Chcete mít u Humpolce rozhlednu?

29

Obecně prospěšná společnost CASTRUM o.p.s. umístila na svoje stránky anketu „Chcete rozhlednu?“, která reaguje na myšlenku humpolecké radnice vybudovat z věže hradu Orlík rozhlednu.

Připojte se k anketě na téma „Chcete rozhlednu ?“  a hlasujte na internetových stránkách http://www.hrad-orlik.cz/titulni-strana/. Anketa je umístěna na hlavní stránce v pravém sloupci včetně jedné vizualizace a odkazu na další. Postupně bude doplňována o další vizualizace různých řešení.

CASTRUM o.p.s.
Hradská 818, 396 01 Humpolec
IČ: 25167987 DIČ: CZ25167987
ČS a.s. pob.Humpolec č.ú. 620302309/0800
Mobil: +420 724 937 647
E-mail: castrum@seznam.cz, info@hrad-orlik.cz
http://www.hrad-orlik.cz/castrum-ops/


 


Fotomontáž – pohled z horního hradu


 

Čtěte dále:   Víte, ve které pohádce se objevila hradní zřícenina nad Humpolcem?

myska

29 thoughts on “Chcete mít u Humpolce rozhlednu?

 1. Jak se chovat v historickém prostředí je vždy problém. V každém případě si myslím, že návrh je trochu mimo. Věž je dostavována bez jakýchkoliv podkladů, jen na základě domněnek a hypotéz, navíc, kde je jasná hranice mezi novým a starým?? Každá doba vždy přidala svou vrstvu – v domech najdete románské sklepy, gotické členění půdorysu, renesanční výzdobu, barokní fasády apod… Vždy ale vrstvu poznáte. Vše nasvědčuje tomu, že to je i momentání směr památkové péče. Přidávat novodobou vrstvu, ale jasně odlišitelnou – materiálově, konstrukčně, vzhledově.
  Tady nevidím žádný nápad, nic, co by mě mělo nadchnout. Hypotetická konstrukce rádoby goticky se tvářící věže, která povede ke zničení všude proklamovaného a zažitého panoramatu hradu.

  Z dobrých českých příkladů doporučuji například Arcidiézní muzeum v Olomouci, Galerii Benedikta Rejta, popřípadě výstavu středověkého umění na pražském hradě.

  1. proč ne něco by tm vytvořit se mohlo…takhle nikdo z návštěvníků o hradu vůbec neví…kdyby aspoň ten název piva jistý podnikatel znovu vrátil na etikety….

   1. Seller Jual Gerai Nona gerai nona Menjual berbagai macam seperti Kipling dan lainnya Juga menjual Mulai harga yang paling sampai yang paling mahal Ada rupa Harga Original Asli Terbaru April Harga harga tas harga tas Jika Anda sedang mencari online yang menjual namun tidak an atau menjual jualtasmurahbbs.com [www.jualtasmurahbbs.com]. barang tiruan kami sarankan Anda untuk jual aneka kipling harga reseller aneka tas Jual aneka kipling berkuali tas super dengan harga reseller grosir Kipling ada kuali tas super premium semi super original kipling DISTRIBUTOR KIPLING JANSPORT gudang kipling Okt blog tentang distro toko online jual tas jansport [www.tiptips.pw]. penjualan grosir kaos celana dan jaket Jual cek harga di PriceArea pricearea result tas fashion Dompet dan Backpack Notebook Netbook Tablet Ipad “ inch Motif Untuk ukuran “ inch Harga terbaru April Telunjuk telunjuk tas daftarharga Harga terbaru April dari seluruh online di Indonesia buka tautan ini [ziansan.blogspot.co.id]. Bulan ini harga yang termurah adalah dari dengan harga Rp Jual JUAL Dompet ORI BNWT bawa dari UK fjb kaskus product dee ac f ea de f jual tas amp dompet ori bnwt bawa dari uk Kali ini mau jual dompet London Yang bawa sodara dari UK jadi pasti original Masih lengkap dengan price tag toko online jual tas kipling [www.rumahbelanja.xyz]. poundsterling Jkt rb Ransel GROSIRAN JAKARTA grosiran tas jakarta index php jkt rb ransel Mar Online SMS WA NO CALL Jkt rb Ransel This entry was posted in Ransel and tagged bisnis tas grosir jam tangan fashion jam tangan grosir jual jam Dompet OLX olx keperluan pribadi fashion wanita tas buka tautan ini [ziansan.blogspot.co.id]. dompet q Depan Semua iklan Keperluan Pribadi fashion Wanita Dompet Iklan lainnya Terbaru termurah Termahal Terbaru Terbaru Gerai tas Aneka Kipling Anello Jansport gerai tas Jual Kipling Anello dll Dengan Harga termurah online kami buka Jam Kerja mulai Senin sampai

