Evropská komise schválila zvláštní balíček projektů ROP Jihovýchod nezakládajích

Výbor Regionální rady Jihovýchod schválil 26. června 2013 dotace na podporu cestovního ruchu na jižní Moravě a Vysočině ve výši 570 milionů korun. 18 projektů však čekalo ještě na potvrzení z Evropské komise, že nezakládají veřejnou podporu a může jim být přiznána celá schválená dotace. Na začátku července přišlo rozhodnutí Evropské komise, projekty mohou vyčerpat všech přidělených 362 milionů korun.

Co to celé znamená? Každý projekt, který usiluje o získání dotace z evropských fondů, musí vědět, zda tzv. zakládá, či nezakládá veřejnou podporu. Pravidla veřejné podpory jsou složitá, ve zkratce jde o to, zda projekt neovlivňuje obchod mezi členskými státy, v našem případě zda projekty neovlivní návštěvy zahraničních turistů natolik, aby to znamenalo negativní vliv na podnikání v jejich zemi. Projekty zakládající veřejnou podporu mají zpravidla hrazeno nižší procento nákladů, dostanou tedy menší míru dotace.

 

„Již v prosinci 2012 jsme požádali Evropskou komisi o stanovisko ke konkrétním projektům, které by potenciálně mohly zakládat veřejnou podporu. Jsem rád, že naše rozhodnutí přidělit všem projektům maximální dotaci bylo správné a Komise je potvrdila. Nyní se nemůže stát, že by nějaký auditor v budoucnu řekl, že byla poskytnuta veřejná podpora a projekty mají část dotace vracet. Výsledek považujeme za veliký úspěch,“ komentoval situaci Ing. Artur Zatloukal, ředitel Úřadu Regionální rady Jihovýchod. „Evropská komise v našem případě reagovala pružně, posoudit takový počet projektů zároveň není vůbec obvyklé,“ dodal.

 

Projekty zahrnují obnovu kulturních památek, výstavbu naučných stezek a stezek pro pěší turisty a cyklisty, rekonstrukce přístupových komunikací a výstavbu parkovacích ploch nebo budování volnočasových a vzdělávacích center. Týká se to např. projektu Brno židovské – zpřístupnění synagogy na ulici Skořepka, který řeší rekonstrukci funkcionalistické stavební památky a její zpřístupnění pro veřejnost, dále parkoviště pro návštěvníky hradu Pernštejna, naučné stezky v okolí města Veselí nad Moravou, rekonstrukce zámku Miroslav, zázemí pro turisty v přístavu Strážnice II. Baťova kanálu-2. etapa a dalších.

 

ROP Jihovýchod má pro programové období 2007–2013 k dispozici dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj ve výši 720 milionů eur, tj. přibližně 18,4 miliardy korun. Z této částky jsou k dnešnímu dni pro 745 projektů schváleny dotace (čistě evropské peníze) ve výši 16,6 miliardy korun a na účty příjemců dotací již bylo proplaceno více než 12,4 miliardy korun (celková dotace).

 

Převzato z ROP Jihovýchod, více informací naleznete na stránkách www.jihovychod.cz 

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Next Post

Zapomenutá kaple sv. Anny ožije poutníky

Ne Čvc 28 , 2013
V neděli 28. července od 14,00 hodin

Témata