Píšou o Humpolci: Dialog s outsiderem: Humpolecká 8smička zvedá prach kolem Bohuslava Reynka

7

Nynější výstava v humpolecké zóně pro umění je zdařilým pokusem, jak výtvarníka a básníka Bohuslava Reynka dál rozehrát. A to v kontextu s dalšími umělci.

Málokterý umělec bývá vystaven tak brutálním dezinterpretacím, jako petrkovský solitér Bohuslav Reynek. Nejednou je prezentován na samé hraně kýče a zploštěn do podoby jakéhosi průkopníka ezoterického mudrování v lůně zdánlivě nezkažené přírody. Nic nemůže být vzdálenější skutečnosti. Je osvěžující, pokud nynější výstava v humpolecké zóně pro umění 8smička neskrývá Reynkovy úzkosti, neklid ani jeho zájem o moderní umění doma i za hranicemi. Pokud Reynek, který žil vletech 1892 až 1971, ve svém venkovském domě zabraném státním statkem skončil jako samotář bez možnosti publikovat a vystavovat, nešlo primárně o jeho volbu. Byl to kout, který mu zbýval a do něhož byl dotlačen. Vždyť jako mladý umělec naopak vytrvale sloužil okruhu vizionáře a nakladatele Josefa Floriana ze Staré Říše na Vysočině, čile komunikoval se světem a překládal nejmodernější francouzskou a německou poezii.

Axl

7 thoughts on “Píšou o Humpolci: Dialog s outsiderem: Humpolecká 8smička zvedá prach kolem Bohuslava Reynka

      1. Humpolecká 8mička reviduje dílo Pabla Picassa, odborníci celého světa s napětím očekávají verdikt.

  1. Dobrý den!
    Můj dotaz- je možno objednat knihu Bohuslav Reynek v dialogu?
    Děkuji za Vaši odpověď!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Píšou o Humpolci: Z uhelných skladů v Humpolci vyškrabují zbytky, problém je i zásobování

Po Srp 22 , 2022
Uhlí jde na dračku. Sklady často vše, co dovezou, rovnou i prodají. Zájem ze strany zákazníků je obrovský. Někteří nakupují proto, aby ušetřili, jiní třeba i z obav, co bude, až přijde zima. To vše se projevuje i na zásobách uhelných skladů. Poslední zbytky vyškrabují například v Třebíčských uhelných skladech. […]

You May Like

Témata