Divoká prasata devastují louky.

16

U Humpolce jsou takových pozemků desítky hektarů.

Přemnožení divočáci decimují zemědělské pozemky. U Humpolce, na polích, které obdělává tamní školní statek, jsou to desítky hektarů luk.

Takové pozemky nelze normálním způsobem posekat a sklizenou píci nabídnout hospodářským zvířatům. „Dovezli bychom si také velké množství hlíny,“ konstatoval ředitel statku Jan Mácha.

Obnova louky

Louka, kterou rozryli divočáci, vyžaduje velký zásah, pokračuje Jan Mácha: „Musíme provézt obnovu louky. To znamená povápnit, urovnat nebo zorat a pak zasít travní směs.“

„Na jaře můžeme očekávat další návštěvu prasat. Musí se s tím něco dělat, se snižováním stavu černé zvěře,“ konstatoval dále.

Dotace

Za každý hektar pobírají zemědělci od státu příspěvky. V případě, že neposečou, mohli by o něj přijít. Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý ale uklidňuje: „V případě poškození pozemku prasaty může farmář využít institutu zásahu vyšší moci. Ohlášení musí být podáno v termínu, kdy mělo dojít k sečení.“

Regulace stavu prasat

Jan Mácha ale vidí řešení někde jinde. „Je potřeba motivovat myslivce, aby více stříleli prasata. To je jediná možnost.“

Kraj Vysočina vyplácí tzv. zástřelné za každý střelený kus. V rozpočtu má na to asi 750 tisíc korun.

Petr

16 thoughts on “Divoká prasata devastují louky.

 1. Myslivci nejsou, to je ten problém. Staří vymírají, mladí nemají čas dřepět mnohdy celou noc a nic. Zástřelné musí být podstatně navýšeno. Divokých prasat je prostě moc a přirozeného predátora nemají. Vlci u nás nejsou, možná v Beskydech a ti na to nestačí.

  1. Však se někdo ve vládě prsil, jak naházel klacky pod nohy těm co si chtějí udělat zbrojní průkaz. Teď bude nastane ta situace, že nebude žádný nimrod a tůristi co jezdí ze zahraničí budou střílet v oborách protože si platí za řádnou trofej

   1. Každej strejc mít pušku nemůže. Chybí tu myslivci, nemůže lovit naprostý laik. Je třeba zrušit hájení bachyň a tvrdě to likvidovat. Jiná cesta není. Ekologické iniciativy sice spustí křik, ale to tady řvou už roky.

    1. Na dobu, než se podaří tuto situaci dát do normálu je třeba zrušit jakékoli hájení divočáků a celkově podpořit sdružení, která se budou této situaci věnovat a stavy prasat snižovat na bežnou úroveň. Zároveň s tím je třeba zrušit dotace na výrobu komodit s řepkou a také nesmyslnou podporu bioplynek a tím snížit pěstování kukuřice ! Jo takže vlastně zrušit aktivity Babiše…..

     1. V podstate tedy to nejsou prasata divoka, kdo likviduje nase louky.

     2. Než lidovým myslivcům, tak bych spíš věřil profesionálním odstřelovačům černé zvěře. Něco na způsob Anglie. Potom je nahnat do obor, jak za Marie Terezie. Protože dříve byla pastvina nejdůležitější zdroj krmiva pro koně a ostatní hospodářská zvířata.

 2. Pane Mácha, zemědělskou půdu nedevastují pouze čtyřnohá prasata, ale především samotní zemědělci. Ti svoji aktivitou předčí veškerou černou zvěř !

  Nedodržování staletími prověřených osevních postupů, nadměrné používání hnojiv, pesticidů a dalších chemikálií, hospodaření na velkých půdních blocích a svažitých plochách, neustálé nadměrné upřednostňování pěstování nebohé řepky, problémy jež se od počátku normalizace neustále dále stupňují !!

  Ruku na srdce, co děláte proto, aby jste omezili nevratné ztráty ornice ?? Co děláte proto, aby jste neznečišťovali podzemní vody ?? NIC !! A proč ?
  Protože i Vy jste pouze ekonomické subjekty a z tohoto titulu je vám bližší okamžité naplnění vlastní kapsy, než dlouhodobý výhled – péče o krajinu, vodní zdroje a v první řadě řádná péče o pozemky, jež vám pronajali soukromí vlastníci a jež vy těžíte do poslední humózní částice. A to bez ohledu na současné poznatky a napjatou klimatickou (srážkovou) situaci. Co bude dál, když půda ztratí poslední humózní částici schopnou zadržovat v půdě vodu a srážky klesnou na minimum?! Pomůže nějaká dotace ?!? Tomu snad sám nevěříte ?!?

