Daň z nemovitosti 2010 v Humpolci

10

Pro letošní rok umožnil nový daňový zákon obcím znásobit základní sazbu daně z nemovitostí koeficienty 2 až 5. Humpolec využil nejnižší možný koeficient zvýšení daně, čímž se majitelům zdejších nemovitostí dostalo dvojnásobného navýšení jejich plateb. S obavami tedy očekávali další dvojnásobný nárůst daně, který jim přichystal „Janotův ministerský balíček úspor“.

Janotův balíček – změna daně z nemovitosti 2010 :


U tří druhů pozemků a staveb zůstávají sazby na stejné úrovni. Jsou to 


– orné půdy, chmelnice, vinice, zahrady, ovocné sady,


– trvalé travní porosty, hospodářské lesy a rybníky s intenzívním a průmyslovým chovem ryb,


– stavby sloužící pro ostatní podnikatelskou činnost než pro zemědělskou prvovýrobu, lesní a vodní hospodářství, pro průmysl, stavebnictví, dopravu, energetiku a ostatní zemědělskou výrobu.


U ostatních pozemků a staveb ale dochází ke zvýšení o 100 %.


—————————————————————————————————————–


Humpolečtí zastupitelé se dohodli na novém znění vyhlášky, podle níž zaplatí majitelé nemovitostí v příštím roce stejnou částku jako letos. Aby lidé nemuseli platit čtyřnásobek původní částky, zastupitelé místní koeficient, který ustanovili pro letošní rok, pro ten příští zrušili. Tato úleva však neplatí pro majitele rekreačních objektů (chat a chalup) a vlastníky samostatných garáží, kteří budou mít daň o polovinu dražší než letos.


Privilegia zlevnění se dostalo majitelům nemovitostí určených pro podnikání. Jak je zřejmé z výše uvedené citace Janotova balíčku, nový zákon totiž zdvojnásobil sazbu s výjimkou pozemků a staveb sloužících k podnikání. Úprava zákona navíc umožnila zastupitelům použít koeficient 1.5, čímž dojde k tomu, že vlastníci nemovitostí určených pro podnikání ušetří oproti loňskému roku čtvrtinu.


 


 

Čtěte dále:   Humpolečtí fotbalisté vyhráli v Jihlavě

myska

10 thoughts on “Daň z nemovitosti 2010 v Humpolci

 1. Když nastupovala k moci po volbách garnitura tří koaličních stran zmiňovala se naopak o postupném rušení daně z nemovitosti.
  čas trhnul oponou a daň zůstává. Letos došlo k navýšení, možná příští rok bude na stejné úrovni, ale vsadím se , že v roce 011 bude ještě vyšší.

  1. Tohle bych na vladu nehazel. Jednak, po volbach „nastoupila“ jina vlada, nez drzi oteze ted a druhak – vyse dane z nemovitosti je v rukou samospravy…

     1. Jen tak pro zajímavost. Ten hrozný HU zvýšil tuto daň na minimální možnou výši. Většina měst v ČR ji navýšila podstatně více. I teď mělo město možnost (dle zákona) tuto daň opět navýšit. Zastupitelstvo se shodlo (viz článek) použít takový koeficient, aby se výš daně nezměnila.
      Karel Kratochvíl

     2. Pane Kratochvíle. Máte pravdu v tom, že byla jiná města, kde navýšili třeba pětkrát. Viz. Hradec Králové.
      Ovšem je otázkou, zda bylo nutné zvedat vůbec. Ono třeba 1800 korun platit z něčeho co je vlastní je už docela dost.

     3. To už je věc další, zda daň z nemovitosti vůbec mít. Já osobně si myslím, že ne. A když se začátkem roku jednalo, zda tuto daň navýšit, hlasoval jsem proti. Máme demokratický systém hlasování. Toť vše.
      K. K.

     4. Ač obyčejně mívám odlišný názor, v tomto případě s p. Kratochvílem naprosto souhlasím. Styrlitz.

 2. Mění se nějak v Humpolci koeficient pro výpočet z daně nemovitosti? Nějak to nemohu dohledat…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Prosinec je za dveřmi...

Po Lis 23 , 2009
Tak jako minulý rok, i letos je přichystáno pro občany města Humpolce několik vánočně laděných akcí. Nebude chybět ani tradiční Mikulášská nadílka pro děti. Čtěte dále:   Sbírka pro Leontýnku

You May Like

Témata