Sedm regionů vydalo kuchařku originálních krajových receptů

Pod hlavičkou Evropského regionu Dunaj-Vltava vychází v těchto dnech soubor 28 tradičních regionálních receptů charakterizujících kulinářskou rozmanitost partnerských regionů – Horního a Dolního Rakouska, Vysočiny, Dolního Bavorska a okresu Altötting, Horního Falce, Plzeňského a Jihočeského kraje. „Kuchařka nese stopu společných kořenů gastronomie a kromě toho, že může být inspirací v kuchyni, mapuje nejlepší národní speciality, které stojí za to ochutnat třeba na dovolené,“ uvedl k publikaci radní Kraje Vysočina pro regionální rozvoj Martin Hyský.

Každý region je v brožurce zastoupen čtyřmi vybranými recepty.  „Vítězné“ menu, které reprezentuje Kraj Vysočina je složeno z tradiční zelňačky s klobásou, bramborovými knedlíky plněnými uzeným masem, bramborovými vdolky s jablečným pyré a kysanou smetanou a  vysočinskými mrkvanci vonícími po fenyklu a anýzu. „Recepty za naši část publikace prošly před finálním odsouhlasením poctivou ochutnávkou,“ prozradil Martin Hyský s tím, že adeptů na publikování bylo mnohem více, ale redakční rada byla nemilosrdná a zároveň spravedlivá ke všem regionům. Z konkurenčních receptů se v brožuře objevila například houbová kaše z Horní Falce, Horní Rakousko zastupuje tradiční opilý kapucín s rumem, Jižní Čechy bodují s kapří specialitou a oblíbenou kulajdou.

 

Výtisk kuchařky je neprodejný, získat je ho možné v omezené edici na recepci sídla Kraje Vysočina a během roku 2013 na kulinářských akcích podporovaných Krajem Vysočina, na Země Živitelce. „Vzhledem k tomu, že o příruční kuchařku byl velký zájem ještě před vydáním a stejný ohlas očekáváme i po jejím vydání, byla její elektronická podoba zpřístupněna k volnému stažení i na stránkách Evropského regionu Dunaj-Vltava,“ uzavírá Martin Hyský.

 

Evropský region Dunaj-Vltava byl slavnostně založen 30. Června 2012. Akt proběhl symbolicky na lodi při plavbě po Dunaji, kde byly podepsány stanovy ERDV. Členové projektu pocházejí ze tří zemí: Německo, Rakousko, Česká Republika. Region ERDV čítá 6 milionů obyvatel, na ploše 60 000 km², rozkládající se ve třech státech a mluvící dvěma odlišnými jazyky. Jedná se o politicky ustanovené pracovní společenství sedmi regionů. Ty se nachází mezi třemi metropolemi: Prahou, Vídní a Mnichovem. Členové regionu ERDV:Spolková republika Německo: EDM-Verein Niederbayern-Altötting, okres Oberpfalz, Česká republika: Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Kraj Vysočina, Republika Rakousko: země Horní Rakousko, země Dolní Rakousko.

zdroj: www.kr-vysocina.cz

Čtěte dále:   O lipnické Kateřině

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

FESTIVAL MUSICA FIGURATA, KLÁŠTER ŽELIV

St Srp 7 , 2013
Další koncert festivalu Musica Figurata s názvem „Hospodin je můj pastýř“ proběhne v sobotu 10. srpna od 20 hodin v kostele Narození Panny Marie v Želivě. Na programu budou skladby J.S. Bacha, J.P. Sweelincka, F. V. Heka a dalších autorů. Vladimír Jelínek je žákem legendárního improvizátora prof. Jaroslava Vodrážky a […]

You May Like

Témata