Archeologie na hradě Orlíku aneb jak se žilo ve středověku

13

Odpověď na tuto otázku Vám poskytne během procházky po hradě archeolog Bohumír Dragoun, který prováděl většinu archeologických průzkumů na hradě Orlík od počátku 90. let . Přednáška bude spojená s projekcí fotografií z průzkumů hradu. V případě nepřízně počasí v prostoru správního objektu na dolním nádvoří.

Aarcheonaorliku.jpg

zdroj: http://www.castrum.cz/

Čtěte dále:   10. Ročník FOLK-ROCK-COUNTRY hudebního festivalu Ozvěny Prázdnin

Petr

13 thoughts on “Archeologie na hradě Orlíku aneb jak se žilo ve středověku

 1. aneb jak se žilo ve středověku… no my teď všem ukážeme jak se žije teď ! Zkur**me věž i celý hrad železným monstrem – rozhlednou. No to budou archeologové čumět……

  1. Projekt pana Fraňka je sice celkem hezký, ale takto zmařit středověkou památku, to je zvěrstvo za kterou by nás další generace nepochválily. Doufám v rozumné zastupitelstvo, které tento nápad shodí ze stolu a nebude o tom ani vážně uvažovat a jednat. Petr.

   1. Stávající zastupitelstvo to už dávno schválilo pokud se nemýlím. Leda že nové, které vzejde v říjnu z voleb by to přehodnotilo.

    1. Také moc nechápu. Tahle akce je v běhu, prováděcí projekt určitě nestál 5 korun a v rozpočtu města jsou odsouhlaseny a vyhrazeny peníze na realizaci. Jasně, teoreticky se to dá zastavit, ale čistě teoreticky. Měli jste to řešit dokud byl čas. Jenže to by si někdo mohl udělat problém, a to tady chce málokdo. Kde byli všichni komu se to nelíbí, když probíhala v infocentru anketa? Škoda mluvit…

     1. Aktuální informace je taková, že v červnu by se mělo začít stavět a na podzim by mělo být hotovo.

     2. Jenom dobře, aspoň se památka zviditelní. A když se to budoucí generaci nebude líbit, tak si to může odstranit…

     3. Nevím, myslím si, že stavbu již toto zastupitelstvo zahajovat nemělo. I ta anketa celkově byla sporná, Humpolec má přes deset tisíc obyvatel a kolik lidí reagovalo.
      Být radním tak bych odvahu tuto investici podpořit nenašel.

     4. A co kdyby se tedy vyhlásila někdy na příští týden protestní akce před radnicí ? Pokud já mám info, tak velká většina občanů je proti stavbě této zrůdnosti !!!!

     5. Velká většina občanů něco říká, ale veřejně to nikdy nepotvrdí. Aby případně neměla problémy. Proto máme kruhák na místě kde byl nejméně potřeba, a budeme mít i rozhlednu místo hradu. Tak to prostě je. Jak by měla vypadat ta protestní akce? Papírové tašky z Billy na hlavu, aby nás proboha někdo nepoznal? Vždyť ani lidé z Castrum neřeknou natrvdo NE, aby neměli problémy v práci apod. Je to tady stejné, nebo ještě horší jak před rokem 1989…a je to jen a jen v konkrétních lidech. Anketa byla poměrně masivně medializovaná, kolika lidem z deseti tisíc humpoláků stál vývoj hradu za pár minut času? Když nebyli ochotní kliknout, nebo podepsat papírek – půjdou protestovat před radnici??? Nelíbí se mi to, ale rozhledna bude. Musím respektovat, že to chtěla většina lidí která se svobodně vyjádřila. Ti co se nevyjádřili budou jen planě po straně žvanit, jako vždy. Amen.

     6. Vážení, pár holých faktů.

      Záměr zřídit rozhlednu byl mnohonásobně publikován papírově min. v Pelhřimovském deníku, 5+2, radničních listech.
      Elektronicky jsem zaznamenal tamtéž, navíc i např. na Archiwebu, facebooku, Idnes apod.

      Anketa běžela papírovou i elektronickou formou od 1.10 do 17.11.2013.

      V průběhu opět proběhlo několikanásobné oznámení.

      Sčítaly se všechny hlasy jak papírové, tak elektronické, tak hlasy v komentáři pod elektronickou anketou, což dodnes nechápu (pro jistotu – v komentářích pod anketou převažují záporné názory).

      Na veřejném hlasování zastupitelstva schválilo záměr 15 z osmnácti přítomných zastupitelů a tři se zdrželi hlasování. Nikdo nebyl proti.

      Rád bych se zastal i Castrumu s akcí města nesouhlasili a dali to několikrát zcela jasně najevo – písemně i v rámci jednání zastupitelstva.
      Totéž OPP MěÚ – projekt procházel čtyřmi fázemi schvalování NPÚ Telč, včetně toho, že se prezentoval in natura model opláštění.

      frrrr

 2. Ti, co si neudělali čas na komentovanou prohlídku mohou jen litovat. Bohumír představil řadu velmi zajímavých novinek z historie života hradu, zjištěných na základě posledních výzkumů zejména v hradním okolí. Pokud se znovu objeví jím moderovaná prohlídka, rozhodně neváhejte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

BERNARD hlásí: „Léto začalo již v dubnu“

Út Kvě 6 , 2014
V Humpolci 6. 5. 2014 – Pro Rodinný pivovar BERNARD začala letní sezona již v dubnu, alespoň dle objemu prodaného piva. Letošní dubnový výstav totiž dosáhl 24.026 hl, což představuje meziroční nárůst o celých 31 procent. Celkově se v prvním čtvrtletí vyrobilo a prodalo 72.272 hl nepasterovaného piva, zatímco loni […]

You May Like

Témata