Brambor se letos urodilo více. Jejich ceny potěší spotřebitele

Zpráva Ústředního bramborářského svazu ČR zní jasně: Brambor se letos v domácí produkci urodilo o čtvrtinu více než loni.

Dobrá zpráva pro spotřebitele, pěstitelé takovou radost nemají. Dobrá úroda je paradoxně nutí prodávat pod cenou. „Podle informací ministerstva zemědělství bude na podporu pěstování konzumních brambor pro příští rok vyčleněno 50 miliónů korun, půjde o novinku, dotace dosud získávali pouze pěstitelé škrobárenských brambor,“ informoval krajský radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád. V rámci tradičního Bramborářského dne v Havlíčkově Brodě bramborářskou produkci a její výstupy propagoval i Kraj Vysočina.

 

 
 

Vedle přehlídky osvědčených i nových odrůd byla pro návštěvníky Bramborářských dnů připravena ochutnávka nejen regionálních pokrmů z brambor. Ve spolupráci s partnery tuto aktivitu připravil právě Kraj Vysočina. „Naším cílem je prezentovat strategickou komoditu charakteristickou pro Kraj Vysočina, poukázat na její široké uplatnění, motivovat spotřebitele k nákupu domácí produkce a pěstitelům brambor pomoci s propagací,“ doplnil Zdeněk Chlád.

 

V České republice bylo ke konci října 2014 sklizeno přes 90 procent úrody brambor. Celkem bylo v letošním roce osázeno téměř 24 tisíc ha s předpokládaným výnosem cca 27,5 t na ha.

zdroj: www.kr-vysocina.cz

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Next Post

Loutkové divadlo - Vodníkova smůla

St Říj 29 , 2014
Sobota 01.11.2014 14:00 – Humpolec

Témata