Developer z Humpolce míří za nizozemskými kořeny. Čeká ho tam poptávka Britů

1

Česká developerská společnost CTP rozšiřuje svou síť skladovacích prostor na území Nizozemska. V zemi, z níž pochází zakladatel firmy Remon Vos, plánuje investovat téměř osm miliard korun. Vedle nizozemských kořenů je důvodem této akce i fakt, že se země tulipánů stává stále žádanější lokalitou evropského obchodu.

„Po dvaadvaceti úspěšných letech ve střední a východní Evropě je pro mě coby nizozemského rodáka přirozeným krokem expandovat do mé domovské země, která je historicky logistickou velmocí. CTP má více než 700 klientů a cítíme z jejich strany silnou poptávku po průmyslových nemovitostech v této byznysově velmi atraktivní lokalitě,“ komentuje krok společnosti její generální ředitel Remon Vos.

„Vzhledem k tomu, že CTP je předním hráčem z hlediska udržitelnosti průmyslových nemovitostí, zaměříme se právě na investice do udržitelné logistiky a lehkých průmyslových staveb,“ uvádí ředitel. Firma si na akvizice pozemků a nemovitostí v zemi vyčlenila částku 300 milionů eur (7,8 miliard korun).

Sázka na Nizozemsko dává smysl i s ohledem na události předchozích měsíců. Tamní logistické a skladovací společnosti hlásí enormní zájem o jejich služby. Za poptávkou stojí britské podniky, kterým brexit ztížil obchodování se zbytkem Evropy. Raději než každou chvíli podléhat celním kontrolám a prodlevám na hranicích, rozhodli se někteří britští podnikatelé zařídit si sklad v nejbližším možném státu – tedy právě tam.

Počet britských společností, které v zemi tulipánů hledají základnu, se tak za posledních osmnáct měsíců zdvojnásobil. Vyplývá to z dat nizozemské agentury pro zahraniční investice, kterou cituje list The Guardian.

Mimořádný rok

CTP již působí v osmi zemích Evropy a rozloha jejích pronajímatelných logistických parků a skladů nyní činí 6,3 milionů metrů čtverečních. Do roku 2023 chce překonat laťku deseti milionů metrů čtverečních hrubé pronajímatelné plochy. V témže termínu chce CTP dosáhnout i uhlíkové neutrality.

Metlou britského obchodu s EU je papírování. České firmy se zatím drží

Pandemie koronaviru odstartovala nebývalý růst e-commerce. Nové e-shopy ve velkém poptávaly skladovací prostory a i díky tomu se skupině CTP v minulém roce dařilo. Hrubý příjem z pronájmu vzrostl meziročně o třináct procent na 318 milionů eur (8,3 miliard korun). Portfolio společnosti nabobtnalo o patnáct procent.

Na začátku března developer oznámil záměr vstoupit se svými akciemi na burzu cenných papírů v Amsterdamu. Výnos z prodeje akcií má podle odhadů dosáhnout zhruba 900 milionů eur (23,5 miliardy korun). Zisk by společnost použila k dalšímu růstu v Evropě.

Podnikatel Remon Vos firmu založil v roce 1998 v Humpolci. V současné době je CTP největším průmyslovým developerem střední a východní Evropy. I zde však společnost nezahálí a dál se rozrůstá. Na začátku února například oznámila, že v Polsku investuje během jednoho roku do výstavby fullservisových průmyslových parků 200 milionů eur (přes 5 miliard korun).

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/ctp-nizozemi-developer-sklady-pronajem-remon-vos-expanze.A210317_131448_ekoakcie_maz

Axl

One thought on “Developer z Humpolce míří za nizozemskými kořeny. Čeká ho tam poptávka Britů

  1. A co jako s tím? Co z toho bude pro Humpolec a jeho obyvatele? To že je tady firma (nevím, ani se mi nechce zjišťovat, kde daní své zisky), která buduje cosi, kdesi v zahraničí. Ale z toho pro tohle město, stát ani pro občany nic neplyne. Je to jenom PR že nějaká firma s pobočkou v Humpolci investuje do rodné hroudy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Most u Dvorců se uzavře. Řidiči si po objížďce zajedou až 60 kilometrů

Čt Bře 18 , 2021
Od pondělí 22. března do 31. října 2021 bude uzavřený most poblíž Dvorců u Jihlavy na silnici II/602. Pro obec Dvorce to znamená uzavření vesnice z obou stran, jelikož zároveň probíhá uzavírka silnice ze Dvorců do Cejle z důvodu rekonstrukce kanalizace. Řidiči se v uvedeném období musí připravit na omezení […]
Most u Dvorců se uzavře. Řidiči si po objížďce zajedou až 60 kilometrů

You May Like

Témata