Druhé čtvrtletí přálo Vysočině. Rostla návštěvnost i konferenční turistika

Návštěvnost ubytovacích zařízení a turistických atrakcí v Kraji Vysočina v 2. čtvrtletí letošního roku oproti loňsku stoupla. Potvrzují to nejen provozovatelé, ale také nově zveřejněná data Českého statistického úřadu.

Hromadná ubytovací zařízení (HUZ) nahlásila za 2. čtvrtletí 2023 celkem 186 661 příjezdů, což je oproti loňskému roku o 5,38 % více. Počet strávených nocí v HUZ pak činil 377 971, v porovnání s rokem 2022 se tak jednalo o 3,67% nárůst. Průměrná délka pobytu se však snižuje a v současné době je nejkratší od roku 2017, tedy 3,07 dne.

Ze zahraničních turistů Kraj Vysočina nejčastěji navštěvují výletníci ze Slovenska. Druhou příčku obsadili němečtí turisté, na třetím místě se pak umístili turisté pocházející z Polska. Zajímavé jsou také údaje o délce pobytu zahraničních návštěvníků. Nejdelší dovolenou na Vysočině tráví turisté z Francie – v průměru téměř 4 dny (3,99 dne). Italové se v Kraji Vysočina zdržují 3,43 dne, Nizozemci 3,3 dne. Slovenští turisté na Vysočině setrvávají v průměru 2,92 dne.

 

„Čísla prozrazují mnohé. Víme, že pro českého turistu je destinace Vysočina zajímavá, což nás velmi těší. Současně však vidíme obrovskou příležitost pracovat více se zahraničními návštěvníky. Protože se jejich počty dlouhodobě nedařilo navyšovat, rozhodli jsme se při propagaci Vysočiny zaměřit komunikaci také na naše sousedy,“ říká Oľga Königová, ředitelka příspěvkové organizace Vysočina Tourism.

 

Pokud se pak na čísla podíváme uceleně za 1. pololetí, jsou výsledky velmi pozitivní. Celkový počet příjezdů turistů do HUZ v Kraji Vysočina meziročně narostl o 13,51 % a počet přenocování se oproti 1. pololetí 2022 zvýšil o 10,85 %. 

 

Dobře si vedla také konferenční turistika. Ačkoliv se stále ještě nepodařilo navázat na předcovidová čísla z roku 2019, data Českého statistického úřadu jasně ukazují, že se situace zlepšuje. Ve 2. čtvrtletí 2023 narostl meziročně počet konferencí o 60 %, tedy ze 172 konferencí na 276. Současně byla Vysočina ve 2. čtvrtletí pro konferenční turistiku atraktivnější i z pohledu počtu účastníků. Ten dosáhl 19 669 osob, což je v porovnání s 1. čtvrtletím letošního roku o 45 % více.

 

V rámci České republiky, kde je Praha vnímána jako samostatný region, se tak Vysočina tímto výkonem umístila na pomyslném 5. místě a zdá se být na správné cestě k postupné obnově a posílení své pozice coby významného hráče v oblasti konferenční turistiky.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Radniční listy

Čt Srp 31 , 2023
Září 2023

You May Like

Témata