AUTO: Seat Cupra GT – jede až 300 km/h

Nejnovější „ostrý“ Seat potvrzuje ambice španělské automobilky stát se nejsportovnější značkou koncernu VW. Další kreace, kterou má na svědomí tým Waltera de Silvy, nese označení Cupra GT.Ve svém civilním provedení, na které se zákazníci mohou těšit koncem tohoto roku, bude  prohánět třeba i nové Lamborghini Gallardo.Svezení ve více než čtyři a půl metru dlouhém sporťáku velmi agresivního vzezření si jako první budou moci vychutnat jezdci španělského seriálu okruhových závodů vozů GranTurismo.
Atraktivní „gé-téčko“ působí velmi robustním dojmem: z mohutné „hmoty“ vozu „nesměle“ vystupuje malá kabina.Předku dominuje velké logo automobilky a velké světlomety (samozřejmě xenonové), které zdůrazňují výraznou hranu oddělující přední kapotu od boků vozu.Zadní části pak jednoznačně dominuje obří spojler, která má v tomto případě  (cupra GT má poháněnou zadní nápravu) své opodstatnění. Křídlu sekundují dvě koncovky výfuku a relativně malé světlomety trujúhelníkového tvaru. Výrazná hrana,  rámující celý zadek, dává vyniknout mohutným blatníkům zadních kol.Při pohledu zboku zaujmou především mohutné otvory, zajišťující dostatečný přísun vzduchu k motoru umístěnému uprostřed a ohromná osmnáctipalcová pětipaprsková kola. Vzhůru otevírané dveře a vysoko umístěná zpětná zrcátka jsou pak už jen třešničkou na dortu.


Za zády pilota najdeme třílitrový šestiválec do „V“ který si inženýři Seatu vypůjčili od sbratřeného Audi. Motor disponující systémem přeplňování Biturbo poskytuje více než dostatečný výkon 500 koní. O co nejefektivnější přenesení síly na vozovku se stará sekvenční šestistupňová převodovka.


„Nadupaný“ Seat dokáže, v závislosti na použitých převodech, pelášit rychlostí až 295 km/h. Z 0 na 100 pak pilota vystřelí za 4,2 sekundy.


Výkonému agregátu sekundují výkoné brzdy s chlazenými kotouči obřích rozměrů (378 a 355 mm).


Nezávislé zavěšení kol s dvojitýmí lichoběžníkovými rameny ve spolupráci s tlumiči Öhlins zaručují přesné a bezpečné ovládání vozidla v mezních situacích. Nezanedbatelnou roli hrají i velmi nízko položené těžiště a nízká hmotnost celého vozu.

Čtěte dále:   Nové vzdělávací metody na Humpolecku

K vyjímečným jízdním vlastnostem přispívají bezesporu i kvalitní materiály. Na rám vozu u Seatu použili materiál oblíbený u Audi – hliník. Konstrukce je tak dostatečně tuhá a lehká. Na karoserii je pak použit materiál z uhlíkových vláken.


Skelet karoserie tvoří tři základní části, které ve spojení zajišťují požadovanou tuhost Cupry. Přední části dominuje mohutný příčný nosník umístěný ve výšce palubní desky a hrany předního skla. Střední část tvoří dva podélné nosníky „spolupracující“ se zadní částí konstrukce. Ta je tvořena sérií vzpěr zajišťujících vzájemné rozložení sil. V neposlední řadě má též za úkol dostatečně zpevnit zadní nápravu.¨


Seat Cupra GT

Motor V6 přeplňovaný šestiválec biturbo
Uložení motoru uprostřed
Hnaná náprava zadní
Zdvihový objem 2 995 ccm
Vrtání x zdvih 82,5 x 92,8 mm
Max. výkon 368 kW / 500 koní
Kroutící moment 600 Nm při 5 250 otáčkách/min
Maximální rychlost 295 km/h
Zrychlení 0-100 km/h 4,2 s
Převodovka šestistupňová sekvenční
Délka 4 562 mm
Šířka 2 100 mm
Výška 1 190 mm
Rozvor 2 650 mm
Rozchod vpředu/vzadu 1 843 / 1 818 mm
Pneumatiky přední 265/35 ZR18
Pneumatiky zadní 285/35 ZR18
Brzdy kotoučové s vnitřním chlazením
Průměr brzdových kotoučů 378 mm vpředu / 355 mm vzadu
Hmotnost 1 100 kg
Součinitel odporu vzduchu Cx=0,32
 
Mluví se i o pohonu všech kol systému Quattro a převodovce se dvěma synchronizovanými spojkami.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

CESTOVÁNÍ: Řecký ostrov Santorini: bájná Atlantida?

Čt Kvě 8 , 2003
Černé skály, ztuhlá láva, vedro a téměř měsíční krajina. Tak vypadá řecký ostrov Santorini, kam každoročně míří desetitisíce lidí. Co tady všichni ti turisté hledají? To pochopíte ve chvíli, když se na ostrov díváte z vršku někdejšího sopečného kráteru. Čtěte dále:   Nové vzdělávací metody na Humpolecku

You May Like

Témata