Zapomenutá kaple sv. Anny ožije poutníky

V neděli 28. července od 14,00 hodin

Po roce opět ožije probouzející se kaple sv. Anny u Pelhřimova poutníky. V neděli 28. července od 14,00 hodin se u ní uskuteční pátý Den pro kapli sv. Anny, kterým se sdružení Zelené srdce snaží upozornit na tuto pozapomenutou památku. „Kromě komentované prohlídky vlastní kaple a výstav fotografií Probuzení kaple sv. Anny a Křížek v polích se můžete těšit na písničkáře Manžele Radovi, kteří přijedou znovu po velkém úspěchu před dvěma lety,“ říká o programu Pavel Koubek. Chybět nebude ani duchovní slovo tentokrát evangelického faráře Michaela Hány. V informačním stánku budete moct získat materiály o kapli a záchraně dalších památek a také výrobky chráněných dílen.

Poutní kaple stojí nad městem od roku 1699, kdy ji nechal vystavět měšťan Matěj Klokotský. V období totality však komunistický režim neumožnil církvi kapli opravovat a co nezničilo počasí, zničili vandalové a zloději. „Slyšel jsem vyprávět, že zde pionýři pořádali bojové hry a kdo toho nejvíce zničil, tak vyhrál,“ vypravuje Pavel Koubek. Kaple se stala zříceninou zarostlou v křoví a zaneřáděnou odpadky, kam mnoho lidí nepřicházelo. S tímto stavem se však nechtějí smířit členové sdružení Zelené srdce a od roku 2007 se snaží kapli zachránit. „Podařilo se nám vyčistit kapli i její okolí a uskutečnit nejnutnější stavební práce, aby se kaple dál nerozpadávala,“ vysvětluje Koubek. K záchraně kaple je však ještě dlouhá cesta, protože ji stále z větší části tvoří jen obvodové zdi, které nechrání střecha. Podle Pavla Koubka není záchrana v první řadě o penězích, ale především o zájmu lidí. „Když bude dost lidí ochotných pomoci, tak je možné mnoho věci udělat svépomocí a i peníze se lépe shánějí,“ vysvětluje Pavel Koubek. Den pro kapli sv. Anny je tedy určitě dobrou příležitostí jak záchranu kaple podpořit alespoň svou účastí na slavnosti.

Čtěte dále:   Tipy na víkend na Pelhřimovsku. V Želivě chystají Octoberfest, v Pelhřimově trhy

Pěkný den přeje Pavel Koubek, občanské sdružení Zelené srdce

www.zelenesrdce.cz

www.prirodnihumpolec.cz

  

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Hrad Orlík z ptačího pohledu

Ne Čvc 28 , 2013
Hlasujte v anketě do 31.7. pro NEJ foto. Čtěte dále:   Druhé čtvrtletí přálo Vysočině. Rostla návštěvnost i konferenční turistika

You May Like

Témata