Budějická věž, Ranní déšť, Večerní pobřeží i Trendpolka. Dechovkové pozvánky na akce

Dechovkovinky zahájíme řízně, neboť zakladatel a kapelník Krajanky, klarinetista Václav Hlaváček, slaví 65. narozeniny. Neúnavnému propagátorovi dechovky, který se kromě hraní ještě stará o časopis Dechovka, to je naše a vydává muzikantské kalendáře, přejeme nadále pevné zdraví a posíláme mu pochod, při jehož poslechu si určitě vzpomene na službu u vojenské hudby – Castaldo od Rudolfa Nováčka.

Poslechněte si podcast Českého Rozhlasu České Budějovice: https://budejovice.rozhlas.cz/budejicka-vez-ranni-dest-vecerni-pobrezi-i-trendpolka-dechovkove-pozvanky-na-8813125

Už po čtyřicáté osmé se otevřely brány českobudějovického výstaviště, aby si mohly tisíce návštěvníků prohlédnout výstavu Země živitelka. Její neodmyslitelnou součástí je převážně dechovkový program v Pivovarské zahradě, kde se ve čtvrtek představili Doubravanka a Jižani. Pátek sice dechovkový nebude, zato v sobotu při národních dožínkách zahrají Šumavská osmička a Netolička. Vystoupí také folklorní soubor Kovářovan. V neděli se předvedou valašská dechovka Trnkovjanka a jihočeská Kubatova dechovka, v pondělí potěší návštěvníky Jihočeští rodáci a závěrečný den – úterý 30. srpna – bude tradičně patřit Baboukům. Zveme-li do Českých Budějovic, zazpívá o Budějické věži sólista Jižanů Jaromír Šnedorfer. Valčík složil Miloslav Richard Procházka, slova přidala Jana Měsíčková.

Budvarka bude v sobotu jihočeskou dechovku reprezentovat poměrně daleko – v Hrádku nad Nisou. Její koncert bude součástí Hrádeckých slavností a začne ve 13 hodin. V Blížkovicích poblíž Moravských Budějovic zahrají v neděli od 14 do 18 hodin Božejáci, bude to posvícenský koncert. A pouťové odpoledne s dechovkou přichystali na neděli v Brtnici na Vysočině. V klášterní zahradě vystoupí od 15 hodin Veselka Ladislava Kubeše a místní dechovka Vysočanka. Ta na jedno ze svých alb nahrála tango Josefa Žida se slovy Jaroslava Hájka Ranní déšť. Zpívají Jiří Chládek a Josef Smolík.

V Černovicích uspořádají v pátek muzikanti i přátelé kapely Přespolanka vzpomínkový večer na svého bubeníka Standu Hlináka a tubistu Láďu Adamce. V nové černovické sokolovně zahrají od 20 hodin Řečická kapela a místní Černovická dechovka. Ta vás zve i orchestrální skladbou Richarda Plachého a Pavla Skopala Večerní pobřeží. Jako sólista se představí trumpetista Petr Dětský.

15 orchestrů se sjede na víkend do Pelhřimova, aby zde vyhrávaly na Celostátním hasičském festivalu dechových hudeb. V sobotu od 13 hodin zahrají mladí hudebníci ze základních uměleckých škol v Humpolci, Pacově a Pelhřimově, v podvečer vystoupí Černovická dechovka a Blasorchester Sankt Valentin. Nedělní program začne už o hodině deváté a potrvá po celý den. Za zdůraznění stojí monstrkoncert, který začne po fanfárách a hymnách na Masarykově náměstí krátce před půl jedenáctou. Vystoupí například Hudba Hradní stráže a Policie České republiky, Havlíčkobrodská 12, Skutečtí hasiči, Černovická dechovka, Dechový orchestr z pelhřimovské zušky a další. Odpoledne na náměstí zahrají mimo jiné Žadovjáci a Vysočinka. Na tento hudební svátek vás pozveme skladbou Jana Lipolda s textem Jaroslava Hájka Pelhřimovská setkání. S Božejáky zpívají Jana Houšková a Lukáš Lejtnar.

Čtěte dále:   IN MARGINE V 8SMIČCE HUMPOLEC

Víkendové Kaplické slavnosti budou věnovány 50. výročí profesionálních hasičů v Kaplici. Proto do Kaplice přijede v sobotu hasičská dechovka Božejáci a v městském parku bude vyhrávat v poledne. Program je samozřejmě mnohem pestřejší a užijí si i milovníci jiných žánrů. Do osady Šipoun, což je u Strunkovic nad Blanicí, zavítá v sobotu Šumavanka a na místní pouti začne vyhrávat v 15 hodin.

A na sobotní dožínky do Horní Lukavice se vypraví Jihočeská Podhoranka a v areálu místního koupaliště zahraje mezi 13. a 16. hodinou. Možná zde své pětadvacátiny oslaví trumpetista Jiří Kysela. Když Podhoranka natočila valčík Jednoho dne, tak ještě nebyl na světě, neboť tato písnička v úpravě Františka Domína patří mezi podhoranské první nahrávky. Poslechněte si, jak ji zpívají Sylva Horečková a jako host Pavel Heidinger.

Stejně jako Země živitelka začal ve čtvrtek ve Strakonicích 24. mezinárodní dudácký festival. Jeho program zabere pět hustě popsaných stránek A4. Zkrátka – až do neděle se ve Strakonicích setkáte s desítkami souborů a stovkami folkloru oddaných muzikantů. Slavnostní průvod projde městem v pátek v 17 hodin a ještě jeden pak v neděli ve 13 hodin. Tak se do Strakonic určitě vypravte. Strakonická dudácká muzika a Miloš Jankovský vás zvou Strakonickou šotyškou v úpravě Vojtěcha Hrubého.

V Ostředku na Benešovsku se v sobotu od 14 do 17 hodin v parčíku před restaurací můžete setkat s Babouky. V neděli pojede nejstarší jihočeská dechovka do Velenov poblíž Nalžovských Hor na Klatovsku a její koncert zde začne v 16 hodin. Libkovanka v sobotu zavítá do Těmic u Kamenice nad Lipou a na místních Pivních slavnostech zahraje od 14 do 16 hodin.

A v Mladějovicích u Strakonic chystají na neděli Odpoledne s Keramičkou. Ta zahraje na hřišti od 14 do 18 hodin. Na závěr Dechovkovinek proto po Keramičce posíláme Trendpolku od Gerharda Hofmanna.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

V Železničním muzeu v Kamenici u Humpolce vás nechají zvednout závoru i návěstidlo

Pá Srp 26 , 2022
Sběratelé jsou různí. Někomu se nastřádané poklady vejdou do alba nebo několika polic, jinému nestačí stodola. Čtěte dále:   KinoDiv – zveme vás na divadlo do kina!
V Železničním muzeu v Kamenici u Humpolce vás nechají zvednout závoru i návěstidlo

You May Like

Témata