  2. S dostavbou urcite souhlas, at uz v „puvodnim“ nebo vhodne resenem novem stylu. Urcite ale zadne venkovni konstrukce, to je nejhorsi mozna varianta, vypada to vzdy jako leseni a evidentne cizi prvek.

 2. Moc a moc prosím ty kteří o tom mohou rozhodnout,dostavte věž a udělejte tam rozhlednu.Ty námitky proti dostavbě,změně panoramatu aj.jsou ubohé s scestné,copak takto vypadala věž odjakživa?Podívejte se jinam,všude tam kde je rozhledna stoupl rapidně počet návštěvníků.Škoda jen,že se to nepodařilo pro odpor nějakých „památkářů“zrealizovat již v devadesátých letech při opravě věže.Jen probůh nestavte,nestavme nějakou kovovou hrůzu hned vedle hradu !

  1. Já do toho „nemám co kecat“ ale kdyby bylo na mě tak to dostavím i se střechou. Takový postoj ale neodpovídá současnému pojetí památkové péče a zřejmě ani představám lidí kteří hrad z trosek přivedli k současné podobě. Proto mi nezbývá než respektovat jejich představy, protože to co oni pro hrad vykonali si zaslouží respekt a úctu.

   1. I já bych se připojil k variantě „střecha“ …ideálně pak „ochoz + střecha“…taková nádhera :), navíc by potom bylo snazší věž udržet v dobrém stavu, než když na ni bude shora pršet, sněžit…si tedy myslím . Murlo

    1. také se zvažuje varianta na Havlově kopci,dominantě naší největší místní části Hněvkovic,je tam i příjezd ohledně již postaveného vysílače.problém vidím v podzemním bunkru z roku1972,vojenská věc,komu to patří dnes?vi to někdo

     1. No s tou střechou, to je otázka. Lipnici si, alespoň my místní, nedovedeme představit jinak než se střechami věží(Samson), jaké jsou, a přitom je to z historického hlediska paskvil, který dost možná to může i vytvářet zavádějící dojmy o dobové architektuře. Je-li Orlík dominantou města, možná by mu zastřešení věže v tomto smyslu spíše uškodilo.

     2. Omlouvám se, nedopatřením jsem vložil příspěvek anonymně, tak ještě jednou, pro pořádek:
      No s tou střechou, to je otázka. Lipnici si, alespoň my místní, nedovedeme představit jinak než se střechami věží(Samson), jaké jsou, a přitom je to z historického hlediska paskvil, který dost možná to může i vytvářet zavádějící dojmy o dobové architektuře. Je-li Orlík dominantou města, možná by mu zastřešení věže v tomto smyslu spíše uškodilo.
      LK

     3. Dle mne naprosto nevhodná a zbytečná investice.
      Peníze města-občanů se jistě dají použít mnohem účelněji.
      Pozn. k Havlově kopci: cca 1/3 roku nedostupný z důvodu vysokých návějí sněhu. To už je vhodnější Čejovský kopec svou podstatně vyšší nadmořskou výškou.

