Akrobat seskočil z letadla, udělal ve vzduchu několik přemetů, ale padák se mu neotevřel

V Českých Budějovicích už opět stojí pomník připomínající tragédii humpoleckého aviatika a parašutisty Antonína Ježka, který zahynul při leteckém neštěstí v roce 1923.

Poslechněte si reportáž Českého Rozhlasu České Budejovice zde: https://budejovice.rozhlas.cz/akrobat-seskocil-z-letadla-udelal-ve-vzduchu-nekolik-premetu-ale-padak-se-mu-8490108

Dávno zapomenutý a chátrající pomník z roku 1925 připomínající tragédii aviatika Antonína Ježka se podařilo obnovit nadšencům historie z českobudějovické Vojensko-letecké historické společnosti.

„Pomník byl zřízen v roce 1925 na místě bývalého letiště Čtyři Dvory, dnešní Branišovské ulici. V roce 1980 došlo ke shození pomníku a poté pomník chátral, okolí zarostlo trávou a plevelem. Následně byl odvezen na letiště Hosín, kde byl ponechaný svému osudu,“ uvedl Jiří Šilha z Vojensko-letecké historické společnosti.

Jiří Šilha starší u znovuobnoveného pomníku Antonína Ježka

Dobový tisk uvádí, že ke smrti letce Antonína Ježka došlo při leteckém dnu 18. listopadu 1923 při ukázce seskoku padákem z výšky 600 metrů.

„Když akrobat seskočil z letadla, učinil ve vzduchu několik přemetů, ale padák se neotevřel. Akrobat se řítil dolů, ještě několikráte se ve vzduchu převrátil a dopadl u silnice vedoucí k Branišovu, hlavou do pole osetého žitem, a tisíce lidí se všech stran letiště spěchalo na místo neštěstí,“ popisují barvitě neštěstí noviny Venkov ze dne 22. listopadu 1923.

Letec Ježek pocházel z Humpolce, bylo mu 27 let a byl svobodný.

Jeho památník chátral v trávě vedle hangáru na hosínském letišti. Kolem roku 2006 jej objevili nadšenci z historické společnosti. „Od té doby jsme se pokoušeli pomník vrátit na svoje místo. Tato snaha se neúspěšně vlekla mnoho let, až do roku 2014, kdy se stal památník majetkem naší společnosti. Následně proběhlo množství jednání, ať už mezi městem, případně krajem, ale stále bez úspěchu. To se podařilo po roce 2018 za přispění města,“ vysvětlil Jiří Šilha.

Znovuobnovený pomník připomínající tragédii aviatika Antonína Ježka

Pomník, který je nyní opět majetkem města, se podařilo zrekonstruovat i díky náměstkům Viktoru Vojtkovi a Tomáši Bouzkovi.

„Ve hře bylo více variant umístění, původní místo bohužel už nebylo možné, první náhradní místo u křižovatek ulic Branišovská a Milady Horákové bylo také nevyhovující, až bylo vybráno místo u zastávky MHD Vysokoškolské koleje na Branišovské ulici,“ podotkl náměstek Viktor Vojtko.

Pomník zrestauroval Lukáš Hosnedl. Památník má podstavu cca 1×1 metr, celková velikost pak je 3,2 metru. Samotný pomník je složen ze tří částí, z nichž hlavní měří 1,7 metru, pod ním jsou pak dva kvádry. Hmotnost je kolem 700 kilogramů.

autor:Zdeněk Zajíček

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Pivo i jídlo místy podraží. Restaurace na Vysočině se těší na hosty

Po Kvě 17 , 2021
Jsem rád, že se hospody konečně otevřou. Nesleduju, jestli podražily nebo ne. Pokud nebudou chtít padesát korun za pivo a na jídle si pochutnám, tak za takovou službu rád zaplatím. Neřeším to, řekl Jan Blecha ze Včelničky.
Interiér restaurace - ilustrační foto

You May Like

Témata