Dvě století staré oratorium a mistři klasiky završí želivský festival

Želivský klášter čekají poslední dva koncerty druhého ročníku festivalu Musica Figurata. A bude to závěr velkolepý.

Poslední srpnovou sobotu 27. srpna bude mít premiéru oratorium z 18. století, které bylo objeveno v místním hudebním archivu teprve nedávno a o týden později festival zakončí koncert v Malovaném reflektáři se skladbami velikánů Mozarta nebo Beethovena.

„Barokní oratorium připomíná rukopis slavného českého skladatele Františka Xavera Brixiho, ale jeho autorství je nejasné. Oratorium Theatrum figuratum je dokladem styků želivského kláštera s italskou hudební kulturou v 18. století a provádění velkých oratorních děl na želivském klášterním kůru, které probíhalo prostřednictvím kontaktů různých premonstrátských klášterů,“ přibližuje zrod velké premiéry umělecká ředitelka festivalu Marika Pečená.

Oratorium zazní v podání souboru Harmonia Dectabilis pod vedením uměleckého vedoucího Lukáše Vendla, který připravil notový materiál přímo z dobového rukopisu dochovaného v klášterním archivu. Na koncertě vystoupí přední česká sopranistka mezinárodního renomé Irena Troupová.

 

Poslední koncert s klasiky Mozartem a Beethovenem

Festival zakončí slavnostní koncert v Malovaném reflektáři, na kterém zazní skladby mistrů 18. století dochované v dobových opisech i na želivském kůru. Hudební rozptýlení v klášterním reflektáři proběhne pod taktovkou Marka Štryncla, uměleckého vedoucího renomovaného souboru Musica Florea, violoncellisty a předního českého specialisty na historicky poučenou interpretaci staré hudby.. Oba koncerty završí speciální noční prohlídka s výkladem.

Letošní druhý ročník festivalu zaznamenává velké ohlasy u návštěvníků. Poslední koncert absolventů mezinárodní letní hudební školy Convivium přišlo podpořit na dvě stovky posluchačů, kteří vyslechli duchovní hudbu šesti staletí.

Festival Musica Figurata Želiv v příštím roce vstoupí do třetího ročníku. Těžištěm festivalu v barokním želivském klášteře je duchovní hudba, ale návštěvníci se mohou těšit i na jazzový koncert, barokní dovadlo, přednášky nebo promítání filmů.

Čtěte dále:   V Humpolci vystoupí Stingovi muzikanti. Lidé uslyší Dominica a Rufuse Millerovi

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Chystané akce mají školu zviditelnit

Pá Srp 26 , 2011
Humpolec – V souvislosti s dočasně zažehnanou hrozbou zrušení či omezení školy se zaměstnanci humpoleckého gymnázia rozhodli jej trochu zviditelnit Čtěte dále:   Bernardfest 2023

You May Like

Témata