      PS:Radši bych viděl osvětlené přechody pro chodce po celém Humpolci

      Daňový poplatník

     4. Pro daňového poplatníka.
      Jen jednoduchá úvaha: rozhledna> více turistů> více podnikatelů> více peněz na daních> více peněz v městské pokladně> osvětlení přechodů apod.

      Osvětlení přechodů Vám lidi do města nepřitáhne.

      Protože jsem se trochu úvahami o rozhledně v Humpolci zabýval, postupně jsem dospěl k názoru, že nejvýhodnější poloha pro rozhlednu by byla zcela mimo hradní areál a to na kopci nad „Rumuňákem“ – snadná dostupnost jak pro pěší, tak pro automobily, blízkost města atd. Navíc, by se stavba nemusela podřizovat stávající stavební struktuře a při správném pojetí by se mohla stát další zajímavým lákadlem pro turisty.

     5. Jo, přesně jak jsem říkal. Lidi kteří mají zásluhy na tom že je vůbec se o čem v souvislosti s hradem bavit mají svoje představy a v nich nějaká dostavba nehrozí. Já jako občasný návštěvník respektuji jejich úsilí a doporučuji to i ostatním. Toť vše 🙂

     6. pro fra ny

      Nechci nikoho napadat, ale kolik myslite že to přiláká turistů pokud srovnáte Pípalku na Křemešníku a nějakou rozhlednu na kopečku u Humpolce.:-)))

      Jinak je zajímavá spojitost společnosti Castrum a městského úřadu.Stačí se podívat do obchodního rejstříku.
      Nic netvrdím, pouze to u mne vyvolává pocit nedůvěry.
      Dle mne je mnohem účelnější investovat peníze někam kde to pocítí občané-daňový poplatníci Humpolce a ne par desitek lidí.

      Pokud budeme brat ze 2/3 roku bude o vikendech pouzitelna rozhledna tak je to cca 70 dnu.
      Průměr návštěvníku za den cca 30.
      Vstupne cca 10Kc(mam dojem ze to je tak na Pípalce)
      Obsluhu budem pocitat pro zjednodušení zdarma

      Suma za rok 70*30*10=21000Kc
      To je výdělek:-)
      Prosím neargumentujte zisky podnikatelu v Humpolci , ukazte mi nekoho kdo řádně platí dane 🙂

      Znovu, radsi bych videl ty světla na přechodech pro chodce :-))

      Daňový poplatník

     7. Varianta Havlova kopce je výhodná v tom,že zde nehrozí problémy s otravnými ekology a památkáři.komunikace je takřka až na kopec a pro pěší je přístup i z druhé strany.otázka případného zamítnutí je v tom,že jsou tu různé pozemky a hlavně bývalý bunkr. jinak kam se hrabe rumuňák…Ale pravověrní Humpoláci asi Havlově kopci nefandí…

     8. Havluv kopec je opravdu v zime nedostupny, nehlede na problémy s bunkrem a ochranným pásmem okolo věže Eurotelu.Pořád nechápu proč stavět rozhlednu ,kdyz kousek od nás je Pípalka na Křemešníku.
      Lepší o několik řádu.

     9. copak Orlík je v zimě dostupný??a kopec je daleko strmější než cesta na Havlák..Ono v zimě stejně nikdo na rozhledny nechodí..

     10. No já myslím že Orlík je v zimě dostupný. Alespoň pro nás, kteří máme nožičky, běžky, kola, sáňky….:-)

     11. presne tak, po nohou Orlik je. Havlak neni ani po nohou.Pokud se nekdo nechce brodit po pas ve snehu.
      Mam dojem ,ze vysledek ankety je vypovidajici, vice jak 50% to povazuje jako nevhodnou investici http://www.hrad-orlik.cz/titulni-strana
      Jsem opravdu zvedav zda mesto za to penize opravdu vyhodi.

