařilo získat, a dvaadvacet milionů korun si město vypůjčilo s velmi výhodným úrokem,“ uvedl k nákladům místostarosta Humpolce Ing. Vlastimil Brukner. Zároveň podotkl, že i přes nouzový stav vyhlášený na jaře z důvodu koronavirové pandemie rekonstrukce začala a skončila podle plánů.

Jak uvedl správce humpoleckých sportovišť Jiří Hynek z Technických služeb Humpolec, původní chladící technologie byla zastaralá a přestávala vyhovovat současným trendům. „Každý rok jsme museli stroje repasovat a obávali jsme se, jestli ještě vydrží. Od nového systému očekáváme ekonomičtější provoz a komfort při správě i údržbě. K tomu všemu se počítá i nová vzduchotechnika, která bude vzduch v hale odvlhčovat. Ten se pak, také díky uzavřené sněžné jámě, nebude srážet, odkapávat, mlžit skla nebo tvořit boule na ledě,“ vysvětlil Jiří Hynek.

Rekonstrukce zimního stadionu začala v březnu a skončila se začátkem srpna. Zahájení nové hokejové sezony připadlo na 16. srpna, kdy led „otestovali“ dětští hokejisté z oddílu Ledního hokeje TJ Jiskry Humpolec. O den později se uskutečnilo první veřejné bruslení a jak Jiří Hynek prozradil, humpolecký zimní stadion bude znovu sloužit i jako dějiště pro soustředění týmů z různých koutů republiky.

Zimní stadion v Humpolci má za sebou pestrou historii, ať už v dobrém, nebo ve špatném slova smyslu. Z původní ledové plochy pod širým nebem se později stalo kryté sportoviště, kterému se v roce 2006 pod tíhou sněhu zřítila střecha, naštěstí bez ohrožení životů. Ve stejném roce už stála střecha nová, a to i díky finanční podpoře řady subjektů a soukromých dárců. Zimní stadion slouží především oddílu Ledního hokeje TJ Jiskra Humpolec s četným zástupem mladých talentů, ale také široké veřejnosti, krasobruslařům a dalším hokejovým oddílům a klubům z různých koutů republiky, kteří jej vyhledávají pro svá soustředění. K nim patří například i česká para hokejová reprezentace a reprezentace žen. Humpolecký stadion je rovněž domovem FHL, největší hobby ligy amatérských hráčů na Vysočině.

Axl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Next Post

Národní házenkáře humpolecké Jiskry čeká hodně těžká premiéra proti Dobrušce

St Zář 2 , 2020
Novou chladící technologii doplňuje nová ledová plocha a čerstvější vzduch. Na první pohled se může zdát, že se příliš nezměnilo, ale opak je pravdou. Zimní stadion v Humpolci má úspěšně za sebou jednu z nejrozsáhlejších rekonstrukcí ve své historii. To hlavní se událo ve strojovně, v pomyslném srdci sportoviště, kde […]

Témata