  Zemědělci a lesníci a jejich moderní mechanizmy a pozůstatky komunistického způsobu hospodaření „ve velkém“ – to jsou současní největší plošní škůdci naší krajiny !! Poznatky máme, přesně víme, co děláme špatně a naopak také víme, co je pro krajinu a lidské zdraví dobré. Ale proč se tak nechováme ??
  Vy, na školním statku, pracujete také s mladými lidmi, jež byste měl nasměrovat správným směrem, aby co nejdříve stávající způsoby hospodaření změnili, abychom neskončili všichni na společné poušti – poušti Babiš“. Z.K.

  1. Pane Bruknere, ještě poznámka k vašemu lesnímu hospodaření a moderním systémům GIS.
   Lesníci mají již desítku let k dispozici moderní technologie – GIS, kdy za pomoci leteckých infra-snímků jsou schopni dle teploty porostu zjistit jeho zdravotní stav. Přes tyto moderní vymoženosti nebyli lesníci schopni včas reagovat na vznikající kůrovcovou kalamitu. Naopak díky „aukcím“ na těžbu naprosto zablokovali urychlené odklízení napadené dřevní hmoty z lesa za pomoci drobných a časově přizpůsobivých živnostníků.
   Současný stav je tedy takový, že malé firmy vymizely a velké firmy nejsou schopny vše najednou stíhat. A tak nám tu po lese jezdí hardwestory až z Finska a dříví odváží poláci a slováci do ciziny.
   Lesníci křičí, že se dříví prodává pod cenou, a že zisky budou minimální. Tím nám chtějí naznačit, že nebude dost prostředků na novou výsadbu – zalesnění (legislativa se již podle toho upravuje), údržbu cest, …atd. Potěžební zbytky se štěpkují, mizí z lesa a odváží se do bioplynek ! Hrůza !!! Hrabanku, která zadržuje v lesní půdě vodu, zakázal z lesa odvážet již Karel IV. – nyní po moderní těžbě v lese nezůstane ani jehlička – pouze udusané podloží po pojezdu hardwestorů !

   Všechna moderní technika a až zázračné poznatky, metody a aplikace jsou k ničemu, když se lidé chovají hůř než ta prasata.

  2. Vše je české lobby průmyslového zemědělství. Které parazituje na evropské zemědělské politice, kde jsou z 90% rodinné farmy. Vesnice se vylidňují protože půdu, která byla vždy základem vesnice, skupují agropodniky. Kterým stačí koupit pásový traktor s 500 PS do něj šoupnou na směny pracující 2 traktoristy k tomu pořádný postřikovač na chemický sajrajt a střídat na 100ha řepku, obilninu a kukuřici. Viz. Babiš v Krásné Hoře, Agro Konárovice nebo Krchleby, kteří skupují půdu i v našem katastru a majitelé bydlí 60 km daleko … Takový lidé se nikdy opravdu nikdy nevzdají takového milionového byznysu. Naši předkové by řekli, že nám vzniká nová šlechta.

   1. Tak hlavně, že to umíme svalit na pozůstatky komunistického hospodaření a velké agropodniky.
    Já děkuji za ty velké podniky, protože idea, že na vsích budou rodinné farmy a ty uživí tuhle republiku je scestná.
    Strejdové soukromníci ti nás opravdu nespasí..

    1. Jste příliš rozežraní – vy co žijete z veřejných peněz a vážně není možné vás uživit, aniž bychom si přitom nezdevastovali krajinu a nezotročovali lidi ve fabrikách. Možná kdyby jste byli skromnější – nepotřebovali jezdit na 2 dovolené ročně a podobně……

     1. Bohužel vládne konzumní společnost v celé Evropě, ba celém světě.

    2. No, ale musíte uznat, že tyto agropodniky vznikly v 50 letech zločinem komunismu. Historie se musí připomínat :/

     1. A jak se nam to pekne po tech letech od komanczjebu vratilo zpatky pres Burese.

     2. 85% oněch podniků z 50.let vzniklých, šlo do kytek po převratu, kdy se ničila zločinně podstata celého čs. tehdejšího zemědělství a vytvářel se tu už prostor pro budoucí dovoz potravin.Pod zástěrkou ,že budou rodiny makat znovu na navrácených polnostech. Bohužel do toho vlétli i spekulanti s půdou a restituenti svá pole raději prodali.
      Život už byl trochu jinde než v dobách 1.republiky a poválečných let.

      Nově vzniklé s.ro. nebo a.s. na troskách rozbitých zemědělských družstev nepovažuji za agropodniky vzniklé za socialismu, ale už v novodobém kapitalismu, kdy se přizpůsobily vzniklým tržním podmínkám. O tom to je.
      A Babiš? No ten je také produkt novodobých velkopodnikatelů.
      Máte pravdu historii je nutno připomínat

     3. Důkazem toho, že v zemědělství komunismus navázal na korporátní babišismus je to, že je stále pěstováno na velkých půdních blocích, kde chybí remízky, meze zasakovací pásy ….. lidem byly za komunismu vymazány mozky a to se těžko dává do pořádku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Velikonoční dílny a trhy

Čt Dub 11 , 2019
Sobota 13.04.2019 09:00 – 18:00

You May Like

Témata