      Danovy poplatnik

     12. k havlově kopci je komunikace už teď,stačí zajistit kvalitní občasné prohrnování v zimní sezóně..jistě by ještě nějaké investice byly třeba,ale rozhledna lze postavit směrem na Humpolec a ne hned u vysílače Eurotelu…je tam rozsáhlý prostor….

     13. Docela rád bych zde uvedl na pravou míru informace uvedené anonymním daňovým poplatníkem.
      Obecně prospěšná společnost Castrum byla založena Klubem Augusta Sedláčka, pobočka HUmpolec (dále KAS) v době, kdy dobrovolníkům okolo hradu nedostačovala právní forma občanského sdružení pro její aktivity. Castrum o.p.s. je zcela nezisková organizace, kterou vede správní a dozorčí rada (bez nároku na jakoukoliv odměnu), kterou jmenuje zakladatek – tedy KAS – jako zcela nezávislá občanská organizace. Jelikož Castrum o.p.s bylo zřízeno již od počátku především pro správu hradu, byl hledán co neprůhlednější systém organizace správy hradu, a proto i v dozorčí radě bylo vždy vyčleněno jedno místo ze 3 zástupci města (většinou místostarosta) tak, aby i samo město mohlo nahlížet do hospodaření společnosti a zároveň se ho i nepřímo účastnit. Dále je pravdou, že i jeden ze 3 členů současné správní rady je v současné době výše postavený úředník města Humpolce. Tyto skutečnosti však nic nemění na nezávislosti Castrum o.p.s.. Tato společnost, se od začátku snaží okolo návrhu vybudování rozhledny na Orlíku rozvinout širší diskusi, která probíhá i v samotné dobrovolnické základně a názory ani tam nejsou zcela jednotná. Návrh zřízení rozhledny na Orlíku vyvolává možná zbytečně spoutu emocí a zcestných úvah.

      Proto bych tu rád uvedl několik skutečností a otázek naznačujících šírší spektrum pohledů na celou záležitost:

      – vež nelze zpřístupnit prostým probouráním dveří při patě věže a vložením schodiště do nitra, jelikož dutina věže začíná cca 2 metry nad zemí a její půdorys je cca 1×1 m, a to tedy není na schodiště max na tak žebřík což neodpovídám žádným bezpečnostním normám
      – původní vstup byl z protějšího paláce lávkou v cca 11 m, proto by bylo nutné nejprve návštěvníky dostat po nově zřízeném venkovním schodišti do této výšky, a to jak v případě dostavby věže, tak i „pouhého“ (ovšem kdykoli odstranitelného) vložení novodobé schodišťové samonosné konstrukce v nitrhu horní části věže. Vizualizace se schématickým návrhem vnějšího novodobéno schodniště do úrovně původního vstupu v 11m naleznete na http://www.hrad-orlik.cz
      – existují dvě historické rytiny, které shodně zachycují věž před zřícením – tedy především umístnění okeních otvorů (nikoli střechu)

      – pak přichází otázky a různé úhly pohledu:
      – jak si ceníte současné zažité a přirozené dominanty hradu i města
      – co to bude stát dostavba věže (můj osobní odhad u dostavby v řádu 3-4 mil. Kč u vložené samonosné konstrukce výrezně méně i pod 1 mil. Kč)
      – z pohledu správy objektu – do současné doby nejsou stavebně zajištěny některé části hradu budou peníze i na tyto části ?
      – co přináčí cestovní ruch ? Domnívám se, že něco více něž anonymem uvedené vstupné, které se mnohdy dostává do palby návštěvníků. Pokud bude turistická nabídky širší pak návštěvník zůstane – zajeda do Kališť na Mahlera, na rozhlednu, na Orlík, na Lipnici a možná i do městského muzea, jehož návštěvnost hrad hravě překonává a návštěvník nejen zajde na oběd, ale i přespí. To přináší cestovní ruch nikoli hlavně vstupné. Z tohoto pohledu je rozhledna určitě zajímavý nápad a jejich renesance v Čechách stejně jako na přelomu 19 a 20 st. je nepřehlédnutelná.
      – je tedy z pohledu cestovního ruchu lepší koncentrovat vše na jeden bod nebo rozdělit „atrakce“ na více míst ?
      – co s rozhlednou – jak ji spravovat ? Orlík je možná zajímavé řešení kde správa a údržba je již vyřešena stejně tak majetková práva k pozemkům a inženýrské sítě.
      – když ne na Orlíku, tak kde ? Kde má město pozemky, a přístup na ně ? Co bude stát 20m rozhledna na zelené louce (rozhodně ne více – spíše stejně co vložená samonosná konstrukce na Orlíku)
      – Po skušenostech v ČR přiláká návštěvníky i 10 metrová rozhledna na mírném převýšení – proto otázka jak vysoká ? pochopitelně i ve vazbě na místo – terém – porost.

      Osobně mě trochu překvapilo a zamrzelo, že odpor k jaké koliv rozhledně je tak vysoký. Proto bych poprosil všechny, kteří budou hlasovat v anketě na stránkách http://www.hrad-orlik.cz aby dobře zvažovali svá rozhodnutí a pokud se jim třeba rozhledna na Orlíku jednoznačně nezezdává, tak alespoň ještě pouvažovali o malonákladové rozhledně na nějakém kopečku okolo Humpolce a potěšení, které by jim mohl přinést nedělní výlet na takovéto místo třeba s partnerem nebo rodinou.

      Oldřich Vacek, člen správní rady Castrum o.p.s.

 3. Samotná věž na zelené louce nebude také nic levného.
  Věž výšky 10m toho moc nevyřeší. Nutno brát v úvahu výšky stromů, úhel k horizontu… atd.

  Je nutno si zodpovědět otázku k čemu má „rozhledna“ sloužit.
  varianta A jednorázové lákadlo pro turisty
  -postačuje jakákoliv normám odpovídající
  kotrukce(dobrý doplněk v areálu hradu,
  popř v jeho blízkosti)

  varianta B lákadlo pro turisty dlouhodobějšího
  rázu
  -nutné provedení studií
  (poloha,výška a typ konstrukce,dostupnost,
  zapojení do ostatních turisticky zájmových
  bodů…)

  varianta C jiné použití zamýšlené investice
  -opravy hradu a jiné

  Existují profesionální programy, které jsou schopny vypočítat viditelné oblasti z daného bodu(lokality) při dané výšce.
  Už z tohoto důvodu by měla být rozhledna postavena na hřebenu vedoucím od Orlíku k Lipnici.
  Myslím, že pro město nemůže být problém si tuto studii někde objednat.

  Pokud má být z rozhledny vidět jen Humpolec, pak nemá smysl stavět 10m věž.
  PS: Čejovský kopec je na turistické trase z Orlíku na Lipnici :-). Myslíte, že by to byla vhodná lokalita?

   1. Víme , bohužel pod tímto názvem to nikdo nezná.
    Tento název je pouze na mapě. Stačí se zeptat někoho v Hu , kde je kopec Orlík.Kam asi ukáže :-).

    1. zdá se,že varianta havlův kopec je zamítnuta,přitom to místo přímo volá po kvalitní dominantě..

     1. Přikláním se k variantě Havlův kopec, protože lepší rozhled neposkytuje žádná jiná lokalita(město,pípalka,stražiště a kruh se uzavírá pohledem na Orlík a celý Humpolec. Miruna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Pomůžete najít učitele ze ZŠ Světlice?

Út Pro 4 , 2007
Můžete pomoci jednomu bývalému žákovi ze světlické školy, který shání jakoukoliv informaci o svém někdejším učiteli? Jedná se o pana Věslava Váňu, posledního ředitele základní školy ve Světlici, která byla uzavřena v roce 1977. Vaši zprávu můžete napsat do komentářů, případný kontakt na pana Váňu nám raději zašlete do redakce […]

You May Like

Témata